Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Wrong.

    Sunt 3 tipuri de module DAB, deși funcțional sunt cam la fel, form factor-ul e diferit
    - unul pentru Medianav gen 1 - inaccesibil utilizatorului obișnuit, retrofitul presupune și alte piese
    - unul pentru Medianav gen2,3 și 4
    - unul pentru Medianav gen 4.5

    Deși nu ar trebui ( R&D-ul se face pe cont propriu, nu mură-n gură) niște informații din datasheet-ul cipului principal :

    xxxx is a DAB/DAB+/DMB-audio baseband and audio processor for automotive applications, where both DAB to DAB and FM to DAB service followings are required. It integrates dual enhanced hardwired Eureka-147 demodulators and a programmable audio decoder which supports various formats, such as MUSICAM, HE-AAC V2 as well as MP3, WMA into a single chip. With this dedicated architecture, xxxx supports seamless switching between two audio streams with the same contents.When service following takes place between DAB, DAB+, DMB-Audio and FM services, xxxx can detect time difference between two same audio contents and jump to the synchronous point, so the audio contents can be presented without discontinuity.
    A 32-bit RISC processor is also embedded to take care of internal operation as well as user applications. xxxx also includes an internal SDRAM, so that no external working memory is required.
    xxxx is designed to operate in slave mode where it can be controlled using serial interface (SPI, I2C, UART). Flexible product configuration is supported by enriched interface such as serial interfaces including I2C, SPI, UART and IrDA, I2S based audio input and output interfaces, and non-volatile memory interfaces (NAND flash, SD/MMC).


    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      xxxx is a DAB/DAB+/DMB-audio baseband and audio processor for automotive applications, .........
      Adică GL351x - DAB DAB+ DMB - audio baseband and audio processor for automotive applications

      GL351X En (woodstoneltd.com)
      PDF data sheet - https://www.strey.biz/files/ds-gl351x.pdf
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post

        As zice sa pastrezi doar FullHD in lista asta. Mai mult, cu upscaling se pierd detaliile (deci calitatea imaginii e slaba desi rezolutia e mai mare) doarece nu ai cum sa le adaugi prin metodele de upscaling curente (interpolare de regula).

        Offtopic: cresterea rezolutiei unei imagini in mod nativ (adica implicit si nivelul de detalii, nu doar rezolutie) se face folosind Machine Learning (ML)
        SuperRes e una, upscaling e alta. Crede-ma ca n-am nevoie de lectii de la tine pe partea de foto-video. ;)
        Este evident ca o imagine SD upscalata nu se va vedea ca una de 4k, e imposibilitate tehnica (si fizica). Nici n-am afirmat asta undeva. Ideea upscalingului e aceea de a pastra (macar) calitatea originala SD atunci cand imaginea se intinde pe un ecran mai mare. Eu am un 4k de 1 metru jumate diagonala si sunt satisfacut de calitatea imaginilor SD upscalate, care mie mi se pare chiar mai buna decat ceea ce se vedea pe un TV cu tub catodic din vremea televiziunii PAL-SECAM-NTSC. Divagam aiurea... cu comentarii despre AI-uri si ML-uri.


        Ontopic:
        Multumesc domnilor pentru lamuriri. Pana la urma se pare ca sunt ceva omisiuni (receptor digital, norma de poluare etc.) ale Dacia in fisele de prezentare in romaneste.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Originally posted by ursamajor View Post
          se pare ca sunt ceva omisiuni ale Dacia in fisele de prezentare in romaneste.
          Plusez cu accesoriul 8201734135 "Alarmă - periferică, volumetrică, antifurt" din catalogul oficial pentru Sandero/Sandero Stepway. Nu scrie explicit ca ar avea si senzor de ridicare. In manualul de pe tech-accessoires.renault.com zice ca ar fi optional. Totusi, pe dacia.de, dacia.dk, etc, alarma e notata ca avand si anti-lift. Vocea Clientului m-a lamurit ca, sub acelasi cod, orice accesoriu are aceiasi parametri indiferent unde se vinde, si ca, in particular, alarma are senzor antilift. Ulterior am vazut ca si in catalogul romanesc de accesorii Logan e indicata "Alarm - perimeter, volumetric, anti-lift" .

          Comment


          • E bine totusi ca s-a lamurit pana la urma si colegul ca zilele urmatoare primeste o masina Euro6 D-Full si cu acelasi DAB ca pentru nemti iar magarii de la Dacia nu au aplicat ”dublu standard” si ca era complet aiurea dpdvd achizitii, logistic, flux, procese, productie, etc... sa faca o masina pentru el si alta pentru neamt, dar deh si putin ”tam-tam” foarte ”logic” (vezi #556, #561, etc.) are farmecul sau uneori pe forumuri.


