Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NDL-ule eu zic sa le potcovesti pe astea de le ai acum cu niste ferodouri. Merge cu polixilina: ieftin ca braga!

    Comment


    • @08melc
      asa am auzit si eu. in conditiile astea, e mai bine sa iau de origine, de la ei, care mai si sunt doar 95 de lei ? sau sa iau Ferodo FDB 1781 care cred ca e vreo 160 de lei ?

      Comment


      • Cred ca seaca Dunarea pana iti iei tu placute.

        De origine, trw 400 sau Fer 1781 iti garantez ca franeaza bine, nu scartaie si nu uzeaza discurile.

        Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

        Comment


        • nu seaca. am facut o intrebare la daciashop de FDB 1781, si daca au ma duc sa le iau.

          Comment


          • Buna,

            am si eu nevoie de ajutor va rog. Masina este ambiance 2005 cu 35.000 km.
            Am mai schimbat lichidul odata cu ATE SL6 dot 4, in 2010 iar acuma vreau sa schimb lichidul iara tot cu ATE SL6 si placutele.

            Am vazut niste preturi de dau pe spate la niste placute mai de doamne ajuta dar bugetul max pt placute este 120 lei. Masina circula 1 data pe saptamana, face max 5000 km pe an.

            Asa ca va rog sa imi ziceti dintre urmatoarele placute de buget redus ce sa aleg:



            10884739 P 68 008 BREMBO
            Placute frana
            116,14 ROL

            645450 WBP21463B FERODO
            Placute frana
            Parte montare: punte fata Sistem franare: TRW
            78,14 ROL

            251633 0 986 467 720 BOSCH
            Placute frana
            Sistem frana: Lucas-Girling ; Sistem franare: Lucas-Girling
            95,33 ROL

            31360/4 571526J JURID
            Placute frana
            Parte montare: punte fata inclusiv contact avertizare uzura Sistem franare: Lucas/ Gir
            89,92 ROL

            714970 4253 10 HANS-PRIES
            Placute frana
            105,21 ROL

            Precizez ca vreau sa cumpar de la Unix Timisoara:



            Licidul este acesta:



            Multumesc foarte frumos pt ajutor

            Comment


            • Pot sa-ti spun doar sa nu cumperi placute Bosch.
              Daca citesti 2 pagini in urma, nu mai mult, iti faci o parere ce placute sa alegi in bugetul tau.

              Comment


              • Eu zic doar sa pui lichid de frana ATE TYP 200 sau Super Blue Racing. Diferenta in bani e mica fata de SL6, dar intervalul declarat de schimb e de 3 ani fata de 2 pe langa proprietati imbunatatite. Chiar in link-ul dat de tine e o poza explicativa.

                Eu l-am schimbat ieri dupa 3 ani cu ATE TYP 200 si diferenta a fost fantastica la pedala pe franari succesive cand franele s-au incins.

                Comment


                • Multumesc pt ajutor,

                  cu lichidul am inteles, caut Typ 200 in loc de SL6

                  Cu placutele poate sunt eu mai prost, dar am citit de la pag 151 tot si nu am inteles decat 2 lucruri: Ferodo FDB1781 care depasesc bugetul meu
                  sau TRW cotec GDB400 care multi zic ca dupa ce se incalzesc nu mai franeaza plus ca nu le-am gasit in Timisoara

                  Asa ca revin pt lamuriri suplimentare

                  ATE dot 4 typ 200 si placute de care?

                  Multumesc

                  Comment


                  • daca ai discuri ventilate poti merge si pe fdb845, ate
                    daca ai discuri pline poti merge pe : fsl845, gdb400 (slabe), ferodo fsl1781

                    mai bine cauti online si platesti 20 de lei transportul decat sa iei cine stie ce petarde pe care le gasesti la tine in oras
                    cauta pe epiesa.ro, sunt seriosi la fel ca si piesenet.ro
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • incearca si fermit, n-o sa-ti para rau. eu sunt mai multumit decat de placutele stoc.

