Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Red_Alin View Post
    Dar mai este un sortiment Dacia Oil Plus Premium dar pe care nu scrie niciunde RN 17. Azi am fost la un magazin al dealer-ului să le zic să îmi dea un litru de ulei de motor am zis că le dau și talonul dacă vor și au zis că ei nu au de unde să știe ce am eu în motor.Se uitau la mine ca boul la poarta noua. Mi-au pus pe masă 3 variante, Dacia Oil Plus Premium 5 w30, ELF 5 w30, Castrol 5w30 acesta din urma respectând norma RN 17. Nu am luat nici unul deocamdată deoarece am zis să nu fac vreo tâmpenie, să completez cu alt ulei să am alte belele. Știe cineva cu exactitate ce avem în motor să știu ce să cumpăr pt. completare.
    Salut, în motor ai dacia oil plus rn 17 făcut de Castrol. Poți pune și Castrol gtx rn 17 deoarece e fix același ulei doar cu ambalaj diferit.

    Comment


    • Eu nu inteleg cum dreaq au fixat ei sa schimbi uleiul la 30.000 km? Nici daca ar fi sintetic (real, full PAO, nu shit synth technology sau alte baliverne) nu cred ca ar tine atat...
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Asa cred si eu!
        La un Logan II 1,2 16v de firma, din neglijenta, a fost schimbat ulei la aproximativ 17000 km si 1,5 ani, uleiul era pacura de negru... s-a mirat si mecanicul...
        Acum nu stiu daca la vechile motoare se punea alt ulei..

        Comment


        • Da, cred ca se puneau alte uleiuri in motoarele alea.
          Ca e negru e chiar bine, inseamna ca si-a facut treaba. Nu stiu insa daca mai avea proprietatile alea de ungere la fel de bune.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Producătorul dă 30000km ca interval de schimb - vai e nasol...

            - inițial era 20000km sau 360zile
            - din 2019 s-a trecut la 30000km sau 360 zile (RN17 + FE + 5 ani fără griji)
            - ba chiar anumite k9k-uri* au 50000km sau 360zile

            *Citan / Kangoo
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Stie careva daca senzorul de portbagaj deschis are vreo mufa pe undeva?
              Am fost lovit din spate si nu mai pot incuia masina pentru ca portbagajul nu se mai închide
              Last edited by daymaker; 15 August 2021, 14:58.

              Comment


              • E integrat în broască
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Originally posted by daymaker View Post
                  Stie careva daca senzorul de portbagaj deschis are vreo mufa pe undeva?
                  Am fost lovit din spate si nu mai pot incuia masina pentru ca portbagajul nu se mai închide
                  De termenele de reparații pe tinichigerie ce stiti?
                  Mi-au dat termen 2 săptămâni, dar eu nu sunt atat de optimist, cred ca vin greu piesele fiind model nou

                  Comment


                  • 2 săptămâni e bine mai ales că e model nou, eu mă așteptam la 30 zile - stocuri zero
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Au sosit piesele, se lucrează la ea, Marti cica ar fi gata ...

                      Comment


                      • Salutare, stiti cumva daca la Logan 3, exista senzori de presiune in roti? Nu de alta, dar usor, usor o pregatesc de incaltaminte de iarna si vreau sa iau totul in calcul.

                        Comment


                        • Nu, sistemul e de tip TPW, cu avertizare, utilizând senzorul de viteză ABS de la roți, nu e sistem TPMS cu senzori de presiune reali pe fiecare jantă.
                          Deci schimbi anvelopele și apoi faci o re-inițializare a sistemului.
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Fac un copy-paste de pe un grup Logan 3 de pe FB, fiindca mi-e lene sa scriu din nou.


                            Fusei dus prin tara prietena Bulgaria (o tot facem de peste 10 ani), fugind de litoralul nostru cocalaresc si jecmanitor. Nu insist, ca multi stiu despre ce vorbesc.
                            Traseul a insumat un total de 1.350 km (cu fâțâielile din zonele de sedere Nessebar si Veliko Tarnovo), ducand la peste 6.000 km totalul parcurs cu masina de cand mi-a fost livrata. In ciuda unor mici bug-uri si probleme, e o placere s-a conduc, fapt sustinut si de cei 6.000 km facuti in doar... doua luni.
                            Am mers (doar pe GPL) cat mai aproape de legal (desi ma mai manca talpa) sa pot verifica ce consum se poate realiza in acest fel. Media pe cei 1.350 km a fost de 7,2%, ceea ce mi se pare exceptional. Vitezele maxime s-au situat in plaja 105-140 km/h, in functie de drum, iar in localitati intre 40-60 km/h. Ca incarcare, eu, sotia si portbagajul cam full de bagaje si gadgeturi.
                            Am redescoperit bucuria de a conduce "de placere", de a admira peisajul si de a calma adrenalina care, uneori, ne mai stapaneste...



                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • Am uitat sa atasez traseul... si cateva foto de pe-acolo.
                              Attached Files
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Si fiindca mai mult pe-acolo imi fac veacul, adica pe grupul FB, am zis sa repostez si aici:


                                Am dat de un articol si am zis sa fac o mica "disertatie" :
                                https://www.*******.ro/.../test-cu-noua-gama-de-modele...
                                in care se pomeneste, la un moment dat, de niste coeficienti aerodinamici pentru Daciile v.3.
                                "rezultand astfel un coeficient aerodinamic imbunatatit cu 9.8% (0.654). La Sandero Stepway vorbim de 0.836 (imbunatatit cu 6.3%) iar la Sandero de 0.709 (imbunatatit cu 11.1%)"
                                Fiind niste valori atipice (0,654 pentru Logan, deja o valoare excelenta!), presupun ca e vorba de SCx, nu de Cx. Pentru a intelege diferenta, vedeti articolul cestalalt:
                                http://www.fiches-auto.fr/.../s-1701-l-aerodynamisme-d...
                                Am zis sa incerc sa calculez Cx-ul Loganului, folosind raportul Cx = SCx/Af, unde Af este aria frontala.
                                In foto vedeti cotele de interes pentru calculul ariei frontale. Am aproximat la figuri geometrice simple, pentru usurarea calculelor. Masuratorile le-am facut eu insumi, exceptie cota de gabarit, latimea, pe care am luat-o din fisa tehnica
                                Am obtinut 2,2635 mp arie frontala, de unde rezulta un Cx = 0,654/2,2635 = 0,2889 ~ 0,29. Nu ar fi deloc surprinzator, avand in vedere ca aerodinamica s-a imbunatatit prin noua platforma, caroseria are fluiditate mult mai buna, iar burta masinii este inchisa aproape in totalitate, tot in acest scop. Plus consumurile foarte bune obtinute chiar si la viteze mari...


                                Attached Files
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google