Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai am pus pozele pentru edificare. Daca citeai clar nu era la 20 km făcuti, ci că a ieșit o viteza medie 29.7 km/h. Total distanta parcursă de la reset 887 km. Mixt
    Last edited by 77sky; 3 June 2021, 23:03.

    Comment


    • Ouch. Cam mare consumul. În fine pe GPL e ieftin dar ma gandesc dacă era doar benzina..
      Asta inseamna uzura mai mare a motorului.
      Eu merg mai nou cu electric în București (Nissan Leaf sh) și ma stresez când trec de 13 kwh /100km.
      Dar tot e aproape gratis.
      Sunt curios de primele impresii cu cutia cvt. Ar trebui sa fie interesante.

      Comment


      • Nu mi se pare chiar așa mare, pe benzină 0.9 TCE tot aceleași trasee îmi ieșea 7.2-7.4l/100km. Dar pe gpl la 9.2l/100km îți iasă un cost de 24 lei/100km mixt, fata de 38-40 lei/100km benzina mixt. La diesel sa spunem că iasă un consum de 6l/100km mixt ar veni un cost de 31 lei/100km.

        Comment


        • Originally posted by DFA View Post

          Ai răspuns doar la #3.

          Ce ai oferit până acum:
          0. Consum mediu în regim mixt GPL = 11L;
          1. Km rulați de la reset = ???
          2. Viteza medie de la reset = ???
          3. În ce oraș/traseu a avut loc consumul mixt = Arad + autostradă
          4. Recent aflăm că de fapt modul de rulare e cu ECO activat... (tot timpul???)

          *dacă între timp ai resetat datele din calculatorul de bord (sau te-ai jucat cu el) și consumul mediu de la #0 nu e realizat pe cel puțin 100Km de la resetare în condițiile de la #3 iarăși e irelevant și vorbim vorbe.


          KM rulați de la reset 103, și o viteza medie de aprox 27 km /H.
          Mi se pare mare consumul, dar fiind în rodaj la 200 de km rulați cu siguranță va mai scădea.

          Comment


          • Originally posted by Doctorutm View Post
            In Timișoara, fara ECO activat, nu vreau sa aud de el, schimbat în 3000 rpm că doar are filtru de particule. 887 km parcurși in Timișoara și apropiere de Timișoara, mixt(nu am plecat mai departe de 20km de oraș încă)), viteza medie 27.9 km/h, consum mediu 9.2l/100km. Pe aici se învârte consumul 9.2-9.4 la mixt.
            Păi și consumul de 11 litri pe care l-ai anunțat mai sus, de unde a ieșit?

            9,2 litri/100km e decent pentru o viteză medie de ~28Km/h - care înseamnă că parcursul extraurban a fost un pic mai mare de 50%, în rest viteze urbane.

            Sub 25Km/h viteză medie = majoritar în oraș.
            În jur de 40-50Km/h viteză medie = majoritar extraurban (drumuri județene, naționale și express și niște autostradă).
            Peste 50Km/h viteză medie = majoritar autostradă.

            Originally posted by Red_Alin View Post
            KM rulați de la reset 103, și o viteza medie de aprox 27 km /H.
            Mi se pare mare consumul, dar fiind în rodaj la 200 de km rulați cu siguranță va mai scădea.
            Și cei 887Km pe GPL?
            Ai resetat litrii consumați fără a reseta și Km parțiali, sau ce ai făcut?
            Last edited by 77sky; 3 June 2021, 23:36.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Consumul de 11l/100km a fost înregistrat de altcineva în Arad.
              Eu in Timișoara, mixt, majoritar urban, 9.2l/100km consum mediu făcut pe o distanță gpl de 887 km, la o viteza medie de 29.7 km/h. Mașina are 906 km in total, din care 24 km pe benzină, restul pe gaz, fără să resetez.
              Last edited by 77sky; 4 June 2021, 13:01.

              Comment


              • Pai, 9,2%, majoritar urban, e parfum.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Și eu zic.In schimb 11 cum mi-a ieșit mie mi se pare cam mult. Aștept să ajung măcar la 1000 de km sa se mai domolească și consumul.

                  Comment


                  • Hello viewers, good news, its the new Deicia/Dacia Sandero

                    Good news! James May has had a drive in the latest Dacia Sandero! But he's decided upon a twin test that you probably aren't expecting...Check out the behind...


                    making of:
                    A few weeks ago the DriveTribe crew went down to James May's pub to film him giving some thoughts on the new Dacia Sandero. Here's a look at how the shoot we...
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Vin cu o întrebare în special pentru posesorii actuali de Logan 3. Aveți activat start stop-ul, îl utilizați, dar modul ECO? Eu spre exemplu le alternez, fie circul cu amândouă activate, fie le am dezactivate.

                      Comment


                      • Originally posted by Doctorutm View Post
                        Nu mi se pare chiar așa mare, pe benzină 0.9 TCE tot aceleași trasee îmi ieșea 7.2-7.4l/100km. Dar pe gpl la 9.2l/100km îți iasă un cost de 24 lei/100km mixt, fata de 38-40 lei/100km benzina mixt. La diesel sa spunem că iasă un consum de 6l/100km mixt ar veni un cost de 31 lei/100km.
                        Cel puțin la 1.5dci 85cp bătea spre 7l/100km in Bucuresti la ora de vârf. Deci în jur de 35 RON /100km.
                        Overall mai scade la trafic lejer în oraș și pana la 5.5l/100km.
                        Nu prea mai merg în oraș oricum.

                        Sunt curios cum o sa fie cu noul sce 65 in oras. Lipsa cuplului o sa afecteze consumul puțin.

                        Comment


                        • Salut,
                          Stie cineva la Loganul 3, jantele de 16 ce ET au?

                          Comment


                          • Eu pe motor 1.0 ECO - G pe gaz, merg doar fara mod ECO și de obicei dezactivez Start-Stop. Iar pe benzină nu am decât 20 de km, din 1260km, deci nesemnificativ.

                            Comment


                            • Au updatat site-ul Dacia cu noile caractere, care se spunea ca vor da si urmatorul logo.
                              Attached Files
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Salut. de doua zile am intrat in posesia masini . ECO-G . Prima transa de bani , achitata in ianuarie. Mi-a trebuit cateva ore pt. acomodare. Fata de vechiul logan (2008) sunt diferente din toate puctele de vedere. Ce pot spune , tare ma-s bucura sa aiba fiabilitatea loganului vechi. Inca am si acum vechiul logan ,nu am dat la rabla.Inca mai are -vana- .....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google