Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si nu se poate pune filtru de polen daca nu a avut din fabrica? Intreb si eu.

    Comment


    • Merge,uite aici.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • Originally posted by ionutbsk View Post
        Si nu se poate pune filtru de polen daca nu a avut din fabrica? Intreb si eu.
        Merge, dar iti scade demaraju.

        Comment


        • Daca faci un "swap" intre anvelopele fata => spate, o sa trebuiasca echilibrare ? Momentan chiar si la ~ 190 km/h nu am pic de tremurat, totul este smooth. Alea de pe spate se vede ca sunt uzate mai putin (masina are 35k km) si ma gandeam sa fac un schimb. Are rost ?
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Schimba fara griji! Si o re-echilibrare a rotilor nu strica niciodata. Eu am avut surpriza sa constat ca dupa 1 an sa am TOATE jentile strambe. Si nu tremura decat pe la 130-140km/h in colo.
            SAU
            La km tai presupun ca ai rezerva noua. I-ati mai bine o anvelopa noua, identica cu rezerva, pune-le pe fata si gata. Ai gume noi pe fata si foarte bune pe spate. E important sa ai gume bune "cu carne" si pe rotile spate. Pe asfalt ud, SI rotile spate sunt foarte importante.

            PS Incearca si umflarea cu azot. Unii sunt chiar multumiti.

            Comment


            • are cineva idee daca supapa de admisie difera fata de cea de evacuare ? mairme material etc ? scaunul supapei difera si el ca material ?

              cum sunt impartite supapele ? cate pe admisie si cate pe evacuare ?

              un raspuns ceva la ce am scris mai sus ?
              Last edited by alessandro; 27 May 2010, 11:12. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • 16 supape=4supape/cilindru. 2 de admisie, 2 de evacuare. cele de admisie au diametrul mai mare decat cele de evacuare, ceva de genul 25mm/22mm, daca nu ma insel. scaunele ar trebui sa fie diferite ca dimensiuni, dar din acelasi material.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • mersi seba ! sa inteleg ca injectorul bate undeva intre supapele de evacuare ? la mijloc ? sau bate numai din una ?

                  am gasit pe ebay supape de evacuare pentru k4m speciale pentru folosirea GPL.
                  cica se duc supapele si scaunele de evacuare mai repede.

                  da ma gandesc ... daca pun supape mai tari nu sufera scaunul supapei ?

                  Comment


                  • nu e motor fsi, cu injector in chiulasa. injectoarele sunt in galeria de admisie, le vezi sub "tevile" alea negre, in partea din aluminiu a galeriilor.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • am inteles. mersi inca odata.

                      Comment


                      • are cineva vreo idee cum sa ridic usile un pic mai sus? pe stanga spate imi atinge de caroserie putin, si cea de la sofer se freaca cuiul de mecanismul de inchedere

                        sal, aveti vre-o idee cum as putea sa ridic usile un pic mai sus, pentru ca usa stanga spate imi atinge de caroserie sus, iar cea de la sofer se atinge cuiul ala de mecanismul de inchidere
                        Last edited by omu_negru; 29 May 2010, 16:32. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by gl_mmm View Post
                          Schimba fara griji! Si o re-echilibrare a rotilor nu strica niciodata. Eu am avut surpriza sa constat ca dupa 1 an sa am TOATE jentile strambe. Si nu tremura decat pe la 130-140km/h in colo.
                          SAU
                          La km tai presupun ca ai rezerva noua. I-ati mai bine o anvelopa noua, identica cu rezerva, pune-le pe fata si gata. Ai gume noi pe fata si foarte bune pe spate. E important sa ai gume bune "cu carne" si pe rotile spate. Pe asfalt ud, SI rotile spate sunt foarte importante.

                          PS Incearca si umflarea cu azot. Unii sunt chiar multumiti.
                          Da, rezerva este noua. Nici macar nu a fost data jos de acolo vreodata. Anvelopa noua clar cu cumpar, masina are 36000 km si anvelopele fata mai duc minim 20 000 km, alea spate mai mult. Posibil sa le schimb intre ele, sa se uzeze uniform, ar trebui sa ma duca pana pe la 60 000km. O nedumerire am eu, din moment ce nici la 190 km/h nu am pic de vibratie inseamna ca rotile sunt echilibrate, de ce ar trebui echilibrate daca le-as schimba fata-spate ? Ala nu stie unde le pun eu iar din moment ce pe spate merg bine si pe fata ar trebui sa mearga la fel de bine, chiar daca nu e directia pe spate s-ar simti la viteze mari daca ceva nu este in regula.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • are cineva idee de ce se pune be logan benzina caseta de servo de dci 85 prestige ? cu ce este diferita fata de cea de benzina ? la ce ajuta ?

                            Comment


                            • Pe Logan dci 85 cp este un mecanism de directie electro-hidraulic. Pompa de servo este electrica si amplasata in fata dreapta, extrem de usor avariabila la accidente usoare. Din cate stiu eu este cu asistare variabila, adica se reduce asistarea la viteza mare. Caseta de directie in sine nu stiu in ce fel este diferita.
                              sigpic

                              Comment


                              • si se poate pune pe benzinar 16v ? de ce doamne nu au pus o ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google