R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a mai discutat aici undeva pe forum, exista firme unde chiar se masoara transparenta geamurilor cu aparat special pt asa ceva, si geamul de logan parca are o transparenta de 74% din fabrica, iar cu folia omologata aplicata are transparenta de 71%, deci in limita legala (care e de minim 70% pt geamurile laterale fata).
    Nu mai tin bine minte exact procentele, dar cam astea erau valorile.

    Comment


    • Exact...s-a mai discutat aspectu' asta cu limita legala admisa pe geamurile fata.
      La vremea respectiva am furnizat niste informatii, care zic eu ca fost de ajutor.

      "................................................. ..................................
      Foliile LLumar fata neaplicate au 79%. Asa scrie si pe abtibilduri.
      Geamul standard la logan are 81%. Masurat.
      In final (asa scrie in acte) am 76% cu foliile aplicate...deci ma incadrez (minimul legal acceptat e in juru' la 70%)
      Toate valorile astea au fost in prealabil masurate cu un dispozitiv electronic. (geam simplu, folie simpla si ansamblul celor 2)
      "

      Sursa, postul #50:
      Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari
      Last edited by Kojak; 18 October 2013, 14:20.

      Comment


      • Doar ca nu toti au folie LLumar si nici toti aceeasi opacitate.
        la ITP nu am vazut vreodata sa respinga pe cineva cu folie cu transparenta mare pe fata.
        Unii au trecut si cu folie transparenta 50%.
        Last edited by mr.K; 18 October 2013, 14:32.

        Comment


        • Am facut ITP-ul masina fiind in regula, iar costul a fost de 85 ron la fel ca si acuma 2 ani!

          Comment


          • @radu2008, sa vedem masina peste alti 2 ani...

            Si io am la activ 3 ITP-uri luate pe bune fara respingeri initiale.
            La anu' il am p-al 4-lea...si de schimbat cam toata directia inainte de ITP.

            Comment


            • La ce drumuri avem nici nu este de mirare,bafta la ITP-ul care urmeaza!

              Comment


              • Doar ca militianu' care te opreste si e pus pe tine sa iti ia talonul il doare in basca daca ai tu sau nu transparenta pe fata de 76%,sa mai incerci si sa ii explici ca este legal e ca si cum incerci sa il convingi ca el e prost si tu destept,el oricum nu are nimic de pierdut.
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • @radu2008, mersi, sa fie!

                  @john Q, ai dreptate...asta e mare problema de fapt, ca iti ia un idiot de gabor talonu' (basca amenda), te duci la RAR sa-l recuperezi, unde iti zic aia ca totu' e legal si ok...

                  Comment


                  • @kojak Am avut folie Llumar atat pe fata cat si pe spate pusa. Pe dreptunghiul lipit pe geam scrie " Llumar Opacitate 75% fata si 7% spate", la fel si pe autorizatia data de catre firma la care am apelat.
                    Asta e invatare de minte si nu se stie niciodata despre ce "penal" da-i in trafic

                    Comment


                    • Pe dreptunghiul lipit pe geam scrie " Llumar Opacitate 75% fata si 7% spate",
                      "Transparenta" cred ca ai vrut sa zici. Ca la 75% opacitate pe fata iti ia talonul fara sa mai masoare nimic, de vede cu ochiul liber ca-s prea fumurii geamurile.

                      Comment


                      • Ai dreptate colegu , despre transparenta era vorba, 75 fata si 7 spate.

                        Comment


                        • In sfarsit se pare ca usor usor smecheria cu kilometrajele date inapoi va lua sfarsit la nivel european.

                          Printr-o directiva UE impune in toate statele membre ca incepand cu 01.01.2014 odata cu efectuarea ITP sa se elibereze un nou document, o noutatea absoluta fiind acceia ca pe aceasta hartie sunt trecuti km pe care i-a parcurs masina la fiecare ITP efectuat cu mentiunea lor pe document si-n baza de date centralizate a RAR, dar si defectele pe care legea le permite, de exemplu autoturismul are o fisura pe parbriz, un proiector/far fisurat dar si trusa de prim ajutor incompleta ......


                          Va fi ingrozitor pentru samsari de masini si cei care vor sa isi vanda masina cu 50.000 km si 12 ani vechime !
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • Inscriptionare nr. total de km pe certificat, cu ocazia fiecarei inspectii si aplicare abtibild securizat; asa vad eu corecta treaba.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Pai daca sunt inregistrati in baza de date a statiei ITP si RAR poti verifica oriunde km reali mai ales daca masina sa zicem o cumperi acum si ai de la primul pana la ultimul itp..
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • Contra unei sume de bani cu cerere care institutiile respective, probabil; in targ e mai greu sa afli aceste date.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google