Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ursamajor View Post
    La asa-zisele mHEV de la Suzuki si cred ca si de la Hyundai nu exista participare la tractiune a vreunui motor electric. Daca dealerul minte, mint si eu. Astea au fost informatiile culese de acolo.
    Păi așa cum am zis, mHEV nu participă la mișcare decât puțin - tot sistemul Start&Stop + recuperare energie pe frânare e de bază. Chiar și așa, un mHEV produce o reducere a consumului cu cel puțin 10%.

    Adică până și micro-hibridul de pe Logan II sau III poate opri motorul să consume combustibil ~100Km din 1.000 parcurși în regim mixt... Și asta pe bune, nu cifre dintr-o broșură...

    Originally posted by ursamajor View Post
    Acea bateria ajuta doar consumatorii electrici. E o potlogarie si nu vad cum ar da statul prima aia babana pentru niste cacaturi de-astea mai abitir ca dieselgate.
    "Prima aia babană" de care zici tu nu se aplică la mHEV, doar la PHEV.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Astăzi am primit și eu mașina. Dacia Logan Confort 1.0 eco g, pachet confort, parking 1, geamuri electrice, clima automata, jenti 16 tabla cu capace. Fără medianav. Gri Moonstone. Am luat-o prin rabla, am avut rabla eu, pe numele meu. Rabla am dus-o chiar în prima zi de Rabla in 26.04.

      Comment


      • Doctorutm Felicitări și sa reziste cât mai mult.

        Ma bate gândul sa cer și eu un Drive test la Dacia.
        Ca Spring oricum nu mai prind.
        Pare ca s-a ajuns la liste de așteptare pentru listele de așteptare

        Comment


        • Cu riscul de a fi offtopic dar trebuie clarificate anumite aspecte:

          Originally posted by ursamajor View Post
          La asa-zisele mHEV de la Suzuki si cred ca si de la Hyundai nu exista participare la tractiune a vreunui motor electric. Daca dealerul minte, mint si eu. Astea au fost informatiile culese de acolo. Acea bateria ajuta doar consumatorii electrici. E o potlogarie si nu vad cum ar da statul prima aia babana pentru niste cacaturi de-astea mai abitir ca dieselgate.
          Exista doua tehnologii distincte: micro hibrid 12v si 48v. In varianta de 12v sistemul electric asista partial motorizarea prin reducerea incarcarii data de consumatorii externi (incarcarea suplimentara inseamna consuma de cuplu, in special sistemul de A/C este un mare consumator) iar in varianta de 48v ISG este montat intre motor si cutie si astfel ajuta si tractiunea printr-un surplus de cuplu de regula la accelerari in sarcina, reducandu-se astfel emisiile motorului ICE.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • De cea pe 12V vorbeam.

            Originally posted by DFA View Post
            "Prima aia babană" de care zici tu nu se aplică la mHEV, doar la PHEV.
            Multumesc amandurora pentru clarificari.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Salutare grup, la categoria Accesorii pt Logan 3 avem „Cameră de supraveghere trafic NEXTBASE 380 GW” la peste 300 euro/buc (mult tare !!!). Are cineva cunoștință de un echipament asemănător (inclusive de pe AliExpresss)? Mă interesează să aibă și funcția wireless, cum este cea menționată. Mulțumesc.
              Last edited by 77sky; 5 May 2021, 19:23.

              Comment


              • Vezi NAVITEL R1050

                Comment


                • Daca vrei calitate a imaginii, cauta din gama Viofo. Navitel, Nextbase sunt jucarii.
                  Uite aici o filmare cu al meu Viofo A129+:



                  Mai multe aici: https://www.youtube.com/playlist?lis...HgRNYRBh0LYrkI

                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • NAVITEL R1050 la pretul de 350 RON pe EMAG
                    Camera de bord de la #Navitel, modelul #R1050FHD dispune de functii foarte importante pe ea, respectiv, Senzor G, Vitezometru, Date GPS si asa mai departe.Ca...

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      S-a mai discutat:
                      - Sandero 1,0SCe2020 are S&S deci încarcare pilotată + recuperarea energiei pe frânare
                      Ai scris pe alt topic, acum inchis (am citat aici) despre franarea regenerativa. Poti confirma cu un link, ceva?
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Originally posted by bestiuta2007 View Post
                        Salutare grup, la categoria Accesorii pt Logan 3 avem „Cameră de supraveghere trafic NEXTBASE 380 GW” la peste 300 euro/buc (mult tare !!!). Are cineva cunoștință de un echipament asemănător (inclusive de pe AliExpresss)? Mă interesează să aibă și funcția wireless, cum este cea menționată. Mulțumesc.
                        Dacă ai Logan III în echipare E2-COMFORT (cu senzor de ploaie) poți integra foarte frumos o cameră OEM (Falcon Electronics, Timișoara) de genul ăsta https://www.dacianmag.ro/duster-ii-2...201713925.html
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Originally posted by bestiuta2007 View Post
                          Are cineva cunoștință de un echipament asemănător (inclusive de pe AliExpresss)? Mă interesează să aibă și funcția wireless, cum este cea menționată. Mulțumesc.
                          Dacă ai răbdare, va apare anul ăsta modelul următor, cu codul 8201735449 - cu nume comercial Renault Dashcam Pro sau Renault UltraCam - se montează exact ca și 8201713925, sub senzorul de ploaie și oferă în plus HDR și 60fps, plus o aplicație mobilă nouă. Modelul nou e făcut tot de Falcon Electronics, Timișoara și are nume intern FALCON H780 DASHCAM sau DVR-H780-REN.

                          Vor mai fi și alte modele, cel universal, care se poate monta la o oglindă retrovizoare simplă este H781 - ăsta e mai ieftin decât H780.

                          Un alt model, semi-universal este H787 - ăsta se montează LÂNGĂ oglindă - sau în altă parte - și arată exact ca cea de la Ford, numai că are logo iluminat Renault - https://www.accesorii-ford.ro/confor...e-bord/2421817

                          Și camera de la Ford e realizată tot de Falcon Electronics, Timișoara.
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Referitor la frână regenerativa : E asa de complex sa implementezi asta încât mai bine faci un hibrid ca Toyota (hybrid sinergy drive). Energia trebuie neapărat sa se ducă în baterii separate (ca doar nu poți sa o tot încarci pe cea de 12v) și apoi sa fie folosita efectiv la tracțiune. Am văzut totuși un sistem cu condensatori la Robert Adam la o prezentare de Mazda Cx-5..

                            Comment


                            • Logan-ul din Cehia are câteva modificări estetice - butonul de blocare geamuri electrice spate este alb - și tot alb este mânerul de închidere al ușilor spate.


                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 12 May 2021, 17:35.
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • de ce? nu este o eroare de randare?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google