Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Red_Alin View Post
    Într-un final mi-a ajuns și mie mașina, un Logan Eco G 100, confort cu clima automata și parking 2.
    Ca prima impresie, masina este superba, dar sunt un pic neliniștit la relantiu și când e pe gaz și când e pe benzină tremură puțin am înțeles că și - ar mai da drumul cu timpul, voi vedea. O alta problema ar fi consumul, 11 pe gpl mers mixt, iar când i-am făcut plinul au intrat doar 31 de litri de gaz, deși eram la zero, am văzut pe YouTube cineva alimentase 41 și înainte întrebasem și la Vocea Clientului și mi s-a spus că rezervorul e de 50 dar doar 40 se pot alimenta, atunci de ce mi - au intrat mie numai 31?
    Rezervorul are o capacitate brută de 53 Litri cu un factor de umplere nominală de 80% deci rezultă o capacitate nominală de 42,4 Litri, capacitate pe care nu e obligatoriu să o atingi în realitate - în practică, cantitatea de GPL care intră în rezervor depinde de:
    - cât mai e în rezervor;
    - temperatura ambiantă;
    - sezon (iarnă/vară);
    - sensibilitatea valvei/senzorului de prea-plin a stației de alimentare cu GPL;

    Nu prea poți controla acești factori, deci vei avea diverse "surprize" cu cantitatea de GPL care intră în rezervor, uneori neplăcute, alteori plăcute.
    Unii fug de pompele care sunt mai insensibile și bagă mai mulți litri în rezervor, alții le caută...
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Originally posted by Red_Alin View Post
      au intrat doar 31 de litri de gaz, deși eram la zero
      Daca "zero" a fost pe bord, e posibil sa mai fi avut destul gaz in butelie. Daca "zero" inseamna ca a trecut pe benzina singur, fiindca s-a terminat GPL-ul, atunci e problema. Dar chiar si-atunci trebuia sa fortezi din nou sa treaca pe GPL, fiindca la accelerari mai bruste, cateodata (cand e aproape pe zero GPL-ul) mai trece pe benzina.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • M-a avertizat Nivel gpl scăzut, dar nu mi-a trecut pe benzină a rămas pe gpl dar nu mai aveam nici o liniuta. Cât să mai fi fost în rezervor, 1 litru, maxim 2. O să mă uit sâmbătă ce scrie pe butelie, capacitate, etc.

        Comment


        • S-ar putea sa fi avut chiar si minimum 5 litri de GPL in rezervor. Eu merg mult inca dupa ce se aprinde LED-ul rosu. Nu-i foarte precis indicatorul asta pe GPL, depinde si cum a fost calibrat. Daca vrei sa vezi cat intra, va trebui sa faci ciclul ala de verificare gol-plin. Daca butelia e de 50 l (asa o am si eu, tot toroidala), intra, uzual, cam 43 l la fiecare alimentare pe GOL. Adica, o cantitate conforma cu limitarea la cca. 80% din volumul total al buteliei.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Originally posted by Red_Alin View Post
            .....dar sunt un pic neliniștit la relantiu și când e pe gaz și când e pe benzină tremură puțin am înțeles că și - ar mai da drumul cu timpul, voi vedea. ......
            Fiind motor în 3 cilindri și 4 timpi e firesc să nu se manifeste atât de "rotund" ca un motor în 4 cilindri și 4 timpi.
            Va trebui să te obișnuiești cu aceste vibrații.


            Originally posted by Red_Alin View Post
            ..... O alta problema ar fi consumul, 11 pe gpl mers mixt, ....
            Precizează și:
            1. Km rulați de la reset;
            2. Viteza medie de la reset;
            3. În ce oraș/traseu a avut loc consumul mixt;

            Consumul mediu ca și cifră singulară e irelevant fără să știm condițiile în care a fost realizat*.

            *poți realiza cu orice mașină orice fel de consum, incredibil de mic sau incredibil de mare, mult sub ce dă producătorul sau peste cât timp nu ești transparent privind MODUL în care ai făcut să atingi consumul raportat.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Mers în Arad dus copil la grădiniță, apoi la job la vreo 8 km de Arad mers pe autostrada viteza maxima 120, condiții meteo normale, fără vânt, și cu Eco activat.

              Comment


              • Originally posted by Red_Alin View Post
                Mers în Arad dus copil la grădiniță, apoi la job la vreo 8 km de Arad mers pe autostrada viteza maxima 120, condiții meteo normale, fără vânt, și cu Eco activat.
                Ai răspuns doar la #3.

                Ce ai oferit până acum:
                0. Consum mediu în regim mixt GPL = 11L;
                1. Km rulați de la reset = ???
                2. Viteza medie de la reset = ???
                3. În ce oraș/traseu a avut loc consumul mixt = Arad + autostradă
                4. Recent aflăm că de fapt modul de rulare e cu ECO activat... (tot timpul???)

                *dacă între timp ai resetat datele din calculatorul de bord (sau te-ai jucat cu el) și consumul mediu de la #0 nu e realizat pe cel puțin 100Km de la resetare în condițiile de la #3 iarăși e irelevant și vorbim vorbe.
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Originally posted by DFA View Post

                  Unii fug de pompele care sunt mai insensibile și bagă mai mulți litri în rezervor, alții le caută...
                  Am pățit-o eu... am bagat la statia 1 cu presiune mai mare, am mers la statia 2 si efectiv nu intra gaz in ea, avand presiunea mai mica..

                  Comment


                  • Ne "promitea" dom' ministru, ca nu se mai poate vinde Dacia, dacă e achiziționată prin programul rabla, ca prejudiciază statul etc.. și io-te, olx-ul pe Pitești a inflorit cu Logan-uri gpl 100, la oferta. Nu dispare la noi "smekeria" cu una cu doua, dar poate, pt unii, e un avantaj, legat de lunga așteptare.

                    Comment


                    • Ce termen de cautare ai folosit ca am cautat si eu si am dat de... 2 anunturi.
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Am sunat eu la un anunț de curios,zice vânzătorul să lași mașina pe numele lui până trece anul,acum eu unul nu aș face asta.

                        Comment


                        • Dar exista dobitoace care or s-o faca, desi, personal, nu vad avantajele, caci preturile sunt mari. De-asta exista indivizi ca acel vanzator.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • Deocamdată sunt doar 3 anunțuri, dar am convingerea ca se poate mult mai mult- "Logan gpl 2021 Pitesti"-olx.

                            Comment


                            • Originally posted by Red_Alin View Post
                              Mers în Arad dus copil la grădiniță, apoi la job la vreo 8 km de Arad mers pe autostrada viteza maxima 120, condiții meteo normale, fără vânt, și cu Eco activat.
                              In Timișoara, fara ECO activat, nu vreau sa aud de el, schimbat în 3000 rpm că doar are filtru de particule. 887 km parcurși in Timișoara și apropiere de Timișoara, mixt(nu am plecat mai departe de 20km de oraș încă)), viteza medie 27.9 km/h, consum mediu 9.2l/100km. Pe aici se învârte consumul 9.2-9.4 la mixt.
                              You do not have permission to view this gallery.
                              This gallery has 3 photos.

                              Comment


                              • Consumurile se fac pe distante lungi, nu la cate un drum de 20-30 de km. Ideal e sa-l faci la mia de kilometri. La 20 de km e ca un consum instant. )))
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google