                      Comment


                      • mai ai sa ne recomanzi sa montam placute samco sau discuri LPR ca fiind mai bune ca brembo sau ATE, tu nu poti merge pe consumabile bune ?
                        fermit a facut placute bune doar cu reteta clientului (producatorului de automobile), tot ce face aftermarket dupa capul lui sunt complet praf
                        Last edited by 827sam; 30 May 2013, 13:23.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Originally posted by vali2706 View Post
                          ATE dot 4 typ 200 si placute de care?

                          Multumesc
                          Originally posted by 827sam View Post
                          daca ai discuri ventilate poti merge si pe fdb845, ate
                          daca ai discuri pline poti merge pe : fsl845, gdb400 (slabe), ferodo fsl1781

                          mai bine cauti online si platesti 20 de lei transportul decat sa iei cine stie ce petarde pe care le gasesti la tine in oras
                          cauta pe epiesa.ro, sunt seriosi la fel ca si piesenet.ro
                          Eu cred ca ai discuri pline la Ambiance 2005. Eu la Laureate 1.4 2005 am avut discuri pline. La 22.500km am schimbat placutele de fabrica cu Ferodo TAR845. La 50.000Km am schimbat placutele cu Ferodo FSL845 (urmasul lui TAR845). La 80.000km am schimbat discurile si erau uzate frumos uniform (cu cele de origine facusera un sant pe mijloc) dar mai aveau 9-9.5mm grosime. Diferente intre cele de fabrica si TAR/FSL845 nu am prea observat. Singurul lucru deranjant la ele erau ceva scartaieli la primele frane dupa ce ploua afara (rugina pe disc).

                          Deci poti merge linistit pe FSL845/FSL1781 mai ales ca faci 5000Km pe an si banuiesc ca nu faci atunci raliu. Uite un pret la FSL1781. Mai scump exista ATE.

                          Ce e mai important e sa schimbi des, la maxim 2 ani lichidul de frana punand unul bun. Eu la 80.000Km si 5 ani cu lichidul din fabrica nu mai puteam bloca rotile la 60km/h cu cauciucuri de iarna vara la 30 de grade.

                          Comment


                          • Daca o sa mai vreau sa incerc niste placute vreodata, o sa pun PAGID.

                            Vad ca pe site-ul asta FERODO FDB1781 sunt mai ieftine, se vand cu 140 lei.

                            Comment


                            • @madhorsefuzzy

                              Multumesc mult pt ajutor. Da am discuri pline si nu fac raliu. Dar nici nu vreau sa dau in sant sau sa am frane degeaba in cazul unei franari de urgenta.

                              Si tocmail ultimul lucru postat de tine ma contrariaza cel mai tare.

                              Ferodo FSL 1781 care ziceti voi ca sunt ok sun 70 lei la magazin in Timisoara
                              Iar TRW cotec GDB400 sunt 68 lei. cu toate ca lumea de aici zice ca sunt slabe....la magazin au pret asemanator.

                              Pana la urma tot FSL1781 e varianta ok?

                              Si ultima intrebare promit ca nu mai stresez dupa asta.

                              Am in masina ATE SL6 dot4, si vreau sa pun ATE typ200 dot 4 sau super blue racing care este doar 65 lei 1l fata de SL6 care e 50 lei 1 l.

                              Problema este ca nu pot scoate tot lichidul prin borcan, si la aerisire o sa completez si bag blue racing. Pot aparea probleme daca se combina astea 2 lichide?

                              Multumesc

                              Comment


                              • ai gresit ca ai schimbat lichidul, eu am avut 7 ani cel de fabrica si tot aveam eficienta foarte buna pe franare cu discuri si placute de calitate; si dupa 7 ani de lichid de frana inghetam rotile la orice viteza
                                acum am pus tot dacia si n-am probleme

                                ramai pe fsl1871, sunt suficiente pentru discuri pline
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google