Pareri Posesori Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia-ţi 0,9 tce, e mai dinamic motorul.
    De 1.2 nu am zis niciodată că nu trage, mai ales după rodaj merge mai lin şi accelerează ca un 1.4, e şi logic pt că are aceeaşi putere şi cuplu, dar acceleraţia lui electronică e curvă. Plus de asta 0,9 tce e mai puternic. Nu ştiu dacă au făcut ceva la 1.2-ul de la noile loganuri. Eu zic să faci un test drive, sau 2, cu ambele motoare. Nu te mai lua după Doreii de la service.
    Last edited by ionescu liviu; 7 April 2013, 18:48.
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

    Comment


    • Doresc sa va prezint o problema care tine de constructie.
      As vrea sa-mi spuneti daca e si la voi la fel.
      Chederele de la usi sunt foarte moi si usa nu calca bine pe ele! De aici si lipsa de antifonare!
      Urmariti acest filmulet!
      Multumesc!

      Comment


      • Din ce am vazut la Logan 2 chederul este tare. Am pis mana si se simte diferenta.

        Comment


        • Chederele de la usi sunt foarte moi si usa nu calca bine pe ele
          Chederele acelea sunt la fel la toate masinile Dacia, din 2004, de cand a aparut Logan.
          La Renault Megane 2 tot asa sunt.
          La VW Golf 5 tot asa sunt.

          Nu de la chedere este zgomot in interior.
          Last edited by D a n; 11 April 2013, 09:09.

          Comment


          • Originally posted by D a n View Post
            Nu de la chedere este zgomot in interior.
            Serios? Atunci de ce se aude cum calca roata pe sosea in special cand e uda soseaua de am impresia ca am o usa deschisa?

            Comment


            • Lipsa izolatie fonica. Si chiar daca o izolezi fonic, tot va fi zgomot in interior din cauza geamurilor.

              Pt o atenuare a zgomotului produs de roti, multi producatori folosesc un izolator fonic, in special pt pasajele spate, am vazut asa ceva si la Renault Scenic.

              Last edited by D a n; 11 April 2013, 10:07. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Asta este cea mai mica problema a Loganului .

                Comment


                • Mie, confortul mi s-a parut cea mai mare problema a Loganului: Lipsa izolatiei fonice si un post de conducere foarte incomod si obositor (Volan pozitionat ciudat si fara reglaj, scaun sofer).
                  Pe parte de fiabilitate, masina a fost 10+

                  Comment


                  • domnule D a n, de ce nu intelegi ca aud fasaitul sau nu stiu cum sa explic acel zgomot, cand merge roata pe o sosea uda? acest zgomot intra pe la chedere de vreme ce abia se ating de usa! da-o incolo de izolatie ca doar are ceva intre tabla si mocheta pe jos! daca nu etanseaza chederele e ca si cum stau cu usile deschise!
                    de asta cer parerea altora, sa stiu daca e la fel si la voi! eventual daca se poate raspunde cu un video sau o poza...

                    Comment


                    • O să mă uit şi eu să văd cum e şi te anunţ.
                      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                      Comment


                      • da-o incolo de izolatie ca doar are ceva intre tabla si mocheta pe jos
                        Da, are in zona unde stai cu picioarele 4 placi de scart , care sunt cam degeaba, vara oricum frige podeaua.


                        Tu crezi ca daca acel cheder este presat mai mult, se elimina zgomotul din interiorul masinii? lol

                        Sunt zeci de topice pe forum despre izolare fonica a masinii:


                        Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord


                        Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord





                        Trebuiesc facute usile, plafonul, portbagajul, zona bordului, podeaua, si tot nu vei elimina zgomotul in totalitate, ci doar partial.
                        Last edited by D a n; 11 April 2013, 12:10.

                        Comment


                        • Originally posted by adaniel69 View Post
                          domnule D a n, de ce nu intelegi ca aud fasaitul sau nu stiu cum sa explic acel zgomot, cand merge roata pe o sosea uda? acest zgomot intra pe la chedere de vreme ce abia se ating de usa! da-o incolo de izolatie ca doar are ceva intre tabla si mocheta pe jos! daca nu etanseaza chederele e ca si cum stau cu usile deschise!
                          de asta cer parerea altora, sa stiu daca e la fel si la voi! eventual daca se poate raspunde cu un video sau o poza...
                          Daca nu ar etansa chederele ai ajunge, seara acasa, murat dupa o zi ploioasa.

                          Comment


                          • @cristiboerica: uita-te la filmulet sa vezi ce bine etanseaza la mine!

                            Comment


                            • Eu inteleg ce spui tu dar daca usa ar presa mai tare chederul ar trebui sa ai muschi seriosi sa poti deschide usa si ai ramane si cu clapa de deschidere(interior sau exterior) in mana la cum este sistemul de inchidere sau ai gasi masina deschisa dimineata "ca a cedat incuietoarea" ca doar e Dacie.
                              In concluzie, atat timp cat nu baga apa pe la chedere asezarea lor e perfecta.

                              Comment


                              • Salut !
                                Am si eu o intrebare pentru posesorii de Logan 2, stiti cumva motorul 1,2 75cp de pe Logan 2 este acelasi motor cu cel de pe Logan 1 ph2 tot 1,2 75cp ?
                                M-am contrazis cu un prieten care si-a luat Logan 2 cu acest motor, eu i-am spus ca e acelasi motor cu cel de pe logan 1,2 75cp aparut in 2011, atunci si-a cumparat cumnata-miu masina noua, dar prietenul zice ca nu, a lui (Logan2) are alt motor mai nou aparut in toamna trecuta, ca a lui e si turbo, etc. are dreptate, sau bate campii ?

                                I-am zis ca nu are cum sa fie turbo decat daca are motor de 0,9l, dar el sustine ca nu, ca a lui are motor 1,2 75cp si e motor mai nou decat varianta din 2011.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google