distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa o luam pe rand:
    -factura la service: 1080 lei inclus kit accesorii si kit distributie,manopera schimb pompa de apa,ulei,bujii,antigel,bec pozitie.-960 distributia+kitul accesorii+manopera,120 lei manopera pentru restul(foarte putin dupa parerea mea)
    -daciashop-859lei- "maruntisuri"
    - cadou Mos Craciun, mecanic - 50 de lei
    Total 1989 lei.

    Pompa de apa nu prezenta nici o scurgere,curele aratau f bine la prima vedere,rolele de la accesorii erau mult mai deteriorate(ambele prezentau joc) fata de cele de la distributie- 113500Km-aprilie 2008 an fabricatie.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      La mine rola de la accesorii huruia, iar cureaua arata destule crapaturi; la distributie n-am sesizat probleme.
      Originally posted by IancuMIC View Post
      Din ce mi-a spuis si mecanicul, kit-ul de accesorii "cade" mai repede; nu's care-i motivul, probabil e mai expus (distributia e mai la ...adapost)
      Originally posted by Dodo View Post
      rolele de la accesorii erau mult mai deteriorate(ambele prezentau joc) fata de cele de la distributie- 113500Km-aprilie 2008 an fabricatie.

      Inca un motiv sa acordam aceiasi atentie si accesoriilor; dupa cum se vede treaba si aici poate fi o mare problema.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Cureaua de accesorii este supusa intemperiilor, prafului, umezelii.
        Cureaua de distributie e protejata destul de bine.

        Comment


        • Salut colegii,am un logan 1.4 caruia trebuie sa-i schimb distributia si am tot cautat pe aici o varianta mai buna pt. banii de care dispun in momentul de fata.Am gasit pe piesenet.ro o varianta de distributie + pompa apa de origine dacia la 390 lei.Intrebarea este stie cineva daca sunt ok care a mai luat de la ei deoarece am mai gasit aceeasi varianta la un pret mai mic care cica sunt tot de ,origine, sau alta varianta mai buna daca imi poate da cineva.

          Comment


          • Piesenet sunt foarte ok. Eu am mai luat de la ei.
            Gasesti la 135 kit Gates care este identic cu cel de origine.

            Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

            Comment


            • Tocmai am gasit acum un pachet care contine curea Gates rola Koyo si pompa apa Hepu si cred ca pt asta am sa optez pana la urma.

              Comment


              • Pompa de apa de ce vrei sa o schimbi? Ai in vedere si kit-ul accesorii.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Masina este din 2007 are 50.000 km si nu a fost schimbata niciodata distributia si de asta vreau sa schimb si pompa de apa,la accesorii o sa schimb doar cureaua deocamdata pt ca tot umblu la distributie.

                  Comment


                  • Daca m-as afla in situatia ta as lasa pompa de apa si as inlocui cele doua kit-uri, distributie si accesorii; da' nu mi-o lua in nume de rau, e doar o parere.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Iti respect parerea si am citit multe altele pe aici si cred ca e bine sa schimb si pompa daca tot umblu la distributie pt a nu cheltuii alti bani in cazul in care cade ulterior,kit-ul de accesori am sa-l inlocuiesc si pe el complet dar pt moment cred ca este suficient cureaua.

                      Comment


                      • La 14 si la 16 e bine sa schimbi pompa la fiecare distributie.

                        La 16v se poate tine fara probleme 2 distributii...rezista mai bine.

                        Cat despre accesorii...sustin cu tarie parerea colegului IancuMIC

                        Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                        Last edited by alessandro; 24 December 2012, 23:12.

                        Comment


                        • La vara trebuie sa schimb si eu distributia...(adica la urmatoarea revizie)
                          Am amanat cam mult, desii am doar 38 000 km...
                          Sa imi fie rusine, dau banii pe accesorii in loc sa fac distributia... Banii astia....
                          O sa merg pe kit-ul original pana la urma.
                          P.S Sa schimb si pompa de apa?
                          MY CLA

                          Comment


                          • La 38.000km sa inlocuiesti pompa de apa din prima echipare e un mod de a arunca banii; eu am facut distributia pe la 55 000, iar pompa nu avea nici cel mai mic semn de uzura.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • La 38 mii poti sa schimbi decat kit ul de distribuie fara pompa.
                              O schimbi doar daca este cursa.

                              Cea mai buna varianta pentru schimbul distributiei este manopera in reprezentanta cu piese de origine tot din reprezentanta.

                              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                              Comment


                              • da, dar trb sa schimb distributia in vara lui 2011...Atunci au aparut altele, burduf palnetara, bujii, placute si s-au dat planurile peste cap... Cei din reprezentanta au zis ca pot sa mai merg cu ea pt ca nu este uzata. Doar ca in timp cauciucul imbatraneste...
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google