Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu sunt sigur. Cineva cu un Megane 4 mi-a zis ca pentru masina lui asta e singura solutie. Acum nu stiu cat de mult s-a interesat sau daca e sigur valabil si la noul Logan.

    Comment


    • Sunt 99% șanse ca lămpile LED să fie integrate în carcasa farului.

      Dacă farurile la Logan III sunt făcute pe același calapod ca la Megane IV atunci nu prea ai prea multe piese de schimbat dacă faza scurtă sau DRL/poziția se arde.
      Sunt 2 controlere/invertoare (uneori sunt denumite și balast, deși nu au nici o legătură cu balastul clasic pentru Xenon...) în spatele farului, câte unul pentru DRL/poziție și celălalt pentru faza lungă.

      Dacă după înlocuirea controlerului/invertorului becul LED tot nu se aprinde..., se schimbă tot farul...

      Un singur far Full LED de Megane IV e în jur de 4-500 €..., probabil unul de Logan III e pe la jumătate din preț...
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • Are cineva idee de desfasuratorul/calendarul reviziilor pe primii 5 ani? Ce anume se schimba si cam cat costa... M-ar interesa fiindca am auzit o suma cam mare pentru al patrulea an.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Probabil ca atunci se schimba pe langa consumabilele obisnuite si cureaua de accesorii, antigel, lichid de frana, etc.

          Comment


          • Testul elanului pe Sandero Stepway, deocamdata. Probabil macar la fel s-ar comporta si Loganul.

            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Loganul mie mi se pare barca, sunt curios cum va iesi.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Sta cel mai bine pe drum dintre toate cele trei. Am facut test cu toate. ;) Cel mai prost sta Stepwayul. De-asta am si renuntat sa-l iau si am luat Logan, ele erau in competitie pe lista mea.
                Last edited by ursamajor; 22 April 2021, 21:38.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Ati urmarit cumva si celelate marci pe aceasi incercare? (canal youtube)

                  Comment


                  • Originally posted by ursamajor View Post
                    Are cineva idee de desfasuratorul/calendarul reviziilor pe primii 5 ani? Ce anume se schimba si cam cat costa... M-ar interesa fiindca am auzit o suma cam mare pentru al patrulea an.
                    Uite un program de intretinere pentru o Dacia Sandero III Stepway ECO-G 100


                    Attached Files
                    Last edited by 77sky; 23 April 2021, 15:53.
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • nu ai cum sa ajungi la 60k cu filtru de stare gazoasa neschimbat... nu va mai trece gazul din cauza mizeriei. cel mai bine, cumperi filtre, si le schimbi singur/in alte ateliere gpl, putin probabil ca "expertii" dacia sa isi dea seama...

                      Comment


                      • E vorba de filtrul in stare lichidă - 60k, ce îl in stare gazoasă la 30k, max 1 an
                        Last edited by 77sky; 23 April 2021, 19:28.

                        Comment


                        • La 0.9 tce eu schimb filtrele de gpl la 15.000 km și mereu sunt pline de pilitură.

                          Comment


                          • Știe careva rodajul până la câți km se face la Logan , asta dacă se face, deoarece aud tot felul de variante, unii zic că 1500 de km, alții 3000 alții 5000 sau de exemplu consilierul de la dealer mi-a zis că nu mai trebuie făcut, mi se pare puțin ciudat dar nu am văzut vreo carte a mașinii ca să pot să mă pronunț.

                            Comment


                            • Din manual LII
                              "Versiune pe benzină
                              Până la 1 000 km, nu depăşiţi 130 km/h
                              în ultimul raport de viteză sau 3 000 -
                              3 500 rot/ min.
                              Abia după aproximativ 3 000 km îşi va demonstra
                              vehiculul dumneavoastră întreaga
                              performanţă.
                              Periodicitatea schimburilor: consultaţi documentul
                              de întreţinere a vehiculului."

                              Probabil la LIII e la fel
                              Logan 0.9 TCe 2018

                              Comment





                              • >>>>Manual Logan 3, Sandero 3<<<<
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 23 April 2021, 23:47.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google