Consum Ulei Logan 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cam cat ulei completezi la 1000 de km ?
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #17
      Si ce cauze are de papa ulei? In conditiile date nu mai pare un motor atat de fiabil.

      Comment


      • #18
        Si a mea a facut 200000 km zilele trecute.Aceeasi problema.Tot regim taxi.Merge perfect, nu da fum...dar uleiul nu e.Si culmea exact aceeasi cantitate completez cum ai spus tu.

        Comment


        • #19
          Originally posted by p.sebyy View Post
          Salutari tututor.

          .In momentul schimbului de ulei, umplu pana la maxim, iar in 3 zile maxim, ajunge la jumatatea nivelului de pe joja
          Bun iti ajunge la jumatate , asta inseamna aprox 500 ml ulei DAR cati km faci pana sa iti scada la valoarea asta ??

          Originally posted by p.sebyy View Post
          dupa care in decursul a 10.000 de km mai completez restul de 300gr de la cei 4 litri cumparati la schimb si inca 1 litru
          Lamureste-ma ! sa inteleg ca in 10.000 km iti haleste 1.8 litri ???!!
          Last edited by prometheus; 9 January 2016, 01:12. Reason: Automerged Doublepost
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #20
            1,3 litri ulei la 10000 km pentru un motor relativ tânăr mi se pare mult.

            Comment


            • #21
              La mine dupa 4000 de km uleiul devine o amintire,dispare tot.motoarele 1.2 si 1.5 niste mizerii ordinare recomandate dusmanilor.1.4 fratilor e cel mai reusit

              Comment


              • #22
                Si de ce postati abia acum? Daca stiam ca apar probleme de tipul asta la 100k si un pic nu luam Dacia. Gasim sh cu 400k la fel de buna.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • #23
                  Oti sa-i faci tu reviziile la timp cu consumabile de calitate si nu vei avea probleme!! e normal sa-ti pape mult ulei dupa acel rulaj DACA pui ulei de care nici nu s-a auzit si-l ti in motor enorm de mult intre schimburi in regim de taxi.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • #24
                    Cunosc posesor de Logan 1.2 cu 110k km. Masina nu consuma ulei si merge ok. Probabil ca motorul de 1.2 nu are anduranța celor de 1.4 sau 1.6, insa daca e servisat corespunzător nu cred ca ajunge sa pape ulei prea devreme.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by prometheus View Post
                      Oti sa-i faci tu reviziile la timp cu consumabile de calitate si nu vei avea probleme!! e normal sa-ti pape mult ulei dupa acel rulaj DACA pui ulei de care nici nu s-a auzit si-l ti in motor enorm de mult intre schimburi in regim de taxi.
                      Oricum la 4000 km, nu prea avea ce schimb de ulei sa-i faca. Sper totusi ca aceste cazuri sa fie izolate, altfel pare sa nu mai fie atat de reusit acest motor.

                      Comment


                      • #26
                        Sunt izolate !! am mai intrebat taximestristi care au acest motor si au zis ca n-au avut nici o problma pana acum desi au cam 300k cu ele DAR au pus ulei cat de cat bun gen ELF (5w..) schimbat in maxim 10.000 de km si numai filtru de ulei de origine .
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #27
                          In cazul acesta, o sa fac si schimbul de ulei mai des la 10000 km.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by aris86 View Post
                            Oricum la 4000 km, nu prea avea ce schimb de ulei sa-i faca. Sper totusi ca aceste cazuri sa fie izolate, altfel pare sa nu mai fie atat de reusit acest motor.
                            Dupa 4000km rulaj, in bord poate sa aiba 150k, ramane fara ulei.....
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • #29
                              Maşina mea consumă 2,5l la 10.000 km. Am în total 111.000 km parcurşi.

                              Comment


                              • #30
                                Mai multe detalii despre reviziile facute in cati km s-au efectuat ? de care ulei/Filtru de ulei ai folosit ? L1 , L2 , GPL ?
                                Asa pot spune si eu ca-mi mananca 4l de ulei la 7000 de km daca nu vii cu mai multe detalii nu te crede nimeni.
                                Last edited by prometheus; 29 February 2016, 17:39.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google