Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai, spuneam ca nu mai imi vine sa cred ca unu mai greu cu 150 kg scoate cu acelasi motor timp mai bun, nu spun ca sunt timpi mai mari sau alte cele de genu.

    Naiba stie, cum spui, probabil ca sunt o serie de factori (cutie, aerodinamica) care fac totusi sa fie Clio mai al drac ca Symbolu la timpi (desi parca viteza max e aceeasi, daca nu chiar mai mica la Clio, vorbesc de III).

    Comment


    • 183 la clio3, pe care o si prinde usor.

      Comment


      • @ionutbsk: rodajul e gata dupa 1500km. dar de-abia dupa 3000 poti obtine performantele din cartea masinii. dupa 3000km poti sa stai linistit si sa tragi de ea cum ai chef. primii 1500km sa fie facuti ca la carte.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Inca nu si-a dat drumul la mers, am turat-o la 3200 rot/min si am ajuns la 120 km/h. Cu 3000 ajung la 110.

          Comment


          • tot aceleasi turatii/viteze le va avea si dupa rodaj, ca doar nu se modifica dintii pinioanelor din cutia de viteze in timpul rodajului. cata viata va avea masina, in tr5 la 3000rpm vei avea 110km/h...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • La 1.6 16v sunt tot aceleasi rapoarte ca la 1.6 mpi? (resp 1.4 mpi)

              Comment


              • din nefericire....DAAAAAAAAA
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • detail
                  domnu eu innainte sa imi iau loganul am facut test drive cu symbol de 98 cp 4 pers in ea si sincer dezamagit cum trage,iar dupa am luat loganul 16v tot 4 pers si sincer nu ma asteptam la asa diferenta trage mai bine loganul decat clio categoric..in privinta aerodinamicii ai dreptate e mai bun symbolul(cum se aude in masina la peste 150 km/h in symbol si cum se aude in logan)

                  Comment


                  • Eu vorbesc de clio3, cu Symbol nu m-am dat.

                    Comment


                    • Pai normal ca se comporta altcumva, aia ~20 Nm diferenta se simt.

                      Comment


                      • am inteles ca turatia normala la 16v e la 2000 rpm nu? iar daca merg cu ea subturata ce se poate intampla?in afara de faptul ca scade consumul.

                        Comment


                        • ce turatie normala la 2000? motorul ala cuplul maxim la 3800rpm si puterea maxima la 5800rpm. la 2000rpm ai 25 de cai din aia 105
                          mersul subturat duce la calaminarea bujiilor, a capului pistonului, a supapelor, suprasolicitari ale bielelor, bolturilor, cuzinetilor, in general a pieselor ce participa activ la producerea de lucru mecanic. iar consumul ala scazut la mers subturat e un vis al taximetristilor de 80 de ani veniti de pe dacia 1300 cu gpl...la 60km/h in tr4 ai consum mai mic decat la 60km/h in tr5. motorul de-abia dupa 2000rpm incepe sa traga si de consumat cel mai putin consuma pe la 2200rpm. deci DUPA schimbarea vitezei trebuie sa ai 2000rpm, nu inainte
                          intereseaza-te cat costa un catalizator (unul infundat se arunca si se inlocuieste, nu se pot repara; noroc ca benzinarul nu afuma asa tare ca dizalul) si vezi daca se merita pseudo-economia de 0.2% (asta daca ai noroc sa faci economie si nu cumva consumi mai mult mergand subturat, exemplul dat de mne l-am verificat personal pe un logan cu consum instant si apoi au confirmat si alti colegi de pe forum acelasi lucru) cand dai bani cu furca pe piese ca sa nu dai 1 leu/suta de km mai mult. mai ales daca nu faci distante mari, chiar nu se merita sa mergi ca melcul. apropo, in frana de motor consumul e mai mic decat daca lasi pe liber. asa ca daca vrei economie, condu cum scrie in manualul masinii si nu cobora sub 2000rpm cu turatia. fara frica, nu se strica nimic daca-i dai 4500-5000rpm, chiar nu-l ia dracu. acolo ii place la nebunie la 16v si tu-l chinui cu 2000. da-i gaz, fa focul in cilindrii, sa se invineteasca evacuarea. mama ei de treaba
                          Last edited by Seba; 4 May 2009, 00:47.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • ai dreptate seba...se aude super motorul pe la 5000r/min
                            pot spune ca in ultima perioada am mers cu ea numai la turatii de peste 3500 r/min si chiar e in largul ei
                            iar cu consumul ai dreptate consuma mai mult cu tr a 5 a la 60 decat cu a 4-a am incercat si eu dati-le fratilor cox sa nu aiba tmp de infundat




                            seba am si eu o intrebare ""din ce cauza mi se reseteaza calc de bord singur"""???e vreo probl majora???
                            Last edited by speed_shock; 4 May 2009, 12:21.

                            Comment


                            • Incearca sa gasesti aici raspunsuri.

                              Comment


                              • ok ) multumesc.am inteles ideea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google