Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In carte nu scrie cand a facut fostul proprietar reviziile.Cand am facut eu mecanicul asa o zis ca placutele de frana inca nu trebuie schimbat.Banuiesc ca il schimb acuma.Masina ii pe benzina.Eu am pus ulei Elf SXR 5W30.Asa mi-o recomandat seful de servici din unitate.Ii bu uleiul asta.Am verificat pe joja si totul este in regula nu trebuia sa completezi uleiul.Tu ce recomanzi,ce ulei sa pun acuma.Elful care am folosit nu a fost nici o problema cu ea.Dar nu stiu ce ulei sa pun acuma.Ajuta-ma te rog daca poti.Merci.

    Comment


    • Gata revizie de 1 an:
      Verificat frana(la cerere) - randament total 75%
      Curatat si uns pe la acceleratie rezultatul a fost ca dupa 8 km a inceput sa se tureze singura la relanti. M-am intors si au curatat si motorasul pas cu pas.
      Uleiul este Elf Evolution.
      Andrei i-am zis tipului de la receptie daca are vre-o hartie care sa arate ca uleiul Dacia este Elf si a zic ca are dar s-a facut ca a uitat unde este si nu am insistat. Oricum m-am uitat pe un bidon din hala(de diesel ce-i drept) si scria pe el Lubrifin.
      Total afacere 269.39 lei din care manopera 39.27 lei (1 ora si 10 minute) desi in realitate am stat vre-o 3 ore ca s-au mocait la magazie. Si mecanicii ii injurau.
      Am facut si testul CLIP 0 erori.
      Misto a fost ca m-au invitat sa stau in hala spre deosebire de alte service-uri. A si era disperat un Dacotec cu un tip cu un Logan Diesel care vroia sa nu se mai auda bazaitul de la servodirectie.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • @czika: Daca in carnetul de intretinere nu scrie cand au fost facute reviziile e ceva dubios, probabil ca le-a facut la un service de cartier sau acasa.
        Placutele daca nu sunt tocite nu se schimba nici acum, mai poti merge cu ele.
        Acum trebuie schimbat filtrul de ulei, uleiul, filtrul de aer si bujiile, astea neaparat.
        Ulei pune tot Elf, sa nu pui Dacia Oil ca nu e prea bun.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Merci Andrei pt.raspuns.Bujiile trebuie schimbat neaparat?

          Comment


          • Da, bujiile trebuiesc schimbate.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • ANDREI:Ce buji recomanzi daca esti dragut?

              Comment


              • Bujii Renault, numarul de electrozi nu conteaza, iei de care vrei.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • La ce se refera testul CLIP ca inca nu am fost la revizie cu masina?

                  Comment


                  • Da ce este testul CLIP ??
                    sigpic

                    Comment


                    • Poate ne ajuta Andrei sau Rocri ca si eu sunt curios!!
                      Rocri:Este primul schimb de ulei??

                      Comment


                      • Originally posted by andrei View Post
                        Bujii Renault, numarul de electrozi nu conteaza, iei de care vrei.
                        Eu zic cu un electrod pt ca sunt mai bune ca cele cu 2 elctrozii.
                        2004 Dacia Logan 1.4MPi
                        2006 Dacia Logan 1.5dCi
                        2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                        Comment


                        • La 30.000km am schimbat si eu bijiile si sunt in regula nu cred ca are parea mare importanta cati electrozi are.

                          Comment


                          • Originally posted by radu2008 View Post
                            La ce se refera testul CLIP?
                            Este doagnosticarea electronica a masinii.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Da este primul schimb de ulei. Diferenta mare zic eu fata de ala vechi (Dacia Oil). Merge de rupe motorul. Acum zic si eu ca am 87 de CP.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • Rocri - ai iesit bine la bani cu revizia .
                                Treaba e ca Elf nu e niciodata DaciaOil. )
                                Intotdeauna cand iesi cu ea de la revizie parca merge mai aerisita, mai sprintena - ce face si un filtru de aer schimbat, de aia e bine cam la 7500 km parcursi sa scoatem filtru de aer si sa-l suflam cu aer.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google