            PS(offtopic): cat despre:
            Am explicat destul de clar, dar pesemne ca sunt tot atat de greu de priceput, desi explicatiile mele sunt clare ca buna ziua...
            Crede-ma ca n-am nevoie de lectii de la tine pe partea de foto-video....
            si comparatia:
            calitatea imaginilor SD upscalate, care mie mi se pare chiar mai buna decat ceea ce se vedea pe un TV cu tub catodic din vremea televiziunii PAL-SECAM-NTSC.
            concluzia este cat se poate de clara:
            Divagam aiurea... cu comentarii despre AI-uri si ML-uri.
            si desigur:
            Originally posted by ursamajor View Post
            ... fudul... ;)
            Last edited by Gil26; 4 July 2021, 18:15.

            Comment


            • Ocazie cu care te-ai lamurit si tu, trollule, cum e cu sistemele de pe Dacii. ;) De Euro6 full stiam, eu am dat referinta. ;) Cat despre posibilitatea de a se monta alte chestii pe masini de export, asta e foarte simplu. Dar e greu de priceput de unii. ;)

              PS: vad ca tot spui de forumuri. Tu ce nick ai pe-acolo, sa stiu cu cine am oroarea. Macar eu sunt consecvent si am acelasi nick pe toate forumurile frecventate. N-am nevoie sa ma deghizez.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • E limpede pentru toata lumea ca tu le stiai pe toate (receptor digital, norma poluare, etc., etc.), totusi atunci de ce ai mai tot intrebat daca era clar ca buna ziua.... (asta referitor la cine trolleaza)
                Apoi nu e asa simplu si nici macar nu are rost si nici sens ("Dar e greu de priceput de unii") ca cei de la Dacia sa monteze doar DAB pentru piata interna si DAB+ pentru ”export” chiar daca se pare ca ramai ”consecvent” in\cu astea, keep going..... (totusi mai usurel cu pianul pe scari, prea mult zgomot pentru nimic)
                Last edited by Gil26; 4 July 2021, 18:47.

                Comment


                • Legat de DAB/DAB+ și de ce e musai să existe pe mașinile din România, cam asta se "prinde" pe DAB

                  WorldDAB è l'organizzazione internazionale che promuove le technologie digitali basate sugli standard Eureka 147 (DAB, DMB, DAB+).
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by ursamajor View Post
                    e imposibilitate tehnica (si fizica).
                    parca ziceai ca nu ai nevoie de lectii, dar se pare ca ai. E doar imposibilitate tehnica (metoda folosita, upscaling) nu si fizica (tocmai explicam ca prin tehnici de super/hiper-rezolutie se poate).

                    Dar cum tot tu ziceai, divagam de la subiect.

                    Originally posted by t0rquemada
                    Legat de DAB/DAB+ și de ce e musai să existe pe mașinile din România, cam asta se "prinde" pe DAB
                    Si asta e vesnicul test al Radio Romania. 2027 este anul limita cand, teoretic, emisiile analogice ar trebui sistate.

                    ~~~

                    Tot off-topic: acesta este Grand Duster cumva? L-am inregistrat astazi pe un drum spre Ranca (am scos si cateva imagini din filmare)

                    https://drive.google.com/drive/folde...je?usp=sharing


                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by Silviu View Post
                      Tot off-topic: acesta este Grand Duster cumva? L-am inregistrat astazi pe un drum spre Ranca (am scos si cateva imagini din filmare)
                      Este RJI - înlocuitorul lui MCV/Lodgy.

                      Pentru "Grand Duster" mai e ceva de așteptat..., 2024-2025...
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • Originally posted by Silviu View Post
                        E doar imposibilitate tehnica (metoda folosita, upscaling) nu si fizica (tocmai explicam ca prin tehnici de super/hiper-rezolutie se poate).
                        Habar n-ai, e tot o interpolare (inventare de pixeli) ceva mai elaborata, cu folosirea mai multor cadre luate intr-o secventa, care vine cu alte probleme daca in cadru exista subiecte in miscare etc. etc. Niciodata o fotografie facuta cu un senzor de 20 MP (sa zicem) upscalata (prin tehnici SuperRes) la 80 MP nu va arata aceleasi detalii ca una facuta cu un senzor NATIV de 80 MP.


                        On topic: se pierde garantia daca dau cu ceva antifon pe zona aia de la roti unde lipsesc carenajele? Mi se pare cam neprotejata zona respectiva...
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Dacă trebuia dat cu ceva dădea producătorul, dacă dai tu vei pierde garanția. De citit carnetul de garanție, ca nu zicem apoi batman,
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            Dacă trebuia dat cu ceva dădea producătorul, dacă dai tu vei pierde garanția. De citit carnetul de garanție, ca nu zicem apoi batman,
                            Cunosc persoane care au dat, dar inainte au intrebat la reprezentante daca afecteaza garantia, si au primit "spor la treaba".

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              Dacă trebuia dat cu ceva dădea producătorul, dacă dai tu vei pierde garanția.
                              Producatorul trebuia sa faca multe...
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • A lasat loc sa faca la face-lift...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google