Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    dea dreptul fabulos consumul....pentru motorasul asta de 105cai...)

    Comment


    • #92
      Oameni buni, consumul e foarte foarte posibil, si se poate si mai putin: de exemplu... drum Cheia-Brasov (si prin oras putin) - Bucuresti am scos 4.5l/100km cu 1.4mpi... e adevarat ca e mai mult la vale drumu, dar consumu e mic, nu? am mers cam asa: pe zona cu multe curbe 60-70 sau mai putin, iar brasov-bucuresti 110km/h in afara loc, 60 in loc, 80 pe DN1... am ramas surprins cand am vazut consumu

      Si am mai scos Vaslui-Bucuresti pe ~400km 4.7l/100km mers cu 100 in afara, si 60 in localitate, desigur, accelerarea era cat mai lunga posibil, depasiri nesportive, deci ce mai, mersu cel mai economic posibil. Este adevarat si faptul ca drumul a permis un mers continuu...


      Numa bine... se poate scoate consum mic, dar trebe si rabdare
      Don't touch! Never ever steal
      Unless you're in for the kill

      Comment


      • #93
        ok daca scoti sun 3l iti dau loganul meu hai mai sa fim seriosi nici chiar asa
        "cromul este placerea mea"
        "cui nu-i place , valea"

        Comment


        • #94
          da e adevarat comsumu, dar sa fim seriosi .. iti iei 1.6 16v ca sa faci depasiri cu 100 ? ce depasesti ? carute si vin altii cu dacie 1310 si iti dau fum nu e vb de asta dar la ce v-ati gandit cand le-ati luat ? cum sa merg mai economic ?
          va trebuie peugeot107 diesel

          Comment


          • #95
            armand si mie imi place sa merg in forja doamne si in oras imi place so alerg dar la drum lung o las moale ca nu are rost sama grabesc... recunosc o singura data am facut constnta ploiesti cu pedala la fund cand ma duceam la proces cu avocatu si cu un expert(expertiza tehnica a accidentului) si ne grabeam la sfarsit sa dat jos avocatu si da pana acum aveai carnetu suspendat vreo 5ani si munceai vreo 10sa dai amenziile
            ideea e ca sincer nu toti ne luam 1.6 16v doar ptr putere nu cred ca e o regula ca vai motor peste 100cp dal draq de consum... eu unu recunosc imi place si forja si conduc uneori ca dementu in trafic dar mi-am luat 1.6 16v din 3motive:
            1.consuma mai putin ca 1.6clasic
            2.e de generatie mai noua ca 1.6clasic
            3.niste caluti in plus nu-mi strica

            sigpic

            Comment


            • #96
              Originally posted by BRUTUSANF
              ok daca scoti sun 3l iti dau loganul meu hai mai sa fim seriosi nici chiar asa
              cand scot 3 l/100km, postez :P, si ti-l iau si pe al tau :p

              3 l/100km scoti daca mergi numai la vale )

              mah, e foarte bine sa ai calutii pe acolo, ca nu se stie cand ai nevoie de ei, si la fel de bine poti sa mergi si mai potolit, ii mai lasi sa rasufle :d


              ______________
              1. cand raspunzi unui mesaj scris acum cateva zile, dai QUOTE ca altfel se creeaza raspunsuri fara sens
              2. nu mai posta consecutiv (data viitoare te alegi cu warn) foloseste butonul edit...
              Last edited by 2fast4u; 10 October 2007, 00:36.
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • #97
                Originally posted by andrei
                Toate masinile post-septembrie 2006 nu au consum instantaneu, datorita faptului ca se uitau multi oameni la el cand plecau de pe loc, nu stiau ce e ala, vedeau consum de 15-20 L si au dat o multime de mailuri si telefoane la Dacia.
                Am si eu un Prestige fabricat in 2007 care evident n-are consum instantaneu. In afara de schimbat CB, nu exista nici o posibilitate de activare a acestuia? Mi-e greu sa cred ca au schimbat CB-ul pentru asa ceva, cred ca mai repede au dezactivat functia. Plus ca ideea lor nu mi se pare cea mai buna, mai repede lamureau oamenii despre ce e vorba nu sa scoata CI-ul, te ajuta mult sa-ti stabilesti un stil de condus pentru masina.

                Comment


                • #98
                  da, de acord cu nsa, dar se stie cum e romanu in genera, nu citeste nic, se pune cu fundu pe scaun ca doar tot 3 pedale, un covrig si o maneta are. Ca daca ar sta 15 minute sa rasfoiasca "revista" sa vada ce inseamna toate semnele alea pe acolo, si cu putina "cultura generala" isi dadeau seama ca e normal sa fie asa .
                  Don't touch! Never ever steal
                  Unless you're in for the kill

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by nsa
                    cred ca mai repede au dezactivat functia.
                    Atsa s-a intamplat... doar au anulat functia de consum instantaneu. E o chestie de marketing, decat sa cheltuiasca sute de mii de euro pe informarea loganistilor au scos functia din calculator... pur si simplu (mi-a spus dealearu cand am facut drive-test). Mi se pare o grosolanie, dar se poate activa, un meserias poate sa faca asta...

                    Comment


                    • Si nu poti sa le ceri celor de la revizie sau la dealer sa reactiveze functia? Nu vad de ce ar refuza, ba din contra, ar trebui sa satisfaca dorintele clientului
                      Don't touch! Never ever steal
                      Unless you're in for the kill

                      Comment


                      • Functia nu se poate activa, pur si simplu e alta versiune de soft pe CB. O sa vedeti asta daca va uitati in meniul de diagnosticare.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • andrei nu te contrazic ca nu ma pricep... dar cica ar lipsi si ceva din partea hard(adica niste componenete) si daia nu se poate reactiva functia

                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by golanu
                            Si nu poti sa le ceri celor de la revizie sau la dealer sa reactiveze functia? Nu vad de ce ar refuza, ba din contra, ar trebui sa satisfaca dorintele clientului
                            crezi ca aia stiu altceva decat sa dea start diagnoza acolo...si sa inceapa sa ti se aprinda becurile la masina ? )
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • mda, e cam trist, dar foarte adevarat, nu stiu de ce mi-oi fi pus intrebarea asta, ca majoritatea dau cu ciocanu, cum sa ma astept sa fi ein stare sa programeze un chip...
                              Don't touch! Never ever steal
                              Unless you're in for the kill

                              Comment


                              • Originally posted by sonykel
                                andrei nu te contrazic ca nu ma pricep... dar cica ar lipsi si ceva din partea hard(adica niste componenete) si daia nu se poate reactiva functia
                                nu au modificat nimic hard, in CB intra doua fluxuri cu date: consumul instant si viteza. In functie de acestea doua se calculeaza restul ... au modificat software, ori au eliminat functia de consum instant, ori au ascuns-o...si au pus alta versiune la soft.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google