distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cromatic View Post
    kontrol, dealerul asta Dacia la care ai schimbat distributia de ce nu apare pe lista reprezentantelor Dacia la care a fost valabila promotia de anul trecut data de fabrica?
    In lista apare doar "Dacia Service Cluj Feleac SA" .
    pai daca au fost insarcinati legal de firma mama ca sa puna in aplicare tipul asta de promotie, cu factura, antet cu numar si o scarba de garantie, inseamna ca se mandresc cu asa ceva...ca nu e service de cartier. e tot dacia-da din centru clujului. pe feleac nu m-au putut programa chiar in ziua respectiva si m-au trimis in oras. ideea e ca tot la ei am schimbat ultima data si am fost foarte multumit. le-am si spus-o.

    Comment


    • Am o dilema! La 65500 Km, trebuie sa schimb si curea accesori sau numai distributia + pompa de apa?

      Comment


      • Eu as zice ca da; kitul complet accesorii ar fi ideal.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Salut,am un logan din 2006 1.4 benzina cu 30000 km reali si nu am schimbat distributia ce credeti mai pot circula ?

          Comment


          • Eu in locul tau as merge linistit pina pe la 70-80000 km. Eu asa as face. Un FIAT 125 twin cam fabricat 1972-73 se schimba distributia la 100.000 km indiferent de ani. Acum Reno ne pune sa schimbam distributia la 60.000 si 6 ani decit sa ia niste bani in plus. O curea buna tine fara probleme 100.000. ( fara ulei pe ea, bineinteles)

            Parerea mea, nu spun ca cineva trebuie sa tina cont de ea, am spus decit cum as face eu.

            Bine ca la 1.6 16v au pus schimbarea distributiei la 120.000 km ca prea i-a injurat lumea cu 60.000 km si 6 ani astia.

            Comment


            • Originally posted by mihai007kelu View Post
              Salut,am un logan din 2006 1.4 benzina cu 30000 km reali si nu am schimbat distributia ce credeti mai pot circula ?
              ar cam trebui schimbat. nu e vorba doar de km. sunt 7 ani de ierni cand ingheata si veri cand se coace. sa nu ai surprize. ei zic la 60 000 sau 4 ani.
              decat sa faci paguba de multi bani, mai bine schimbi.

              Comment


              • E pe riscul tau, nu poate sa-ti spuna nimeni asa ceva.

                Tot nu m-am lamurit, ce garantie au primit cei care au schimbat distributia anul trecut in conditiile promotiei?

                Comment


                • ceva recomandari ptr. schimbat distributia la logan 1.4 in sectorul 5 bucuresti

                  Comment


                  • Originally posted by mihai007kelu View Post
                    Salut,am un logan din 2006 1.4 benzina cu 30000 km reali si nu am schimbat distributia ce credeti mai pot circula ?
                    Dupa ~7 ani, aproape ca nu mai conteaza cati km. ai parcurs; as zice ca...e timpul.
                    Originally posted by alfabit View Post
                    Eu in locul tau as merge linistit pina pe la 70-80000 km.
                    Si eu as fi mers la fel, daca nu eram conditionat de garantia masinii; conditia era ca acesti km. sa-i fi facut in max. 5-ani.
                    Bine ca la 1.6 16v au pus schimbarea distributiei la 120.000 km ca prea i-a injurat lumea cu 60.000 km si 6 ani astia.
                    La 16V E4, recomandarea e 80.000km sau 4 ani. Cand a fost 60.000km sau 6 ani?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • La 1.4 8v spuneam, 4 ani cred am gresit, scuze, n-am dat niciodata importanta anilor
                      La 1.6 16v E5 e 120.000 chiar ieri m-am uitat in carnetul de garantie

                      Comment


                      • dar nu in 7-8 ani. deja la 7 ani e un risc destul de mare.

                        Comment


                        • Originally posted by alfabit View Post
                          La 1.6 16v E5 e 120.000 chiar ieri m-am uitat in carnetul de garantie
                          Termenul prevazut pentru inlocuirea kit-ului distributie este prevazut in Carnetul de intretinere nu de garantie; nu cred ca la E5 distributia se recomanda a fi schimbata la 120.000km; ne ajuti daca pui un scan de pe fila cu pricina din documentul amintit.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Eu am 1.6 16v euro 4. Numarul de km sunt 80.000 si cum acestia se apropie rapid .. m-am interesat saptamana trecuta la Dacoserv si totalul a fost:
                            Kit distributie+kit accesorii+pompa de apa+ 1-2 role+ antigel = 1860 (fara nicio promotie) toate accesoriile originale.
                            Pret manopera 270 RON pentru toate operatiunile ce apar intr-o schimbare de distributie.
                            Total cam 2100 - asta vis-a-vis de cine zicea ca iese prea ieftin... in reprezentanta.

                            Prin urmare o combinatie service(manopera) + piese(regim propriu) ma paste in vara. Asa ies cam la 1000-1100 in functie de ce role mai gasesc decedate.

                            Daca si la service gaseam un pret de 1200-1300 nu ma hazardam cu piese aduse de mine dar la 50% din pret...
                            Last edited by Canto; 16 January 2013, 22:06.
                            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                            Comment


                            • Originally posted by Canto View Post
                              Total cam 2100 - asta vis-a-vis de cine zicea ca iese prea ieftin... in reprezentanta.
                              Eu am platit in toamna mai putin de 900lei ambele kit-uri fara pompa apa; cu promotia Dacia.,
                              Poti detalia si preturile pe care ti le-au cerut pentru piese?
                              Daca optezi pentru piesele aduse de tine, cele doua kit-uri complete, distributie si accesorii, pompa apa, capace axe came, antigel, e greu sa gasesti toate aceste mult sub 1100 lei; cu manopera lor, 270, te duci usor la 1300 lei.
                              Last edited by IancuMIC; 16 January 2013, 22:41.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Termenul prevazut pentru inlocuirea kit-ului distributie este prevazut in Carnetul de intretinere nu de garantie; nu cred ca la E5 distributia se recomanda a fi schimbata la 120.000km; ne ajuti daca pui un scan de pe fila cu pricina din documentul amintit.
                                Daca esti curios dom` profesor Iancu cauta si tu un carnet de intretinere de 1,6 16v E5 si te uita singur, pe urma parca vad ca ai sa zici ca scanarea nu are rezolutie suficienta sau motorul meu nu e K4M-696 E5 si o sa vrei si poza cu motorul sau scan dupa CIV sau mai stiu eu ce ...
                                Cel mai bine convinge-te si singur...
                                M-am saturat sa corectezi tu pe toata lumea, doar asa sa te bagi in seama

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google