Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sigur ca masinile se comporta altfel, fiindca difera cuplurile, puterea motorului si, nu in ultimul rand, talpa de pe acceleratie. Astea sunt elementele care le diferentiaza. Eventual mai poti adauga dimensiunile soferului...
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • Originally posted by mns View Post
      dragi colegi de forum,

      caci ba unii zic ca 16v e naspa, consuma, etc...
      Nu stiu unde ai auzit ca 16V are consum mare, dar din propria mea experienta iti spun are un consum mai mic ori cel putin egal in regim urban decat 1,4 MPI nu mai spun fata de 1,6 MPI 8V, iar la drum intins daca nu depasesti 120 km/h iar nu este diferenta mare la consum fata de 1,4 MPI.
      In plus diferenta de 20 NM fata de 1,6 8V se simte din plin si acceleratia care este mai bine calibrata.
      Last edited by MS1.6>16V; 16 June 2009, 13:55.

      Comment


      • Eu am mers cu 1,4, cu 1,6 8V si mi-am luat 1,6 16V desi nu am mers cu asa ceva. Pe NV cum s-ar zice, dar am mers cu meganul 3 110CP/1,6 16V, si era cam la fel cu loganul, mai putin bord, esp, clima duala, si multe alte gadgeturi pe care le are, dar loganul consuma ok, in oras daca te dai la ea si ma dau, rupe si papa cam mult, dar nu ma pot abtine sa nu trag de motor, si am nici 200km mai am pana la 1000 sa-i termin rodajul. Merge brici

        Comment


        • mare greseala domne ..mare ,acum fiecare na ..cum vrea el
          Its just a car ...

          Comment


          • ce mare greseala? pana in 3500 rpm poti sa mergi in rodaj. acolo in orice treapta cam ai viteza si de la 2500 la 3500 ai si niscaiva demaraj
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Azi am ajuns la 3000 km cu Loganul 1,6 16v facuti in 2 luni. Pana la 1500 km nu am depasit 3000 rot/min, dar dupa aceea am ridicat treptat turatia pana la 3500-viteza cam 130 km/h. De doua ori am mers cu 4000 rot, viteza cam 150 km/h. Imi place cum se conduce, are forta si daca vreau sa intru intr-o depasire nu am emotii, are rezerve intotdeauna. Atentie, conteaza f mult benzina. Am vazut pe cineva aici pe forum care era nehotarat ce tip de motorizare sa aleaga. Eu ii spun sa-si ia ceea ce considera el ca ii place, vrea viteza si putere 1,6, daca nu ... nu. Si pe mine ma indrumau multi sa-mi iau pe motorina, dar eu am considerat ca benzina imi place mai mult (condusesem inainte Logan pe motorina). Nu stiu daca am mai spus ce nu imi place la Logan, antifonarea este cam slabuta, garda la sol (totusi) prea mare, in rest ... radare cat mai putine sau deloc cu ceva noroc.

              Si uitasem de consum, 6,9%
              Last edited by ionutbsk; 22 June 2009, 19:42. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post
                ce mare greseala? pana in 3500 rpm poti sa mergi in rodaj. acolo in orice treapta cam ai viteza si de la 2500 la 3500 ai si niscaiva demaraj
                asa e , 3500 rpm nu are nimic dar el cum s-a exprimat cel putin pe mine m-a facut sa inteleg ca trage mai tare de ea 4500-5000pe putin
                Its just a car ...

                Comment


                • Pai cam ce viteza ar fi avut la 4500-5000 rot/min

                  Comment


                  • Daca e motorul nou (si e cald) si-l scapi la 4000-5000 rpm ocazional nu are nimic.
                    Treaba e sa NU mergi preponderent la 4-5000 rpm in primii km (adica in 1000 km).
                    Sa nu credeti ca daca-l scapati in 5000 rpm pana in 1000 km pateste ceva.

                    PS: cel putin la mine n-a patit nimic (la nici 300 km a vazut 4-5000 rpm) si la 900 km a vazut la liniuta cu Clio dizal, 5500 rpm ha ha ha

                    PPS: acum vede des 5500-6500 rpm ha ha ha (aproape zilnic, cel putin o data)
                    aroape 50000 km si inca merge ''ceas''

                    LE: bagati oloi bun daca va place forja
                    Last edited by Octavian; 22 June 2009, 22:13.

                    Comment


                    • Originally posted by ionutbsk View Post
                      Pai cam ce viteza ar fi avut la 4500-5000 rot/min
                      depinde ce treapta
                      treapta 1 in jur de 4km/h , 2-aprx 70 , 3 cam 100-110, 4 cam 140 , le zic cu aproximare , si 5 in jur de 160
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • nu are mah nimic
                        a mea daca nu dau in ea o sapt se invata puturoasa
                        iar in pr treptelor tr2-100 ; 3-130 ; 4-165 ; 5-bordu
                        dupa 185 km/h pe care ii ia repede (pe bord) urca greu

                        Comment


                        • completare: ...4-175, 5-mai mult decat bordul
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • da seba ai dreptate asa e,dar eu am spus niste valori decente din punct de vedere al turatiei..i-am dat si eu 175 blana cu tr 4 ;)

                            Comment


                            • Eu schimb la turatii mult mai mici. Din 20 in 20 km/h, invatat ca la Matiz.

                              Comment


                              • Loganul cu motorul 1.6 16v are ambreiaj pe cablu sau e hidraulic?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google