Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 6.5% cred a fost cel mai bun consum extern, iarna.

    Comment


    • Originally posted by dantis View Post
      Pentru carcotasi va atasez poza facuta la finalul calatoriei dus-intors Tulnici (Vrancea) - Galati, traseu pe care am scos consum de 4% (mai exact am parcurs 305 km si am consumat 12.3 L de benzina). Cum am mai spus: am resetat CB la plecarea din Tulnici, am mers cu maxim 75 km/h in localitati si maxim 100 km/h in afara localitatilor, am calatorit singur, fara bagaj in exces, fara AC.Daca ma credeti e bine, daca nu, iarasi nu se supara nimeni, eu stiu cat am consumat, si modul in care imi conduc eu masina! O zi buna va doresc tuturor!
      Trebuia sa pui poze cu viteza medie, distanta parcursa de la ultima resetare, consumul mediu, litri consumati, etc. Asa pot sa pun poza si eu poza cu un consum de 0.8%, fara nici un fel de caterinca.

      @Mr k: 6.3% am scos in ianuarie, la o temperatura maxima de -15 grade si minima de -20 si ceva, pe o portiune de aproape 1000 de km, mers legal si in unele portiuni cu o viteza medie cu 10-15% peste limita legala.
      Last edited by darksid3; 8 June 2012, 13:11.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        O fi cum zici matale, dar eu mereu am avut fluctuatii mai maricele.
        De ex, la dus spre Pitesti la 110 imi consuma 5.5, la 130 - 6.5
        La intoarcere 4.5. - 5.5.
        Si asta nu o data. Pe cuvant de inteleg.
        E cam mare diferenta intre sensurile de mers pe Autostrada Bucuresti-Pitesti, difera binisor inclinatia. Fac drumul asta destul de des iar la inceput era hilar sa vad cum dinspre Pitesti spre Bucuresti cu masina plina la 100 km/h constant pe ceas aveam consum 5%, de multe ori si sub aceasta valoare(un consum atipic pt incarcatura si viteza aia) iar la intors in exact aceeasi situatie la 100 km/h oscila intre 6.5-7% . Chestie observata si la 1.6 FSI.

        Comment


        • @Mr k: 6.3% am scos in ianuarie, la o temperatura maxima de -15 grade si minima de -20 si ceva, pe o portiune de aproape 1000 de km, mers legal si in unele portiuni cu o viteza medie cu 10-15% peste limita legala.
          Cred ca se poate si mai putin, n-am zis ca nu.

          Comment


          • Originally posted by dantis View Post
            Pentru carcotasi va atasez poza facuta la finalul calatoriei dus-intors Tulnici (Vrancea) - Galati, traseu pe care am scos consum de 4% (mai exact am parcurs 305 km si am consumat 12.3 L de benzina). Cum am mai spus: am resetat CB la plecarea din Tulnici, am mers cu maxim 75 km/h in localitati si maxim 100 km/h in afara localitatilor, am calatorit singur, fara bagaj in exces, fara AC.Daca ma credeti e bine, daca nu, iarasi nu se supara nimeni, eu stiu cat am consumat, si modul in care imi conduc eu masina! O zi buna va doresc tuturor!
            Du-te si lasa-ne cu 4%. Poate aia e inclinatia medie a pantei pe care ai mers.

            Comment


            • Oare cu un diesel modern cat ar scoate, daca a obtinut 4% cu un 1.4 cu tehnologie din anii 90 ? Lasand gluma la o parte, e un consum imposibil pentru un drum drept si un stil de conducere normal, oricat de economic ai merge.

              Comment


              • Intreaba-l cat a scos invers...

                Pe Tulnici - Galati mergi la vale fara stres (450 m altitudine vs 50 metri Galati) , si vorbim de cativa kilometri...da-o dracu de treaba.

                Comment


                • consum urban. Mers atat prin aglomeratie cat si drumuri libere (drumul frecventat a fost berceni dorobanti)
                  Attached Files

                  Comment


                  • pai e consum normal,atat imi ia si mie

                    o8MeLC la drum intins cat iti ia?

                    pe distante scurte cam rupe la consum,insa pe distante mari este ok
                    Last edited by john Q; 14 June 2012, 16:35. Reason: Automerged Doublepost
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • la drum intins depinde de ce drum si cate bagaje. Cand merg la tara de exemplu imi ia intre 6.5 si 7 dar fac 40 km prin bucuresti si in rest merg 80-120 + multe drumuri scurte prin sat.

                      Cand am fost pe autostrada acum 3 saptamani tot la tara dar pe alta ruta mi-a consumat 6.9 doar ca la intors de la slobozia si pana acasa am mers numai 130+ cu varfuri de 165. O problema ar fi acum bujiile care fac aproape 55000 km si filtrul de aer care are 12000 km si eu il schimbam de obicei la 5000.

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Intreaba-l cat a scos invers...

                        Pe Tulnici - Galati mergi la vale fara stres (450 m altitudine vs 50 metri Galati) , si vorbim de cativa kilometri...da-o dracu de treaba.
                        De acord Tulnici - Galati mergi "la vale" fara stres (450 m altitudine vs 50 metri Galati) dar ai uitat colegu, ori nu ai citi bine postarile mele, eu m-am si intors, deci de la 50 m pana la 450 m altitudine a trebuit sa merg la deal ( sa urc) deci se cam compenseaza, cred eu.
                        Last edited by Cezar; 15 June 2012, 08:50. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Ba tu chiar crezi ce scrii?? Dantis la tine ma refer)))))))))))

                          Comment


                          • Am condus urmatoarele motorizari din gana logan si am avut urmatoarele consumuri pe cb:
                            -1,4 mpi- 6,7%- condus cca 20.000km
                            -1,6mpi -6,7% -condus cca 5000km
                            - 1,6.16 V- 7,8 -condus 2500km
                            Eram singur in masina (deh, serviciu) si cu maxim 50 kg bagaje) si 90 % din km parcusi erau externi (viteza in afara loc. 110-120km/h, in localitati -50-80km/h).
                            Schimbam treptele de viteza la 2700-3200rpm.
                            Cainele care latra nu musca!

                            Comment


                            • Originally posted by dantis View Post
                              ..................................
                              De acord pe traseul Tulnici-Galati, pe care am scos eu 4.0%, .............
                              Da, n-am vazut ca ai facut tur-retur.

                              La deal cat ai scos? 6%..? si la vale 2%...

                              Sau 5% la deal si 3% la vale.?

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian View Post
                                Da, n-am vazut ca ai facut tur-retur.

                                La deal cat ai scos? 6%..? si la vale 2%...

                                Sau 5% la deal si 3% la vale.?
                                Deci, asa cum am mai spus si mai sus: am facut 310 km tur - retur pe traseul Tulnici - Galati (152.5km tur- 152.5km retur). am resetat CB-ul la plecarea din Tulnici am ajuns in Galati, mi-am rezolvat treaba acolo, apoi m-am intors pe acelasi traseu, iar cand am ajuns in Tulnici m-am uitat pe CB si in dreptul consumului mediu aveam 4.0 %. Cine nu crede poate sa dea o fuga pana in Tulnici, imi pune benzina la masina si refacem impreuna traseul. Punem "la bataie" cate 1000 ron de fiecare. Daca nu scot 4% consum mediu (cel mult 4.2%) ii dau eu 1000 de roni, insa daca reusesc sa scot iar consumul de 4% imi da el 1000 de ron. Degeaba postam aici fiecare ce ne taie capul, fara sa incerce sa conduca la consum. Cine doreste sa punem pariul acesta sa ma contacteze pe PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google