Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cui ii mai uzeaza placutele neuniform? Adica una e mai tocita decat cealalta ...
    sigpic

    Comment


    • La mine mai e asa, cele de pe interior sunt intotdeauna mai uzate ca cele de pe exterior. Nu prea isi revine pistonasul complet la etrier dupa franare si cred ca de aici apare si diferenta de uzura.

      Comment


      • Cand vine caldura cred ca demontez etrierul si il curat desi pare ca functioneaza normla ...

        PS: Stie cineva daca se gasesc garnituri de cumparat?
        sigpic

        Comment


        • Sau etrierul nu culiseaza usor, de verificat asta musai ! Daca pe culisele etrierului s-a pus vaselina normala candva, trebuie curatata si pusa unsoare pe baza de cupru sau alta vaselina siliconica cu rezistenta la temperaturi ridicate.
          La mine placutele au uzura relativ uniforma.
          sigpic

          Comment


          • La mine culiseaza usor, nu e asta problema. Doar la o roata face fitze cealalta e "normala" ...
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Niki B View Post
              Identic, un prieten care a schimbat placutele stock, cu GDB400, e nemultumit.
              Zi frumoasa azi, demontat placutele buclucase.

              Discurile sunt varza, au niste santuri de mai mare frumusetea.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Originally posted by yrman View Post
                Cand vine caldura cred ca demontez etrierul si il curat desi pare ca functioneaza normla ...

                PS: Stie cineva daca se gasesc garnituri de cumparat?
                Nu-ti face gratis de lucru, daca zici ca merge usor pistonasul.
                Cati km ai?

                La multe Loganuri (si nu numai Logan !) de noi uzeaza placutele neuniform.
                Am vazut asta si la Focus2 si la Golf (VI)
                Pune placute de calitate si drum bun.

                La mine cu un singur rand de placute am sesizat o diferenta ceva mai mare (Remsa) la cele de uzina si TRW diferenta a fost neesentiala.

                Comment


                • am citit vreo 2 ore pe forum si tot nu m-am hotarat. trebuie sa schimb discuri + placute. sfaturi? ferodo ddf1502 + ferodo premier fdb 1781 sunt ok?

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian View Post
                    Nu-ti face gratis de lucru, daca zici ca merge usor pistonasul.
                    Cati km ai?

                    La multe Loganuri (si nu numai Logan !) de noi uzeaza placutele neuniform.
                    Am vazut asta si la Focus2 si la Golf (VI)
                    Pune placute de calitate si drum bun.

                    La mine cu un singur rand de placute am sesizat o diferenta ceva mai mare (Remsa) la cele de uzina si TRW diferenta a fost neesentiala.
                    Masina are doar vreo 150k km, etrierul probabil vreo 40k km. Placutele sunt greenstuf, suficient de bune? Ma enerveaza ca doar la o roata face asa. Din moment ce unu merge "ca la carte" trebuie sa il fac si pe al doilea etrier sa functioneze la fel.
                    sigpic

                    Comment


                    • ce parere aveti de placutele textar?vin in cutie originala de renault pe care scrie made in germany!a folosit careva?

                      Comment


                      • textar am avut din fabrica pe masina. le-am schimbat la 30.000km.
                        am fost multumit. uzura uniforma atat pe disc, cat si pe placute.
                        http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian View Post
                          Uite pot recomanda cu tarie placute ATE, sunt scumpe, dar chiar sunt eficiente, bat TRW-urile care le-am avut.
                          Adica astea ?

                          Daca tot le recomanzi, poti sa-mi zici daca vin si cu 'senzor' de uzura ?

                          Comment


                          • Originally posted by lancer_kta View Post
                            textar am avut din fabrica pe masina. le-am schimbat la 30.000km.
                            am fost multumit. uzura uniforma atat pe disc, cat si pe placute.
                            ms, 30 mii ma tin si pe mine placutele.sper sa fie ok ca pana acum am avut unele de scria renault pe ele, acum vad ca le-au schimbat!

                            Comment


                            • Recomand cu incredere placutele de la Ferodo FQT, sunt foarte multumit de ele, cine doreste placute la un pret bun ATE sau FERODO ma poate contacta pe PM.

                              Comment


                              • am cumparat placute - un comprimis bun intre pret si calitate TRW GDB 400 - placute moi

                                Am 38000 cu astea de fabrica si mai tin sigur cel putin pana la 45000

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google