Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca latimea aia e critica. Nu lungimea. 160 cm e mult prea putin pentru L3, care e mult mai lat. Nu stiu daca si 175 cm ajung. In brosura cu dimensiunile apar 1848 mm/ 2007 mm fara/cu oglinzi. Lat Loganetele asta!
    La RoGroup am cautat si eu initial, chiar am vorbit cu o fatuca vizavi de dimensiuni, dar era complet pe dinafara. Daca comanda cineva, dati de stire cum vine pe masina.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Am fost astăzi de mi-am văzut mașina și am asistat la montarea la o parte din accesorii.
      Pentru cei care aveți mașini din loturi recente (Iunie, Iulie) veți observa că aveți torpedou cu locaș lampă și orificiu senzor deja decupat. La loturile anterioare torpedoul doar avea marcaje, nu și decupări. Bănuiesc că la finalul anului sau la începutul lui 2022 va exista fie o Serie Limitată, fie echiparea "E3" Prestige, care posibil să aibă și lampă torpedou...
      Nu am putut să determin dacă există pre-cablaj pentru lampă torpedou. E prea îngust locul acolo și nici nu am putut să cotrobăi prin mașină prea mult...

      Cu ocazia asta s-a făcut și o injectare cu ceară anti-corozivă (în fapt un amestec de parafină + ulei) în toate orificiile posibile, uși, praguri, aripi, etc. Mașina are ceară injectată din fabrică - nu înțelegeți greșit - dar am vrut să-i mai fac eu un tratament suplimentar, așa..., ca să fie bine... Cost = 200 Lei.
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 22 July 2021, 19:21.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • Fișa cu "Principalele echipamente mobile specifice acestui vehicul" care însoțește vehiculul - ea este îndepărtată înainte de livrarea către client. Asa e fișa de la un Logan Comfort ECO-G.
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 22 July 2021, 19:24.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Și o Fișă de asamblare pentru un LJI EA2 GPL care era mototolită prin mașină...
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 22 July 2021, 19:24.
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • Sa o "volanesti" sanatos multi km fara probleme (si "incidente")!

            Ceara aia anticoroziva extra nu cred ca "strica" oricum, iar despre lipsa becului din torpedou s-a mai scris (chiar si alte modele Renault noi achizitionate, ex Kadjar), la naiba au ajuns astia din grup sa se "zgarceasca" pana si la un amarat de beculet , (ma bucur ca la gioarsa mea (are deja patru anisori) il am, de fapt sunt mai multe lucruri care nu prea imi plac la Sandero3, deocamdata nu voi fi un posibil client pentru Dacia, dar deh fiecare cu gusturile\preferintele\alegerile sale - si clar ca nu voi intra in "detalii")

            Comment


            • Sa o stapanesti sanatos si sa ai drumuri bune si ferite de evenimente si dobitoci, este foarte frumoasa!
              Pacat ca astia de la Dacia nu au facut un efort sa puna ptr ultima oara un motor mai respectabil in 4 pistoane (mi-au terminat visul umed) asta inainte sa termine astia de la UE cu masinile pe benzina! Cum ar fi aratat Logan 3 cu motor de 130CP, jante 205/55 R16, o tabla mai sanatoasa, paleta de culori mai bogata, geam cu impuls dreapta si inca cateva?
              Apropo, stingatorul este tot in portbagaj sau l-au pus in dreapta fata la picioarele pasagerului?
              Mie din configuratie mi-a dat PREȚ TOTAL 13.961,51 EUR, nu imi dau seama daca este cu sau fara TVA, am cautat dar nu am gasit.

              Comment


              • Originally posted by Gil26 View Post
                Sa o "volanesti" sanatos multi km fara probleme (si "incidente")!
                Mulțumesc!
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Originally posted by zmihaiionut View Post
                  Sa o stapanesti sanatos si sa ai drumuri bune si ferite de evenimente si dobitoci, este foarte frumoasa!
                  Mulțumesc!

                  Originally posted by zmihaiionut View Post
                  Apropo, stingatorul este tot in portbagaj sau l-au pus in dreapta fata la picioarele pasagerului?
                  Stingătorul trebuie să fie într-o geantă neagră pe care scrie KIT SECURITATE AUTO și care de obicei e în portbagaj. Cod ref. 7711638906.
                  Unele țări obligă ca mașinile să aibe stingătorul la îndemâna șoferului - pentru asta există un kit care permite fixarea stingătorului la picioarele pasagerului dreapta. Cod ref. 966015136R.

                  Originally posted by zmihaiionut View Post
                  Mie din configuratie mi-a dat PREȚ TOTAL 13.961,51 EUR, nu imi dau seama daca este cu sau fara TVA, am cautat dar nu am gasit.
                  Configuratorul de pe dacia.ro are prețurile cu tot cu TVA.
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Sa fie-ntr-un ceas bun, DFA!
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Stie cineva cati litri de benzina mai raman in rezervor dupa ce se aprinde martorul in bord?
                      In manual scrie ca o autonomie estimata de 50 km.

                      Comment


                      • Originally posted by ursamajor View Post
                        Sa fie-ntr-un ceas bun, DFA!
                        Mulțumesc, dar încă nu am ridicat-o, mai am ceva hârțogăraie de făcut..., a fost doar o vizită de lucru...
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Originally posted by daymaker View Post
                          Stie cineva cati litri de benzina mai raman in rezervor dupa ce se aprinde martorul in bord?
                          De regulă "rezerva" e în jur de 5 Litri de combustibil.
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Da asa este, de exemplu la LoganII volumul de alerta este 5L (vezi capturile de pe masina mea, iar unele din acele valori se pot modifica), nu stiu insa la LoganIII cum este plus ca discutia despre asta pe noile modele poate sa fie cred ”interesanta” (si desigur pentru cine poate sa o mai faca ).
                            Attached Files

                            Comment


                            • Înseamnă ca din fabrica a avut 100 ml in rezervor, sau masina cand este modul LPG nu merge exclusiv cu LPG.
                              Prima alimentare am bagat 8-10 litri si dupa doar 10 km parcurși pe benzina s-a aprins martorul.

                              Originally posted by adi90 View Post
                              Nu stiu de cand timp aveti GPL dar in 2012 a ajuns la un moment dat la 3.2 lei litrul. Apoi a scazut din nou.
                              Azi am vazut la o stație locala de GPL 3,29 litrul
                              Last edited by daymaker; 24 July 2021, 13:10.

                              Comment


                              • Interesant ceea ce ai scris acum (iar daca din fabrica a avut 100 ml in rezervor oare nu trebuia sa fie aprins martorul?), asa cum am spus nu stiu cum (mai) este ”enjinerit” noul LoganIII ECO-G si nici cata benzina mai pun astia din fabrica, eu oricum am alimentat la prima statie si nu s-a aprins martorul, iar in 30 de ani de cand conduc l-am vazut la alte ”gioarse” doar de vreo trei ori aprins si atunci ”fortat de imprejurari”

                                PS: au mai fost si pe sectiunea LoganII cateva "discutii" legate de cat poti sa mai ”mergi” de cand se aprinde martorul, cine doreste si este curios poate sa testeze (desigur si in diferite conditii) si la ECO-G asta (eventual sa si verifice daca cantitatea aceea este corecta sau nu)
                                Last edited by Gil26; 24 July 2021, 14:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google