distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citat:
    "Tensiunea curelelor trebuie controlata o data la 30.000 km. Curelele trebuie schimbate in medie la fiecare 120.000 km." - si in cati ani trebuie facuti km. astia?


    Incurcate-s caile Renault-ului...
    Last edited by Cromatic; 8 December 2012, 20:56.

    Comment


    • Nu sunt incurcate deloc.
      Mai inventeaza si ei te miri ce ca sa mai scoata un ban de la noi....altfel ar muri de foame

      Imi zice sa schimb cureaua la 120mii dar cele 4 verificari din 30 in 30...ma costa cat manopera a doua distributii.

      Deci pana la 120.000 platesti manopera pentru 3 distributii...bun asa
      Last edited by alessandro; 8 December 2012, 22:22.

      Comment


      • E normal ca renault sa vina cu traznaia asta. Si se vor gasi destui care sa puna botul.
        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

        Comment


        • Buna ziua.
          A schimbat cineva distributia la Ideal service Tg. Ocna?
          As face distributia la ei - oferta Dacia.
          Ce parere aveti de ei?

          Comment


          • Spre deosebire de Dedeman, te lasa sa stai langa masina. In rest, nu e mare inginerie schimbarea distributiei. Se factureaza 5 ore manopera chiar daca termina in mai putin de o ora. (pretul este in jur de 30lei/ora + tva)
            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

            Comment


            • Vroiam sa o fac la Dedeman Onesti, dar nu participa la promotie.
              Ma intereseaza daca au sculele necesare pentru reglaj la 1.6 16v ( nu dupa ureche)

              Comment


              • Eu cred ca participa si aia - nu conteaza ca e DEDEMAN de ONESTI, in lista Dacia apar doar sediile sociale principale ale firmelor.
                Automoldova Piatra Neamt filiala Roman participa la promotie desi nu apare in lista.

                Comment


                • Am sunat vineri la vocea clientului si au spus ca Dedeman Onesti nu participa la promotie.
                  Am sa ma duc sa intreb direct la ei.

                  Comment


                  • Pai asa sa faci, intreaba direct la reprezentanta nu la vocea clientului, aia probabil se uita pe lista si daca nu apare locatia ta iti dau raspuns negativ.

                    Comment


                    • Originally posted by vi_escu View Post
                      Se factureaza 5 ore manopera chiar daca termina in mai putin de o ora. (pretul este in jur de 30lei/ora + tva)
                      Sa nu exageram; mai putin de o ora ?
                      Originally posted by invisibleman View Post
                      Ma intereseaza daca au sculele necesare pentru reglaj la 1.6 16v ( nu dupa ureche)
                      La mine nu a fost nevoie de nici o scula pentru ce spui tu; daca te referi la intinderea curelelor (accesorii si distributie), mecanicul mi-a spus ca nu se foloseste diapaz la 16v; are un "semn" la rolele intinzatoare; "prietenii" stiu despre ce e vorba.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • @ invisibleman
                        au toate sculele necesare

                        @ IancuMIC
                        nu este nicio exagerare, exagerat (de mare) este timpul normat pentru distributie.
                        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                        Comment


                        • Ora de manopera service nu are 60 minute

                          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                          Comment


                          • Ora de manopera nu are 60 minute?

                            In general vorbim de 3 timpi:

                            1. Timpul normat standard - pentru o anumita operatie

                            2. Timpul de realizare operatiei de catre mecanic (poate fi mai mic, egal sau mai mare decat timpul standard - in functia de calificarea si indemanarea mecanicului <nu vorbim aici de "lucrari cu dificultati la demontare" - care se adauga/sau nu in mod suplimentar pe comanda de atelier/factura>) - timp evidentiat prin pontaj

                            3. Timpul facturat - in general este egal cu timpul normat standard.

                            Mentiune: Mai exista si lucrari nenormate cu timp standard de lucru - pentru care timpul se normeaza de catre maistrul din atelier (ZM = Zeit Meister)

                            Timpul normat, poate fi masurat in minute sau unitati de lucru (AW = Arbeitswerte)

                            1 AW = 5 minute
                            Last edited by ion_R5; 10 December 2012, 23:18. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • asa mi s a spus intr-o reprezentanta...ca ora de manopera nu are 60 minute ci mai putin

                              Comment


                              • Salutare,
                                A sosit momentul sa schimb si eu distributia.
                                V-as ruga sa expuneti cateva pareri contitech vs skf vs origine?

                                As vrea sa schimb si kitul de accesorii.Am 110000 de km si nu am schimbat nimic. Sa schimb doar cureaua sau si rolele?

                                Va multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google