Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by oBED View Post
    Ai primit penele?
    Am primit.
    M-am programat in reprezentanta peste două săptămâni, sunt curios cat o să mă coste manopera.

    Comment


    • Originally posted by alex1ioan View Post
      Nu! 5w40.
      vreo recomandare de producator?

      merci!

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Eu de când am mașina (1.0SCE) am pus doar ELF 5W40 și nu mi-a consumat gram (cum se plângeau unii pe aici). Și n-am băgat mai mult de 3 litrii (e aproape de maxim pe jojă). Am cumpărat prima dată ”pachetul de revizie” de la pieseautoarges, nu știu de ce pun uleiul la 4 litrii. La urmăroarea revizie am luat doar 2 litrii și am completat cu litrul rămas. Schimb uleiul+filtru ulei și aer la 10.000km...cel de habitaclu merge și la 20.000. Asta dacă nu aburesc geamurile, ceea ce înseamnă că trebuie schimbat....

        Comment


        • Originally posted by apy View Post

          Am primit.
          M-am programat in reprezentanta peste două săptămâni, sunt curios cat o să mă coste manopera.
          0,9 TCe, anul trecut in iunie:
          - Revizie = 1,3 h;
          - Inlocuit filtru aer = 0,1 h;
          - Inlocuit filtru habitaclu = 0,1 h;
          - Golire, clatire, umplere ansamblu circuit racire = 0,5 h;
          - Purjare circuit franare = 0,4 h;
          - Inlocuire curea de accesorii = 0,1 h;
          - Demontare-remontare fulie accesorii arbore cotit = 0,1 h;
          - Demontare-remontare intinzator curea = 0,2 h;
          - Demontare-remontare ecran de pasaj de roata fata = 0,2 h.
          La sfarsit s-a efectuat si un test de franare pe bancul cu role.
          Total lei fara TVA = 218,64 lei

          Cat despre consumul de ulei este bine de stiut ca nu exista motor termic care sa nu consume "gram" de ulei. Toate, dar absolut toate, au un anume consum. Este adevarat ca la un 10.000 km consumul este suficient de mic incat nici macar sa nu fie observabil pe joja.
          Last edited by gabrieln1960; 14 January 2022, 19:04.

          Comment


          • Când am spus că nu a consumat ”gram de ulei” m-am referit la faptul că nu a trebuit să completez, evident dacă vrei povestim de randamentul motoarelor termice cât vrei (benzină sau diesel) începând de la cel ideal așa numitul ” ciclu Carnot” care este un ” motor” doar teoretic....dar am văzut pe aici că sunt care s-au plâns că acest motor ”papă ulei”...acuma depinde și de modul de exploatare a acestor motoare...adică să se țină cont că sunt în 3 pistoane și sunt motoare de aproximativ 1000cm cubi și nu trebuie să avem așteptări ca la cele de 2L sau mai mari...dar te duc dintr-un punct A într-un punct B, diferența e de timp doar (față de cele de capacități cilindrice mai mari).

            Apropo, o factură cu tot ce ai spus poți să o pui aici...pentru că eu, tot în reprezentanță, indiferent de ce s-a schimbat (ulei, filtru ulei, plăcuțe de frână, filtru de aer... ) manopera a fost de 100 lei...pardon parcă 99 lei (pe componentă schimbată)...caut factura, da sigur a fost aceeași sumă....ceea ce mi se pare cam aiurea....
            Last edited by cbota; 14 January 2022, 20:16.

            Comment


            • Nu am facturi, am doar devize pe care le semnez pentru ca reprezentanta sa factureze ulterior catre RCI Romania.
              La prima revizie au fost 1,5 ore sau 76,89 lei fara TVA (revizie , inlocuit filtru aer, filtru habitaclu).
              A doua a fost 129,84 fara TVA avand in plus igienizarea AC.
              A treia a fost 123,,39 fara TVA (revizie, inlocuit filtre si bujii)

              Poate ca 100 lei a fost manopera tarifara orara cu TVA inclus.
              O schimbare de filtru nu poate fi tarifata la o ora de manopera si chiar si la un 150 lei/ora de manopera nu depaseste 15 lei adica 150 (o ora de manopera) x 0,1 (timp normat in ore) = 15 lei (suma de plata cu TVA cu tot).
              Tot atat de adevarat este ca eu inca mai am oferta celor "5 ani fara griji" si nu stiu daca nu cumva RCI impune anumite tarife maxime pentru ce deconteaza ei.
              Aproape toti ati fost la revizii pana acum si poate ca nu ar strica sa vedem care este tariful orar de la mai multe reprezentante din tara.

