Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Pe principiul asta hai sa reglam si jocul la supape la fiecare 30 000 km si sa schimbam uleiul la 10000 km, eventual demontand si curatand baia de ulei. Eu sunt de acord cu intretinerea preventiva, dar sa nu exageram. Oricum, in reprezentanta e mai mult de 30 lei un desprafuit de frane, ca am impresia ca e normat la mai mult de 30 de minute.

    sincer in Bucuresti uleiul ar fi de recomandat cam la 10-15.000 (strict urban). Vezi ca la alte marci se foloseste tehnica un ulei mai slab cateva sute de km sau o mie doua si apoi pus un ulei bun la cateva schimburi de ulei, pentru o curatare cat mai buna a motorului, pentru baia de ulei samd...

    Iar in ceea ce priveste tamburii, revin cu o intrebare: daca etrierii de pe fata care sunt in aer liber, si ferodo-ul are unde sa dispara se curata, atunci tamburul care este destul de sigilat si nu are auto-curatare, de ce nu i-ai face aceasta operatiune la 1 hai maxim 2 schimburi(de placute) 20-40.000 de km ? Repet Dacia zice la 60.000 curatare dar in acelasi mod zic si uleiul la 20.000, dar asta in alte moduri de exploatare nu numai regim urban... unde uzura placutelor(si a tamburilor) este mai mare, cat si uzura uleiului folosit este mai mare.
    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

    Comment


    • Interesanta treaba e ca niste amici care au masini gen Skoda, Opel etc., cand m'au auzit ca am 50.000 km cu ele si nu le'am schimbat, au ramas in soc ) Dar vad ca posesorii de Logan nu prea au stres cu placutele.

      Comment


      • dacia zice multe din dorinta disperata de a si vinde masinile. pacat ca face prea putine pentru satisfacerea si multumirea clientilor.
        tot noi ajungem sa surubarim sa mearga masina cum trebuie.
        si mai au tupeul si nesimtirea ordinara sa spuna ca masina nu mai este in garantie pentru ca am schimbat uleiul la 10.000 in loc de 20.000. desi am facut asta in service autorizat nu am respectat intervalul de garantie

        in ceea ce priveste placutele de frana....cand le am schimbat mi au spus ca iese din garantie sistemul de franare pentru ca am venit eu cu placutele mele care nu sunt conforme.

        Comment


        • Pe mine m'a ferit soarta de treburi din astea [masina mi'a iesit din garantie anul trecut]. In schimb am avut ceva probleme cu o boxa defecta, care aparent, nu ar fi fost parte in contractul de garantie si a trebuit s'o schimb pe banii mei.
          Last edited by MIRFI; 8 January 2012, 15:42.

          Comment


          • Originally posted by einstein1984 View Post
            Oricum, in reprezentanta e mai mult de 30 lei un desprafuit de frane, ca am impresia ca e normat la mai mult de 30 de minute.
            Eu am de ceva vreme un scartait care vine din partea din spate, insa nu cand calc frana ci doar cand ridic piciorul de pe frana. Sa fie nevoie de o curatare a sabotilor sau nu are treaba? Cat o costa la dealer?
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • Asa pare, de la saboti sa fie, asa se aude, cand ridici piciorul de pe pedala de frana. Cat costa, da un telefon la dealer si te lamuresti. Nu e un capat de lume ca pret.
              Last edited by 77sky; 9 January 2012, 22:35.

              Comment


              • Originally posted by MIRFI View Post
                Interesanta treaba e ca niste amici care au masini gen Skoda, Opel etc., cand m'au auzit ca am 50.000 km cu ele si nu le'am schimbat, au ramas in soc ) Dar vad ca posesorii de Logan nu prea au stres cu placutele.
                Masinile alea gen Skoda Opel in general merg mai tare ca Loganu si in general frana e folosita mai intens.

                La frate-meu la Logan a schimbat placutele la 60000 km si mai mergeau in siguranta un 5000 km.
                Eu le schimb cam la 30000 km (am facut o medie).
                Deci depinde de stilul de condus.

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  si mai au tupeul si nesimtirea ordinara sa spuna ca masina nu mai este in garantie pentru ca am schimbat uleiul la 10.000 in loc de 20.000. desi am facut asta in service autorizat nu am respectat intervalul de garantie
                  Uite asta nu o cred. Bine depinde si ce marmelada ai bagat, dar eu nu cred.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • la AMG mi au facut figura. bine nu s a consemnat nimic fiindca m am certat cu ei

                    am pus Ferodo FDB 845 si zici ca l au vazut pe satana in cutie. tot urlau in stanga si dreapta ca sa pun placute renault.
                    si sa vezi dracie cand au dat placutele jos scria ferodo pe ele

                    Comment


                    • alessandro iti dau dreptate am avut si eu probleme in service autorizat ceva asemanator tie

                      Comment


                      • salut. are cineva placute motrio? eu mi le-am pus de aproximativ o luna si am mers cam 1500- 2000 km si scartaie cam urat cand apas frana. in rest sunt ok.
                        ... restu' e logan

                        Comment


                        • eu am avut motrio de la 20k pana acum la 41k ... si nu am avut probleme de scartait... decat acum in ultima vreme cand trebuie sa le schimb, dar chiar si acum foarte rar.
                          B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                          Comment


                          • cum se simte pedala ? este tare si simti ca nu prea franeaza ?

                            Comment


                            • nu am nici o problema in rest, tine foarte sus. eu zic ca se merita , am dat 85 lei pe ele, daca ma tin macar 25000km sunt multumit.
                              ... restu' e logan

                              Comment


                              • pai si , e pedala tare sau nu ? o simti ca franeaza sau cand apesi frane e pedala tare si parca trebuie sa pui ceva presiune pe pedala sa se opreasca ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google