Turatii Logan 1.4 - cum sa nu subturezi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alin2009
    replied
    E rau sa schimbi sa schimbi la 2000,2300 de ture ca el cade pe la 1500-1700 si trage din greu sa vina pana la 2000 unde este cam ok,eu schimb la fix 3000 de ture cand merg lejer,2800-3000 de ture cam asa pt ca am in a 1 a 20,a 2 a 40,a 3 a,60 unde ii dau a 4 si cred ca acolo trage cel mai usor masina dupa el motorul de 1,4.Desigur ca vede 4500-5000

    Dar cred ca mai apare o chestie:daca subturarea este nociva,atunci supraturarea cam desa cat de mult afecteaza componentele la motor?
    Last edited by darksid3; 26 June 2009, 20:47.

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    La un motor care are cuplu la 3000 rpm, sa mergi cu treapta 5 la 50 km/h inseamna comedie

    Leave a comment:


  • SorinXp
    replied
    La motorul 1.6 16v, schimb treptele 1->2->3 intre 2000-2500 rpm, 3->4 intre 2250-2750rpm, 4->5 intre 2500-3000 rpm (depinde de panta, nr. pers...).
    Din punctul meu de vedere chiar merge ce zic ei acolo.
    Din cate am vazut rapoartele din cutie sunt cam la fel sau diferentele sunt infime fata de 1.4 8v si 16 8v.
    Acum depinde si de benzina cat de buna e, ca am mai nimerit benzina mai slaba calitativ si-mi faceam 1000de draci, dar cu 98, 99,100 merge altfel, motorul e mai vioi (in oras bag 95, afara mai bag 99+ sau 100, dar depinde si de $$$ din buzunar)...
    Last edited by SorinXp; 20 June 2009, 22:25.

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    oricum, la inceput am comentat destul de elegant, da-n 2 saptamani parca mi s-a pus is mie de nesimtirea lor. si le scriu zilnic, pana o sa ma plictisesc. sigur ca dupa mine va veni altul care are timp liber si le va scrie "de dulce". tare mi-e ca asta e atitudinea tipica dacia, asa cum te trateaza in service-uri, la revizii, etc.

    Leave a comment:


  • mumus
    replied
    cand am timp...am sa ce scriu cum se conduce economic...frumos..fara jigniri...

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Pai la ce cuvinte au fost folosite nu vor posta chestia aia niciodata....chestia e sa ataci ideea de condus economic explicat pe site-ul lor intr-o maniera eleganta ca atunci, daca nici asa nu posteaza inseamna ca transparenta cu care se lauda ei e buna de curpapir...scuzati expresia

    Leave a comment:


  • mumus
    replied
    iata ce le-am scrie eu :

    va rog frumos nu mai induceti lumea in eroare...nu asa se conduce economic...cine a scris aceasta rubrica ori nu are permis ori nu a condus in viata lui o masina...cum puteti spune atatea minciuni..90 la suta din ce ati propus sunt porcarii ...sunteti niste ..nici nu stiu cum sa ma exprim...cred ca cuvantul potrivit este cretini,boi,tampiti...
    Eu in locul vostru mi-as cere scuze public si as recomanda ca materialiul dvs sa se considere un panflet !
    Cu stima va scris un om care are un consum redus in oras . Fara sa faca absolut nimic din ce spune-ti idioteniile dumneavoastra. prostilor!

    la sfarsit mi-a aparut ca ce am scris va fi preluat de unu si ....o sa fie postat....dar..ma indoiesc..


    ps: astia sunt chiar prosti..putin din ce au zis e ok...in rest..sper sa nu le urmeze nimei sfatul..
    Mie mia placut cand a zis ca pana la 50 sa scoti untu din ea...si dupa aia...pergi frumos in a 5-a... a mai fost tare si recomandarea cu luatul piciorului de pe acceleratie cand te apropii de un semafor si esti chiar la 100 M de el.. cretini si asta doar daca esti in treapta 5. ) hahaha

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Din lipsa de ocupatie, am putea face noi ceva...sa scriem acolo mesaje frumoase, asemanatoare cu al care e pus (dar frumos facut sa nu se prinda) sa vedem daca le pun pe public.

    Leave a comment:


  • octavius
    replied
    Si eu am postat acolo si nici un raspuns... Tot un mesaj contra...Astia posteaza doar pe cei ce sunt cu ei, adica un singur om. Si nu stiu de ce mi se pare ca acel utilizator e unul de-ai lor, de la dacia. Prea ii ridica in slavi fatis!

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    ia ce le-am scris, is curios, dupa ce i-am facut nesimtiti de vreo 5-6 ori pana azi, cand mama drecu vor posta vreun mesaj...

    "intr-adevar, de cand conduc dupa stilul descris de Dumneavoastra, ma simt mai "verde" (in cerul gurii) si mi-a scazut si consumul la masina. un 1.6mpi sa consume intr-un oras aglomerat ca bucurestiul doar 4.3%, n-as fi crezut niciodata. a, 4,3% ulei, ca benzina, vreo 13-14 asa...la prima strigare. in plus, as dori sa ofer cursuri de derapaj necontrolat celui care vrea sa invete sa se driftuie ocazional. chestia e ca desi nu-i 100% ce vrea, eu il instruiesc moca, nu-i cer bani...doar sa aibe casco la masina, casca si rollbar. v-am laudat, m-am oferit sa-mi ajut semenii, nici acum nu puneti mesajul? "

    PS: o sa le scriu zilnic, pana dispare cacatul ala ecologic de pe pagina, pana apare vreun comment contrar sau pana imi raspunde cineva dintre moderatorii de la dacia. i-am rugat macar sa-mi dea raspuns prin email; nimic...

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google