              Comment


              • Am înțeles....și da întradevăr tarifele au fost cu TVA. Dar mi se pare aiurea să tarifezi cu manoperă de 100 lei schimbatul filtrului de aer, și la același tarif, schimbul filtrului de ulei. Cum spuneam mai sus, cred atunci când am făcut schimburile, data viitoare doar uleiul să mi-l schimbe....cel de aer și habitaclu îl schimb eu, în parcarea din service...dacă mă lasă....dacă nu afară din service...

                Comment


                • De aproximativ un an, aud un sunet mai ciudat la motor. Se aude / se simte numai când sunt în urcare.
                  Se aude mai tare in treapta a 3-a la 2900 rpm și în treapta a 4-a la 2500 rpm, când depășesc 3000rpm nu se mai aude. Cu cat este mai încărcată mașina și mai abrupta urcarea se aude mai tare, vibrează toată mașina.
                  Sa fie problema cu suportul de motor? Am mai citit de ea pe forum.
                  Am auzit prima data sunetul / vibrația după ce am schimbat prima data bujiile, dar atunci am urcat și un drum foarte abrupt cu mașina foarte încărcată, mă gândeam să nu fi forțat motorul.

                  Am făcut astăzi un video, in realitate se aude mult mai tare, vibrează tot la 2900 rpm.


                  Comment


                  • Am schimbat curelele de accesorii, cu piesele luate de mine (210 lei curele, 141 lei manopera).

                    A fost gata în 15-20 minute. Am primit curelele vechi și nu am văzut urme de uzura pe ele, cred că mă mai țineau câțiva ani.

                    Am fost pe traseu cu un mecanic, in legătură cu vibrația din postul de mai sus și a zis că e okay, nu se deteriorează nimic în timp.
                    Attached Files

                    Comment


                    • 350 fata de 1000+ ... si sa nu zici ca is jepcari? daca scadem manopera din cei 1000+, rezulta 850 curelele, adaos de 425%

                      Comment


                      • Am văzut că un bec H7 era 74 lei, eu din fabrica am avut becuri Osram 64210 Standard, la un magazin de bricolaj le-am luat cu aprox. 13 lei bucata.

                        Comment


                        • deci aproape de 6 ori pretul de "bricolaj". care si aia de la bricolaj probabil il iau cu 9-10 lei ca sa-l vinda cu 13.
                          afaceristi astia de la reprezentante. "biznismeni" adevarati.

                          e mai ieftin sa fii betiv decit sa ai masina - in baruri adaosul e 0-300%

                          Comment


                          • Are cineva idee cum se verifica ce kit de lant trebuie la acest motor? Sau unde si cum se poate verifica? Al meu e din 2019 ianuarie. Acum inteleg ca sunt doua tipuri de lanturi, respectiv doua kituri unul mai ieftin altul mai scump. Ma pot ajuta cei de la dacia daca ma duc sa se uite dupa seria de sasiu? Am tot cautat si prin afara si am observat ca undeva dupa jumatatea anului 2019 este alt tip de lant. Nasol ca fata de 0.9 tce unde scoti capacul de umplere ulei poti vedea lantul, la 1.0 sce nu.

                            Comment


                            • Poți, dacă vrei, să scoți capacul de la culbutori ca să vezi lanțul...da nu știu dacă se merită...eu l-am dat jos pentru că se prelingea ulei pe la garnitura. Și n-am găsit nici o garnitură, sau am scos-o pe bucăți (probabil s-a topit din cauza căldurii). Am căutat garnitură și n-am găsit...mi-a spus un mecanic că la aceste modele nici nu este garnitură, ci doar...silicon. Am pus silicon și până acum e ok(am făcut asta de curând, mașina are 60k) Despre lanț ce să zic...l-am văzut și atât...nu m-a interesat în mod special....ca idee care sunt cele două modele de lanț?

                              Comment


                              • ca principiu : lucru scump e mai bun

                                pui ieftin ai ieftin, ce e scump tine mai mult

                                adica si voi stiti perfect asta doar noi nu am cumparat dacia nu BMW / VW / Merc !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google