Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Detin 1.0 SCE din martie 2018, produs 2017, 20000 km la bord, pregatit de a 2-a revizie... Familie 4 persoane. La prima revizie am solicitat sa imi schimbe uleiul cu ELF si asa au facut, voi pune numai ELF pe viitor, 375 de lei. Am avut si eu problema cu bujiile, tratata la nivel profesionist de catre DACIA, respectiv tractata masina si schimbat bujii+soft=gratis. Sincer, pentru oras, maxim 110 km/h in afara, o familie, este alegerea ideala. 50 de lei la PECO/saptamanal in conditile de uz zilnic in oras(Brasov), mi se pare mai mult decat acceptabil. Fara alte probleme. Nu intentionez sa o schimb, nu cred sincer ca exista alternativa la momentul actual.

    Comment


    • Salutare
      A mai făcut cineva revizia de curând în afara de vali2008? Pe un alt forum umbla vorba ca nu s-ar mai primi cu piesele clientului. Urmează să fac revizia în maxim o lună si ma interesează acest lucru. Ce situații ați mai întâlnit? Mă refer la cei care au făcut revizia in ultima perioadă de aproximativ o lună.

      Comment


      • Cred ca e vorba de meridian, ei nu primesc cu piesel clientului
        Logan 0.9 TCe 2018

        Comment


        • Eu am făcut acum o lună.. Sunt în programul ala 5 ani fără griji. Mi s-a pus 5w30 dacia oil, la reclamația mea m-au chemat sa îmi pună 10w40. Nu au acceptat sa aduc eu ulei așa că am rămas cu 5w30 cel pus inițial. Decât 10w40 (asupra iernii), mai bine 5w30.

          Comment


          • Buna ziua!

            De cateva zile caut pe net recorduri de kilometri pentru motorul 1.0 SCe, 73cp.
            Nu am gasit valori mari pana acum.

            Eu am 23.000 km, Logan II 2019.

            Sunt curios ce recorduri de km sunt in prezent.

            Comment


            • Știu că în carte scrie că reviziile se fac la 20.000 km sau 1an.Prima am făcut-o la 1an (13.800 km). Acum au trecut doar 6 luni și am deja 25.000 km. Deci cred că voi ajunge la limita de km înainte de 1an. Sa aștept să se facă cei 20.000km sau sa fac revizia ceva mai repede(la 15.000'-18.000)? N-am avut nici cea mai mica problema dar nici n-aș vrea sa am.....m-aș "grăbi" doar pentru schimbul de ulei....totuși 20.000 cred că e mult...

              Comment


              • Daca din anumite motive nu faci revizia si vrei sa astepti pana la 20.000 km sa ajungi la reprezentanta (sau 2 ani), ar fi o chestie sa schimbi (doar) uleiul la 10-12.000 km in regim propriu si, cand ajungi la 2 ani (in cazul tau si la 20.000 km) sa ii vizitezi.
                Doar ulei si filtre (ulei si aer), cu tot cu manopera nu vor depasi cu mult 150 ron la un service din afara retelei Dacia.
                Spun asta pentru ca, spre deosebire de motoarele precedente (1.4, 1.6 sau chiar 1.2), cele noi sunt mai pretentioase si e cam mult mergi 20.000 km..

                Acum, depinde si cat intentionezi sa tii masina.
                Bafta!

                Comment


                • Depinde cum este folosita masina. Daca mergi preponderent in oras e bine sa schimbi mai devreme uleiul, dar daca mergi mult in afara orasului poti schimba linistit la 20000.

                  Comment


                  • Costuri revizie 2, cu piese client , fara manoperă:
                    Attached Files

                    Comment


                    • Comment


                      • Piesele sunt de origine, manoperă in reprezentanta 120 ron. Ce mai vrei, romane?

                        Comment


                        • Pret f bun.
                          Dar, pana nu vede stii tu cine, nu era mai bun elf rn tech ?
                          E mai scump, dar parca erau ceva diferente la caracteristici.
                          Dar dace e doar un schimb pe an ...
                          Oricum, dupa garantie si eu schimb foaia, ulei gen 900sxr (este si la supermarket) si schimb la perioade / km mai mici.
                          Asta daca nu face mofturi.

                          Comment


                          • Era mai bun, dar tot e altceva decât Dacia oil. Nu face mofturi, merge brici, parca sa zic ca si-a dat drumul mai bine la 20k km. Personal sunt f mulțumit, costuri mici, impozite mici, fiabilă in ciuda titlului topicului " Revizii/ Reparatii" .

                            Comment


                            • Nu am inteles totusi de unde concluzia ca Dacia Oil nu ar fi bun sau ca altele ar fi mai bune.
                              Exista vreun studiu ceva sau sunt pareri personale?

                              Comment


                              • Personale, e acelasi, doar cu numele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google