Montare Sistem De Aer Conditionat Pe Logan De La Dezmembrari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by AG 23 YNG View Post
    Salut.Mersi pt. raspuns.Acel pret e pt. absolut toate piesele?Sau mai trebuiesc dupa ceva maruntisuri?Bine,plus montaj.
    Numai bine.
    In acest pret au fost incluse toate piesele(instalatie electrica, bord, compresor etc.). Am mai avut nevoie de mici piese care au fost incluse in pret. La schimb am dat instalatia electrica veche, bordul e mijloc si radiatorul. Manopera a fost separat de pretul asta. Toate cele bune.

    Comment


    • #62
      salut!

      pina la urma, exista cineva pe acest forum care sa cunoasca pe cineva care sa monteze ac pe logan 1.5dci preferance din 2005, eventual nu in 3-4 zile, cum am mai gasit oferte (mesterul sustinea ca vor lucra 3-4zile doi oameni..!?) si eventual sa fie prin bucuresti sau prin imprejurimi, maxim mioveni etc

      Apropo, am gasit un "expert" care vroia sa scoata pompa de servo mecanica si sa n-o inlocuiasca cu nimic altceva, fara a-si pune problema ca masina n-o sa mai aiba directie asistata, si sustinea senin ca va face montajul, apoi va trebui sa pleci cu masina la stanga sau pe platforma pina la service Dacia unde vei face resetarea de software, apoi vei reveni, bineiteles pentru umplerea sistemului cu freon. Cam complicat, cred, nu?! Ma gindesc ca daca tot platesti toata treaba ar trebui sa dureze maxim o zi intreaga, si eventual s-o lasi acolo si s-o iei a doua zi tot de acolo.

      Comment


      • #63
        are cineva manualul de AC pentru benzinare in format pdf ? sau un link de unde-l putem downloada

        Comment


        • #64
          La mine a durat doua zile monatujl. Nu e chiar atat de usor precum pare. Sunt chestii de demontat, remontata, pus etc. care cer timp. Am eu manualul de logan si un manual de service dar nu stiu cum sa le urc, au impreuma cam 40 Mb format PDF.
          Toate cele bune.

          Comment


          • #65
            pai uploadeaza intr-un folder din panoul tau de utilizator apoi pune linkul aici . Manualul de service ala de 40 mega i-l am si eu dar caut un manual numai pt. AC, cu montajul sau remedierea unor defectiuni la instalatie.

            Comment


            • #66
              In regula, dar m-am uitat in panoul utilizatorului si nu m-am lamurit unde trebuie uploadat. Daca are cineva bunavointa sa ma lumineze.
              Toate cele bune.

              Fisierele le-am urcat pe transfer.ro. Asta este linkul:

              Din pacata "termenul de valabilitate"este de 10 zile.
              Toate cele bune.
              Last edited by xanax; 29 July 2009, 13:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #67
                manualul dat de xanax este bun dupa acela am facut si eu, trebuie scos la imprimanta ca sa va vina mai usor,la motoarele cu benzina nu se umbla la nici un calculator nu se seteaza nimic el este setat din fabrica ,chiar si la prima varianta,timp de lucru cam o zi jumatate dar in forta ,cineva cu ceva timp in urma il punea in cateva ore era in zona pitestiului, dar cred ca nu punea totul pe masina, sau eu stiu cati erau de munceau?, eu am pus intr-o zi vaporizatorul iar in alta totul inclusiv instalatia electrica,mentionez stau la curte si le pot lasa aruncate,va doresc spor la treaba,si cu orice intrebari va ajut , aurelian 0745501725 xanax trec pe la inceputul lui septembrie prin tg mures am un verisor acolo, sunt niste oameni deosebiti,nu numai ei ci toti ,
                Last edited by aurelian68; 29 July 2009, 21:20.

                Comment


                • #68
                  @aurelian: In regula, poate bem o bere cand treci prin Tg.Mures.
                  Toate cele bune.

