Despre Protectie Anticoroziva

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am sunat si eu azi sa ma programez...m-au programat maine si mi-au spus ca trebuie sa las masina acolo....e din mai 2005. de ce s-o las acolo!? doar nu mi-o da alta noua cu 16v...(asi vrea eu...). cam cat s-o mai da 'atentie' meseriasului s-o umple bine de ceara? cred ca 50ron. ar trebui sa le cer sa-mi puna si aparatorile de noroi? ce au l-am intrebat pe ala la telefon si a zis ca depăinde...nu la toate e nevoie. ce sa mai cred...sau o fi vrut sa zica 'in functie de cat dai'?
    Last edited by emyemanuel; 31 March 2009, 22:26.
    sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

    Comment


    • Off topic...
      Eu nu inteleg de ce inca avem mentalitatea asta, noi ca romani: ca sa iti faca cineva treaba cum trebuie, "doneaza" o anumita "cota"
      Si viceversa, ca sa iti fac lucrarea "fain", "daruieste-mi"...
      De ce nu intelegem odata ca am platit deja (sunt deja platiti), asadar exista o obligatie corelativa unui drept...?
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Doar pentru conformitate legat de galvanizare: in mare spus galvanizarea este o metoda de protectie anticoroziva facuta prin electroliza. Ea se realizeaza prin depunerea unui strat metalic anticoroziv pe piesa care urmeaza a fi protejata. Depunerile galvanice pot fi din zinc, cupru, crom, nichel, staniu, plumb, etc. Cea mai folosita pentru tablele din otel este zincarea. Durata de protectie depinde de grosimea startului de zinc.

        Originally posted by Daniel68 View Post
        Lucrez la uzina si stiu. Ma vizitat si vopsitoria unde se fac aceste procese si va spun sigur ca nu aveti de ce sa va ingrijorati!
        Daniel poate ne explici si noua in linii mari care este procesul tehnologic la tabla de la Logan. Ce se face acolo: decapare, galvanizare, vopsire ?
        Cite straturi de vopsea ? Doar in linii mari. Cred ca intereseaza pe toata lumea si am sta si noi mai linistiti daca stim ca se face treaba buna la Dacia si tehnologia este in asa fel facuta incit sa nu permita sarirea unor etape cum au zis unii. Eu am avut inainte o Dacia 1300 si un Opel Astra la care am avut probleme mari cu rugina si mi-e groaza sa ma gindesc ca va rugini si Loganul in 2-3 ani.
        Last edited by AlinS; 26 April 2009, 10:39. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Se va rugini sigur,ca asa e Loganu,am descoperit si eu de curand cv puncte de rugina,dar cele mai naspa ca sa zic asa sunt pe marginea aripei spate,chiar pe buza aripei sunt 2 puncte micute unde am vopseaua umflata.Masina e din 2006.

          Comment


          • Am fost si eu vineri .M-au chemat ei anul trcut cind am schimbat uleiul.Am primit si o scrisoare de la Dacia.Si mi-au si telefonat de la firma din orasul meu.
            Anul trecut au spus ca dureaza 2,5 ore.Acum la telefon au spus ca dureza 8 ore pana se usuca materialul si ca o sa faca nustiu ce in portbagaj.
            Mi-am luat o zi de concediu si m-am dus ,de fapt am dus masina pentru ca am dat actele si cheia si nu am putut sta langa ea.
            In portbagaj nu au facut absolut nimic ( si ma chinuisem sa scot tot ce aveam in el ,sa le transport in casa si inapoi si sa il curat).
            Din usi curge un fel de ceara cu un puternic miros chimic (ma cam apuca ameteala in masina).
            Au mai pus aparatori de plastic pe muchia aripilor.

            Comment


            • salut tuturor loganistilor!am un logan 1,6 mpi din 06 2005 si am inteles ca dacia are un program gratuit de protectie anticoroziva a productiei 2005-2006.V-as ruga sa-mi spuneti si mie daca este asa,daca costa ceva,cat timp te imobilizeaza in service?trebuie programare?mai pot beneficia de acest lucru?pana cand?

              Comment


              • Da, beneficiezi de acest program. Trebuie sa iei legatura cu un service autorizat Dacia pentru constatare si o sa fi programat pentru ceruirea gratuita. Mie mi-au tinut masina trei zile lucratoare. Iti repara zonele de rugina de la aripi, vopsit aripile cu rugina, montat aparatori de plastic la aripi si ceara in usi si nu mai stiu pe unde.
                Bafta.
                It's nice to be important but it's more important to be nice!

                Comment


                • si eu am facut ceruirea,dar a durat toata treaba vreo 30 min max...mi-a injectat ceara in usi.praguri,in interiorul oalelor rotilor spate si in portbagaj...am stimulat bineintes baiatul de acolo ca sa faca full job....atata tot...vad k altii au avut masinile vopsite,sau nu mai stiu cum...ca au stat nu stiu cate zile si tot asa....a fost la mine superficial sa asa se face??? cand am sunat la vocea clientului mi s-a zis ca e posibil s-o bage la cuptor dupa.ca poate e nevoie de revopsire in unele zone....etc...pana la urma cum e????
                  Slow & Safe

                  Comment


                  • Daca nu ma insel u ai varianta kiss fm si ai facut ceruirea?

                    Comment


                    • Sa le dea D-zeu sanatate celor de la Buzau, eu am fost la Darex la Suceava si vroiau sa-mi tina masinuta vreo doua zile. Pana la urma au fost de acord sa mi-o rezolve in 3 ore dar eu sa nu stau langa masina ci sa plimb ursul prin imprejurimi in acel timp.Asa ca mi-am bagat "BIP" in ceara lor si am rupt poarta.

                      Comment


                      • nu,nu am golanu kiss....cred ca nici nu era versiunea asta atunci...
                        Slow & Safe

                        Comment


                        • Am vazut avatarul tau de kiss fm ca eu am aceasta varianta si am fost la service sa intreb daca intra in acest program de ceruire si au zis ca nu este nevoie ca este facuta din fabrica!

                          Comment


                          • da...se face normal in fabrica ceruirea...dar un extra bonus pt masina nu strica....mie mi-a injectat ceara ui zonele mai sus amintite si pt un stimulent de doar 50Ron am primit doua rezerve de ceara ixell ca sa repet eu operatiunea peste vreo 2 ani......
                            Slow & Safe

                            Comment


                            • nu zic nimic baietii de la service cand vede k i ai bagat ulei s vaselina.eu am intrebat un baiat care lucreaza la dacia service si zice k se cam iau de tine cand mergi al revizii..
                              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                              Comment


                              • Intre logan si dacia (veche)este diferenta mare dc sa mai bagi vaselina si ulei in masina care nu ajunge in toate locurile acuma se foloseste ceara sub preziune care ajunge in fiecare por!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google