Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma gandeam ca poate as incerca si eu Champioane cu doi craci de care ai pus tu, cu toate ca am testat de origine cu doi craci si nu mi-a placut cu merge.
    Poate revii cu impresii legate de bujiile astea noi, evident pe GPL. Si pe mine ma intereseaza sa traga mai bine in ture mici/medii decat in ture mari. Merg preponderent legal cu maxim 100 kmh extraurban in majoritatea timpului, deci n-am nevoie de avioane.

    Comment


    • Saptamana viitoare ma duc pana la Oradea. Revin cu o parere dupa.
      In oras se simt bine din ce am vazut eu ieri si azi, cat m-am fatait prin aglomeratie cu ture joase si medii.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Schimb Bujii 1.6.16V

        In afară de cheia specifică la schimbatul bujiilor la Logan PH1 1.6.16V este obligatorie folosirea pastei fluorate pentru fisele bujiilor ?
        Ajută pe bune această pastă de aici?

        Ar mai fi ceva de făcut suplimentar pentru un schimb corect de bujii ?
        Attached Files
        Last edited by mp74; 25 October 2018, 13:00.

        Comment


        • Inainte de desurubarea bujiilor, sufla cu aer comprimat locasul unde sunt fixate acestea, altfel risti ca la scoaterea bujiilor sa bagi toata mizeria de acolo in cilindrii. Daca ai putina vaselina cu cupru poti unge finut filetul noiilor bujii, daca nu, macar cu putin ulei.
          Cu pasta aia e cam asa; daca vrei pui, daca nu, nu. La 16v, datorita bobinelor pe fiecare cilindru, nu s-au prea auzit de probleme legate de lipsa de contact.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • La MCV 1.6 16V pe GPL folosesc NGK BKR6EZ. Le schimb la 50.000km, fara alte verificari sau probleme pe parcurs. Merg 99% pe GPL.

            Comment


            • Am avut modelul asta inainte sa montez GPL. Cum ti se pare ca merge masina cu ele pe GPL, consum, etc?

              Comment


              • Salut,
                In Timisoara pe unde gasesc un service/profesionist sa-mi schimb si eu niste bujii?
                Am o Dacie Logan 1.5 dci cu 85000 km si toata lumea se fereste sa intervina la bujii (Autoeuropa, +2 alte serviceuri), pe motiv ca exista o mare posibilitate ca bujiile sa se rupa.

                Comment


                • eu zic sa le schimbi singur, scoti fisele, pe rand sa nu le incurci, dai cu wd 40 in mai multe randuri in prealabil, ciocanesti fff usor bujia intre jeturile de spray, si dupa vreo 3 umeziri si ciocaniri, le scoti, dar sa ai o cheie mai ok, nu porcariile din magazine. Nu e mare scofala, doar sa ai grija, sa nu le ciocanesti tare, eventual poti incerca initial fara ciocanit.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • E vorba de bujii la diesel.

                    Comment


                    • Ce bujii imi recomandati sa pun in locul celor vechi ?
                      Exista un anumit loc de nunde sa le achizitionez ori nu are importanta ?

                      Comment


                      • Originally posted by madi View Post
                        E vorba de bujii la diesel.
                        Ops...


                        Apropo, ma bate gandul sa pun bujii cu iridium in seat, merita oare? Sau e numai reclama, foloseste cineva?
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Mumus, verifica daca nu cumva motorul tau a venit deja cu bujii cu iridium din fabrica si doar din astea trebuie sa pui.
                          Eu am parere ca din alea ai, avand in vedere ca "turbatele" moderne cu cilindree mica doar asta folosesc in ziua de azi. Vezi cazul 0.9 TCe, ca tot suntem pe un forum Dacia.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Scrie ca se schimba la 60000, dar cum eu schimb totul mai repede...


                            O sa intreb la service, sa vad de care sunt, daca or stii astia...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Nu mai e reducere de la 16 la 5 lei, e reducere de la 27 la 16 lei

                              Comment


                              • Vitriol, cum e cu noile Champion fata de IK20?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google