Consum Ulei Logan 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by prometheus View Post
    Mai este o treaba destul de nasoala in legatura cu reprezentantele, daca nu se sta langa masina sunt sanse foarte mari ca uleiul nici sa nu se schimbe, dar pe factura DA , in acest caz motorul n-are nici o sansa sa tina multi km.

    La reprezentanta am fost pentru schimb ulei de doua ori si atat , timp in care am stat in permanenta langa masina! dupa care reviziile uzuale le-am realizat personal in regie proprie.
    La mine cel mai mult am tinut un ulei 6980 km , restul nu mai mult de 5-6 mii .
    Rezultatul la ora actuala : foarte bun , nu-mi consuma ulei, n-am filtrul de aer manjit de ulei , furtunurile de recirculare gaze sunt si ele pe interior curate!

    O intretinere as putea spune exagerata cum ar crede unii, insa poate ca pentru acest motor mai ales daca-l folositi preponderent urban, este ceea ce trebuie, ca sa nu aveti probleme pe viitor.
    Salut, ce tip de ulei ai pus in motor?

    Comment


    • 5w-40, perfect mai ales vara, iarna tind spre un 5w-30, sa fie A3/B4 cu API SN si aprobari (nu recomandari !! atentie) : BMW Longlife-01(daca are aceasta norma este un veritabil full SAPS) , MB-229.5 , Porsche A40 , Renault RN0700/RN0710 sau RN17, schimbat la cel mult 7000 km, indiferent de regimul facut, te va tine acest motor minim 200.000 de km lejer ! pana acum am facut 157.000 km cu el si inca merge bine, contrar la tot ce auzisem de la diversi, cum ca este un motor prost, ca se strica pana in 80000 de km, vrajeli ! si chiar l-am exploatat !
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Salutare, eu am motorul de 1.2 16v,54 kw euro 6, kilometraj 3500 km, pot sa pun 5w40 sau merg in continuare cu 5w30?

        Comment


        • Poti fara probleme ! vara se preteaza mai bine un xw-40 fata de un xw-30, ca tot vin caldurile.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by Sabbah13 View Post
            Salut, ce tip de ulei ai pus in motor?
            Pune elf evo 900 sxr 5w40.
            ​​​​​​

            Comment


            • Originally posted by Leo0608 View Post
              Pune elf evo 900 sxr 5w40.
              Nu e cam devreme? Are abia 3000 km, plus ca e motorul de 1.2 16v

              Comment


              • 1,2 de pe logan,la taxiuri consuma ulei din ce stiu.Nu cunosc masina ta.
                ​​​​​​

                Comment


                • Ce ulei mai folositi la D4F? Eu am masina asta de cateva luni, a venit din DE cu 5w30,Aral,am schimbat cu Elf 900sxr 5w30,in 5tkm a consumat 500ml, nimic de speriat avand in vedere ca 3500 km sunt facuti in Bucuresti iar restul afara destul de in forta.
                  As merge in continuare pe 5w30, e clar mult mai calitativ decat alte cifre chiar daca ar consuma un litru intre schimburi, nu e problema. Insa ce marca? Va rog scrieti doar cei care folositi altceva, teorie cunoastem toti. Mulțumesc

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google