Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • elf nfp a pus colegul de la cluj cu camionul la avatar. Zicea ca auzise el ca e ulei de echipare de fabrica la primele logane 1,4-1,6 omu e tot asa mecanic de logane si taxi in timpu liber,in rest e sofer la armata
    Originally posted by ;n36691
    Neohori e camionagiu pe camionul de la avatar de mare tonaj de la Unitatea Militara din Cluj Napoca. Mai face drumuri prin tara cu el cara armament, este insotit de 2 echipaje fata si spate, transport agabaritic
    Last edited by Leo0608; 29 October 2022, 02:09.
    ​​​​​​

    Comment


    • ELP NFP a disparut din oferta, de fapt NFJ si NFP au fost inlocuite de catre NFX(scrie si pe flacon acest lucru si in specificatiile date de ELF).
      Attached Files
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • A08155E5-0BC2-4864-99AC-D243BD477E26.jpg Multumesc pentru sfaturi, argumente si CRITICI.
        Am convins si mecanicul. Inca odata mltumesc.

        Comment


        • Ramane de vazut de unde am zornaitul care se aude cand sunt temperaturi de peste 25* afara.

          Comment


          • NFX e ce trebuie. Zicea camionagiul Neohori ca a bagat la a lui acu Elf Nfx 75w si la taximetristi si are feedback bun
            ​​​​​​

            Comment


            • Originally posted by pecobd View Post
              Multumesc mult pentru indicatii, ramane sa m-a hotarasc intre Motul Motylgear 75W80 1L si ELF TRANSELF NFX

              Au fost mulți viteji care au schimbat uleiul din CV cu altceva decât specifică fabricantul și apoi și-au blestemat zilele...

              Vă jucați cu timpul și cu banii voștrii...
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Salutare Loganisti,

                Doar o parere. Cred ca ar fi bine sa nu mai credeti tot ce spun mecanici scoliti in spatele blocului. Daca stie sa desfaca 2 piulite si 4 sau 5 prezoane asta nu il califica automat si pe functia de mecanic de Logan. Dacia Logan nu e Dacia 1300 - 1310 / Nova etc. Sunt destui oameni pe acest forum care incearca sa va explice si sa va raspunda la intrebari. Vrobim de oameni cu experienta...

                O zi buna!

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Originally posted by Gil26 View Post
                  emilian_rks, de obicei in manualele de reparatii se dau cantitatile de ulei cu si fara schimbarea cutiei, diferenta fiind uleiul ce ramane in cutie prin golire, iar despre acestea sunt destule discutii pe forumuri (legat si de cum\cand se face schimbul)....
                  @emilian_rks, baga uleiul recomandat elf, in cantitatea care este mentionata in documentatia atasata de colegul Gil26
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • ... cu explicatia din postul # 696 data de t0rquemada ...

                    Comment


                    • Am pus ELF TRANSELF NFX. A incaput in jur de 2,4 litri.
                      Multumesc inca odata.

                      Comment


                      • Multumim si noi pentru info , bine de stiut, poate sa fie de folos si altor colegi (si ai confirmat cantitatea de ulei =2.35 litri cu diferential separat din procedura pe care am atasat-o in #682).

                        Comment


                        • Originally posted by pecobd View Post
                          Am pus ELF TRANSELF NFX. A incaput in jur de 2,4 litri.
                          Multumesc inca odata.
                          sper ca ai pus cu masina pe loc drept, sau nu ridicata pe cric
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • Da, ridicata pe elevator.

                            Comment


                            • Originally posted by Leo0608 View Post
                              @emilian_rks, baga uleiul recomandat elf, in cantitatea care este mentionata in documentatia atasata de colegul Gil26
                              Da, asa voi face.
                              Mai am un Duster 4x2 si i-am schimbat uleiul la cutie anul trecut in primavara, cu Elf si de atunci a mers aproape 40oookm si e totul in regula.
                              La Logan am doar 42oookm si masina are 4 ani jumate'. Schimbul de ulei la cutie il voi face probabil anul viitor in toamna.
                              Mi-am propus sa schimb uleiul la cutie la masinille mele, la max 100oookm sau max 6 ani.

                              Eu am intrebat de curiozitate, ca nu stiam de ce e asa mare diferenta la cantitate.

                              Comment


                              • ok, mie mecanicu mi-a zis sa schimb la 4 ani sau 60.000km, cand fac si distributia
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google