Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De ce nu te duci la reprezentanta?N-ar trebui sa faca asa.Eu am avut 1.6,dar dupa ce am luat Prestige am simtit diferenta din prima zi.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • Criss cred ca esti singurul care are amorteala in primele 2 trepte la 16 v, scuze ca iti spun.

      Comment


      • Am facut schimbul la ulei la 10000 si implicit prima revizie si i-am zis si mecanicului si a zis ca se mai lasa motorul dar in principal e "vina" cutiei de viteze, asa sunt rapoartele in primele 2 trepte, nu prea ai ce sa faci.

        Comment


        • La 10 000 km motorul este deja in parametri optimi. Foarte ciudat ce zici tu, in primele doua trepte trage cel mai bine. Bineinteles, la 1500-2000 RPM normal ca nu trage spectaculos, este benzinar nu dizal dar sub 2000 RPM in mod normal nu prea ai ce caua.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Originally posted by criss195 View Post
            ........... efectiv zgomot fara putere! a-II-a pana pe la 2500-3000 de turatii la fel, abia apoi parca prinde viata,de a-III-a si a-IV-a sunt multumit, e bine. Se poate face ceva pentru a remedia asta ? Intreba cineva mai demult daca face un disel de 85 cai la liniuta un 16v, nu am facut, dar am mers si cu un astfel de diesel si in treapta 1 si 2 are suflu, se duce, mananca asfaltul vorba aia! Bun e din pinioanele de la cutie, dar practic putem remedia amorteala din primele 2 trepte ale 16v-ului ?
            Dizalu ala manca asfaltu, dar pt foarte scurt timp (vezi dupa ~3500 rpm daca mai manca asfaltu).
            La 1.6 16V te-ai luat chiar de punctele forte (posibil sa ai ceva probleme), are demaraj foarte bun pe primele trepte, aici castiga mult fata de alte masini.

            Comment


            • @criss195: tu vrei un spirator de turatie sa traga in plaja dizalului? d ece nu faci un test sa vezi cum trage dizalul dupa 4000rpm, pe teritoriul benzinarului?
              n-ai ce cauta cu benzina sub 3000rpm daca vrei sa traga. iar ce zici tu ca pe primele 2 trepte nu trage, eu zic ca tu nu i-ai dat ca la carte. da-i dom'le 6000rpm sa vezi cum trage. smuceste si cu masina incarcata, numai la tine nu trage, taman pe tr1 si tr2...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • poate a mers numai cu sl 65 amg unde lua 150 cu a 2 a. normal ca 16v i se pare trashcaleta. eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de a 2 a la 16v. ba taman ca e cea mai turbata treapta la modelul asta.

                Comment


                • Daca e gheata/alt obstacol si stergatorul nu poate sa isi faca toata cursa, ati observat ca se opreste mai devreme dar se plimba mai mult in lateral. Cand obstacolul dispare, eu le "reglez" manual, ambele sa stea ~ pe linia care delimiteaza partea neagra de partea transparenta la parbriz. Are ceva operatiunea asta ? Nu trag tare de ele, doar cat sa se roteasca putin pana la "normal".
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Daca ai tras de ele fara sa slabesti piulita poti sa fi sigur ca le distrugi.
                    Ca sa reglezi stergatoarele trebuie sa slabesti piulitele ,,asa daca mai faci distrugi filetu si nu o sa iti mai merga deloc si patineaza .

                    Comment


                    • Am notat asta, sa vad exact ce si cum maine live. Ca o idee, se gasesc la dealer componente sa repari daca strici ceva la filet ? Ma refer doar piesa respectiva nu sa cumperi tot ansamblul.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Logan 1.6 16v

                        Salutare la toata lumea!
                        Sunt nou pe acest forum, desi urmaresc de ceva timp discutiile voastre si chiar am invatat catava lucruri foarte interesante.
                        Am aproape trei saptamani de cand am intrat in posesia masinutei mele, Logan Laureate 1.6 16v Rouge de Feu, luat prin Programul Rabla. Am depasit 1000 de km si pana acum sunt foarte multumit de cum se comporta.Pentru ca am citit multe discutii pro si contra cu privire la anumite dotari cu care vine echipat acest tip de motor, pot sa va confirm urmatoarele(pe verificate):
                        - are bara stabilizatoare
                        - are discuri ventilate frana
                        - insonorizant la capota si la peretele de foc
                        - are filtru de polen

                        Filtru de polen chiar nu ma asteptam sa fie si am ramas foarte surprins. In schimb, a venit echipata cu cauciucuri Barum si baterie de 50A(asta in cazul in care au reusit baietii de la reprezentanta sa o schimbe).
                        In rest nu are nici un fel de problema si sper sa nu fie nici mai tarziu.

                        Comment


                        • filtru polen?are asa ceva asta ph 2 ?barum nu sunt rele dar nici cele mai bune gume care au existat.bateria de 50 a... poate mai nou asa prevede dacia .scaderea costurilor.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • Filtru de polen...
                            Gata cu economia?
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • Am vazut si eu recent (acum 10 zile) un 1.6 16v nou, din fabrica, cu baterie de 50Ah.
                              Pana nu demult, aceste motoare aveau baterie de 60Ah. Nu stiu care-i ideea, dar ceva nu se leaga. Este totusi o diferenta de 15%!

                              Comment


                              • al dracu cu filtru' lor de polen, ca in noiembrie n-au putut sa-l puna pe laureate
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google