Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am depasit si eu 5000 de km si pot sa jur ca sa schimbat zgomotul motorului de citiva km a, sta citeva zile ca sa fiu sigur sa fie din cauza ca isi mai da drumu motorul?Sa intimplat si la voi ati sesizat?

    Comment


    • Si la a mea am simtit clar cateva hopuri, ultimul pe la 4000 sau 5000 km. Ar trebui sa fie de prin ECU ceva parametri, dar n-am gasit nicaieri ceva concret pe tema asta. De simtit, am simtit - si abia de atunci incolo si-a dat drumul de tot.

      Comment


      • nu e cu asistare variabila caseta la dci85.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • se schimba zgomotul k isi mai da drumu motoru, si io am patit k imi statea la inceput cam pe la 850 de ture la ralanti si dupa 10000 de km a revenit la normal la 750

          apropo acu cateva zile m-am gandit sa vad cum stau cu uleiul in motor si era cam cu 1 cm peste maxim, la voi cum e? inca nu am fost la prima revizie
          Last edited by bogdy; 31 May 2010, 12:07.

          Comment


          • la fel am si eu, am fost la ei si au zis ca merge nu-i problema

            Comment


            • pai nu-i problema, dar uleiul ala in plus doar aduna benzina si funingine si ti-o plimba prin motor, stricandu-si singur proprietatile. de ce dracu nu l-au umplut pana sus in gura jojei daca n-are treaba? a' drecu' prostanii de la renou c-or marcat ei joja cand puteau s-o lase simpla...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • zilele astea tre sa merg la revizia de 20000 si is curios daca baga iar peste nivel...

                Comment


                • Pai zi-le tu inainte sa nu bage, sa eviti neplacerile. Trebuie sa iti mai ramana ~ 500 ml intr-un bidon de 1L...4.5 litri si nivelul este ~ pe maxim.

                  Originally posted by Shakar View Post
                  Da, rezerva este noua. Nici macar nu a fost data jos de acolo vreodata. Anvelopa noua clar cu cumpar, masina are 36000 km si anvelopele fata mai duc minim 20 000 km, alea spate mai mult. Posibil sa le schimb intre ele, sa se uzeze uniform, ar trebui sa ma duca pana pe la 60 000km. O nedumerire am eu, din moment ce nici la 190 km/h nu am pic de vibratie inseamna ca rotile sunt echilibrate, de ce ar trebui echilibrate daca le-as schimba fata-spate ? Ala nu stie unde le pun eu iar din moment ce pe spate merg bine si pe fata ar trebui sa mearga la fel de bine, chiar daca nu e directia pe spate s-ar simti la viteze mari daca ceva nu este in regula.
                  ... are cineva un raspuns la obiect ?
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Eu as face schimbarea rotior de pe fata pe spate si apoi un test de drum. Daca masina se comporta bine la viteze mari inseamna ca totul e ok. Daca nu, abia atunci mi-as pune problema reechilibrarii rotilor.
                    Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                    Comment


                    • si la mine uleiul este un pic peste am fost la ei si nu au scos diferenta au zis ca este bine, sa nu umblu la el.Am facut rost de furtunas de perfuzie si am sa ma chinui sa vad de pot scoate pe la joja un pic de ulei cu o seringa mai mare sau ceva de genul

                      Comment


                      • poti, dar o sa te chinui un pic. asa am facut si eu...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • In legatura cu nivelul de ulei, si la mine era mai mare cu aproximatil 1 cm. Am scos o jumatate de litru si acum nivelul este la maxim. Numai ca eu am procedat altfel. Am gasit la dezmembrari o pompa de la spalatorul de parbriz de dacie si furtunasele aferente.Am rezolvat treaba foarte repede.Mai mult dureaza amorsarea pompei decat scoaterea uleiului.

                          Comment


                          • si la mine e a 3-a oara cand au pus peste nivel.nu inteleg!daca nu-i spuneam "zidarului " de la service ,mai ziceam.dar asa...poate nu stiu sa se uite sau sa citeasca pe bidoane sau poate nu stiu cati litrii intra in motorul asta.nu stiu ce sa mai zic.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • ai ca esti tare, chiar ca zidar , unu se uita urit la mine cind am zis ca masina mea are ambreiaj pe cablu, zice ; nu domne ca este hidraulic ca este 16 v, era si convins de asta. Doamne in ce tara traim. Sunt sigur ca sunt mai capabil decit multi zidari de prin servis.

                              Comment


                              • off topic:nu vreau sa generalizez.sunt si mecanici auto care stiu ce au de facut la o masina.faza e ca sunt cam putini la numar.nu avem cu cine sa facem treaba in tara asta!
                                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google