Montare Sistem De Aer Conditionat Pe Logan De La Dezmembrari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • normal da, dar sa ai piesele de la o solenza

    Comment


    • aurelian, citisem aici ca nu s epoate daca nu are masina servodirectie...ei bine a mea nu are....

      Comment


      • se poate dar este mai greu de gasit acel suport numai cu compresor si alternator,cineva a spus ca se gaseste la supernova nu stiu exact ar trebui sa se potriveasca,daca gasesti te rog sa -mi spui daca se potriveste, dar parerea mea este ca e buna si directia hidraulica ai sa dai 6 mil in plus ca piese,numai bine

        Comment


        • Originally posted by cristy10 View Post
          aurelian, citisem aici ca nu s epoate daca nu are masina servodirectie...ei bine a mea nu are....
          se poate ; eu am cumparat si montat suport doar pt. compresorul de clima .
          mai ai nevoie de o fulie dubla care angreneaza atit alternatorul ( care ramine in pozitia originala ) cit si compresorul de aer conditionat ; de asemenea o curea elastica pt. angrenarea compresorului .
          precizez ca toate aceste piese sint montate pe unele loganuri pt. pietele externe ... sint mai greu de gasit dar cu putina perseverenta se pot procura .

          atasez si o poza cu acest suport ... momentan mai astept o conducta si cureaua elastica , apoi la d-nul Aurelian pt. instalatia electrica !
          Attached Files
          Last edited by RADU C; 28 June 2010, 14:23.
          sigpichttp://www.facebook.com/statiicbsh.medias; 0744258917 ;radu_capatina@yahoo.com

          Comment


          • arata bine dar sa mai pui poze sa vedem cum arata

            Comment


            • Buna seara,
              Am un ambiance si sunt interesat sa montez o instalatie de AC...o intrebare : alternatorul nu trebuie schimbat? am citit in manualul de reparatii ca pt ambiance DM/AC alternatorul trebuie sa fie de 110 A.
              Radu, pot sa te intreb de unde se pot procura piesele (suport, fulie, etc) specifice ambiance DM/AC?

              Multumesc

              Comment


              • Eu am laureate plus si alternatorul de pe masina mea e de 99A.
                Last edited by madi; 29 June 2010, 21:31.

                Comment


                • alternatorul trebuie sa fie de 98A dar cred ca merge si de 75 trebuie incercat

                  Comment


                  • Originally posted by fun4mind View Post
                    Buna seara,
                    Am un ambiance si sunt interesat sa montez o instalatie de AC...o intrebare : alternatorul nu trebuie schimbat? am citit in manualul de reparatii ca pt ambiance DM/AC alternatorul trebuie sa fie de 110 A.
                    Radu, pot sa te intreb de unde se pot procura piesele (suport, fulie, etc) specifice ambiance DM/AC?

                    Multumesc
                    piesele le-am procurat cu ajutorul unui prieten din germania ( culmea , acolo se pot comanda , dar in romania nu ) ; piesele sint de origine dacia .
                    conform DIALOGYS , in cazul in care folositi doar suportul pt. ac , se poate pastra si alternatorul original al masinii , dar exista si versiuni cu alternator de 110 amperi ( este foarte scump si imposibil de gasit la dezmembrari in romania ) . se poate utiliza compresorul ''normal '' de ac , insa acesta are o canelura in plus pe fulia de angrenare . conductele sint identice cu versiunile pt. romania .
                    daca exista doritori de piese din germania pt. aceasta modificare , va pot ajuta in achizitionarea lor .
                    am sa postez si alte poze ...
                    am primit si cureaua elastica , dar mai astept inca una din conducte pt. a finaliza partea mecanica a instalatiei .
                    sigpichttp://www.facebook.com/statiicbsh.medias; 0744258917 ;radu_capatina@yahoo.com

                    Comment


                    • Radu te rog sa faci o poza la cureaua elastica cu inscriptiile pe ia sau cutia .merci

                      Comment


                      • cureaua este de la GATES si are codul 4pk916-890 sf ; este destul de scumpa , in jur de 380 ron ... insa nu ai nevoie de intinzator .
                        poze cu suportul compresor si fulia dubla .. nu am avut inspiratia sa pozez piesele si inainte de montare
                        Attached Files
                        sigpichttp://www.facebook.com/statiicbsh.medias; 0744258917 ;radu_capatina@yahoo.com

                        Comment


                        • i-ti mai trebuie conducta cu furtun,vezi sa aiba si absorbantul acustic ca eu am dat 68 lei pe el,cea care iese din vaporizator o ai?
                          Attached Files

                          Comment


                          • am comandat conducta noua (colectie conducta) ; ar trebui sa aiba si absorbantul ...
                            sigpichttp://www.facebook.com/statiicbsh.medias; 0744258917 ;radu_capatina@yahoo.com

                            Comment


                            • ne auzim cand este gata,spor la treaba

                              Comment


                              • sper ca nu pleci in concediu ...
                                sigpichttp://www.facebook.com/statiicbsh.medias; 0744258917 ;radu_capatina@yahoo.com

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google