Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va felicit , dar trebuie să recunoaștem că nu mai sunt ce au fost, am sesizat asta din primele zile de la achiziție, erau capacele negre. Incerc ,pe cat posibil, sa le menajez, în ciuda calitatii lor e destul de slabe , dar în același timp, atât de "prietenoase" cu mediul înconjurător .
    În ceea ce privește, bujiile, cred(parere personala), ca, ar trebui schimbate la nr de km(60k , parca) si nu ar avea nici o legatura cu varsta(3 ani) cum scrie în my Dacia, la intretinere vehicul, dar daca mi se va cere, ma conformez, sunt în garanție. In rest, la fel de multumit , de masinuta, după 3 ani de exploatare, chiar dacă nu am putut s-o solicit la maxim.
    Last edited by alex1ioan; 6 March 2021, 20:06.

    Comment


    • Cunosc un coleg care a schimbat bujiile la 1.0 sce la 105000 km. Are si gpl.
      Concluzie:bujii originale schimbate la 60000 km este suficient.

      Comment


      • Originally posted by danLaza View Post
        31000 km încă rezistă plăcuțele (de fabrică) , folosesc foarte mult frâna de motor..
        Eu am 42.500 si tot cu cele originale sunt. Cand am fost la revizia de 2 ani (29.000 Km la acea data) am intrebat special de ele, au zis sa stau linistit ca citez ”sunt la jumatate”...acum vad cand ma voi duce in iunie la revizia de 3 ani....

        Comment


        • 52000 km cu placutele originale, dupa cum erau la ultima revizie cred ca "mai tin" pana la cel putin 60k km. Incet-incet (deh, si cu pandemia asta nenorocita) Sanderica implineste patru ani, iar in afara de reviziile obisnuite am schimbat doar becurile de faza scurta, restul componentelor sunt cele de prim montaj, si fara vreo problema tehnica.
          Multi km fara probleme tuturor!

          Comment


          • Un nou schimb de ulei si filtre la 1.0 SCE 2017 / dupa 10.000 km

            Filtru ulei 8200768927 RENAULT (filtrul vechi l-am desfacut usor de data asta, l-am strans cat e recomandat pe el)

            Filtru aer 165467674R RENAULT

            Saiba buson golire baie ulei 110265505R

            Filtru Polen 272773277R RENAULT

            Ulei ELF 5w40 SXR 3L
            Attached Files
            Last edited by mirceammd; 1 April 2021, 18:21.

            Comment


            • Ma bucur ca, de 3 ani și ceva, discutam numai de 《revizii》, nu și de 《reparatii》, cum se anunța , la inceput, dovedindu-se fiabilitatea și acestui motor de 1.0 sce.

              Comment


              • Salut cu ce ai resetat intervalul de service?

                Comment


                • PyClip...il aveam la indemana

                  Comment


                  • Vă salut dragi colegi, a schimbat vre-un posesor de 1.0 kit-ul de transmisie(rola/curea accesorii)? Tot 1.0 sce 2017, 30000km, ulei+ filtre până acum. La fix un an schimbat bujii in garantie.

                    Comment


                    • Care e cantitatea de ulei pentru a avea nivelul maxim pe joja 1.0 sce?
                      Attached Files

                      Comment


                      • Cu tot cu filtru ulei 3,3L.

                        Comment


                        • Am schimbat astăzi rotile de iarna, ocazie cu care am inspectat și măsurat cu sublerul, grosimea placutelor, rezultatul- 6mm, deci amânăm schimbarea lor chiar dacă la reprezentanta au dorit sa le schimbe, încă de la revizia trecuta. Luni am făcut programarea pt revizie, fără nimic de semnalat, revin cu prețul manoperei.

                          Comment


                          • La placutele noi scrie ca se schimba la 7.5 mm.
                            Urmeaza sa le masor si eu...

                            Comment


                            • Originally posted by alex1ioan View Post
                              Cu tot cu filtru ulei 3,3L.
                              3L pe joja. Am mai pus 0,3.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Consider ca mai merg, ei vor sa le schimbam cat mai des, le am luate, dar mai întârzii schimbarea lor, dacă greșesc, va rog sa ma corectați.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google