                  Comment


                  • #69
                    xanax multumesc frumos, am gasit exact ce cautam, deja am scos la imprimanta partea de AC. Nu pot sa-ti ofer decat o bere virtuala daca erai din AG era altceva. MS mult

                    Comment


                    • #70
                      @terra75:
                      In regula, ma bucur ca te-am putu ajuta.
                      P.S. Cine stie poate o facem si "reala"

                      Comment


                      • #71
                        In sfarsit am montat instalatia pe masina, luni ma vad cu omul la el la service sa o vidam si sa o umple cu freon. Locatia e la 40 km de Bucuresti, montajul se face in week-end, dureaza cam 10 ore transformarea de la un preferance euro3 1.5 dci intr-un laureat. Daca tot am schimbat toata instalatia electrica, am avut si cablajul pentru oglinzi electrice si omul le-a montat pe loc (mcv negre). Peste doua saptamini ma vad cu aceeasi persoana sa puna intercoolerul (+ aprox 10 cai frumosi in plus ) Pentru preturi montaj si kituri ac va pot da pe pm informatii si numarul mesterului.


                        Am schimbat:

                        radiator apa
                        radiator ac
                        aeroterma
                        vaporizator
                        conducte presiune ac - 4
                        gmv
                        compresor
                        suport compresor si alternator laureate
                        pompa servoelectrica
                        curea accesorii laureate 1.5dci
                        3l antigel g12
                        3l apa distilata
                        1l lichid servo
                        cosola centrala bord cu buton ac

                        fulia motorului nu se schimba, dupa cum am mai auzi pe aici, nici alternatorul nu necesita schimbare.

                        instalatie electrica motor completa laureate 1.5dci euro3 (aveti grija ce cereti daca o cumparati de la dezmembrari, grija mare sa fie mufele intacte daca masina a fost avariata in fata, grija mare ca mecanicul ce a facut dezmembrarea sa nu fi luat mufa de servodirectie electrica, in bucuresti se mai practica , pentru ca apoi sa va fie revanduta cu 100 ron - in chitila la dezmembrari instalatie fara mufa 500ron + mufa 100 ron si nici o reducere pentru ca avea mufele sparte, in colentina pe strada garii 500ron instalatie completa inclusiv actuatorul de la pedala frina, sonda aceea pentru semnal la vitezometru bord, partea electrica de la demaror, instalatia oglinzi electrice etc ).

                        pompa servoelectrica trebuie initializata la un service dacia sau la cine are un laptop cu softul respectiv, acesta mi s-a parut singurul inconvenient, sa conduc inapoi fara directie asistata, dar, dealtfel, lucru rezolvabil usor zilele urmatoare.

                        Pentru alte detalii, oricind pm sau mail.
                        Last edited by chriss06; 2 August 2009, 09:24.

                        Comment


                        • #72
                          Mai fratilor, nu ca vreau sa spun dar tre sa zic.
                          1. Nu merita nici daca ar fi 400 E de la dezmembrari - 400 E costa de nou de la mama ei, din fabrica, deci lasati-o balta de vrajeala. Am vrut sa-mi pun si eu dar la preturile spuse de voi, si de la dezmembrari. Hahaha, cred ca glumiti
                          2. BMW 1.6i cu CLIMA bixonal, an 1993 - 2500 E si e masina nu caruta fratilor, va reveniti.
                          Deci si prin urmare nu merita nici pe departe sa montezi AC after.
                          PUNCT.
                          Daca aveti moderatori scapati de ai si daca nu aveti sa nu va luati

                          Comment


                          • #73
                            asa este tiger glumim dar daca-ti pui vei vedea gluma in buzunar

                            Comment


                            • #74
                              Asta zic si eu. NU vreau sa glumesc pe banii mei.
                              Daca aveti moderatori scapati de ai si daca nu aveti sa nu va luati

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by tyger_eye04 View Post
                                Mai fratilor, nu ca vreau sa spun dar tre sa zic.
                                1. Nu merita nici daca ar fi 400 E de la dezmembrari - 400 E costa de nou de la mama ei, din fabrica, deci lasati-o balta de vrajeala. Am vrut sa-mi pun si eu dar la preturile spuse de voi, si de la dezmembrari. Hahaha, cred ca glumiti
                                2. BMW 1.6i cu CLIMA bixonal, an 1993 - 2500 E si e masina nu caruta fratilor, va reveniti.
                                Deci si prin urmare nu merita nici pe departe sa montezi AC after.
                                PUNCT.
                                Si de la capat...
                                Merita, daca nu reusesti in a-ti vinde masina in vederea cumpararii alteia cu AC.
                                Sau in cazul dumitale, o cazatura de 16 ani....masina, nu caruta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google