Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu, am cumparat masina sh,la 2000km dupa ce am cumparat mi sa urcat apa la 6 liniute si cand am deschis capota am gasit un furtun iesit ,deci nu am uitat sal pun,si referitor la lichid deacord cu tine dar atata timp cat cel pentru renault e 25ron litru de ce sa pun altul mai scump?(castrol....etc)

    Comment


    • pai cel mai bine este in primi 2000 de km sa nu mergi deloc cu ea sii dupa 2 mii sa o tii in garaj Ai mai oameni buni, masina merge,nu mai sunt ani 70 trezitiva !Ideea este sa nu abuzezi sa dai ca inecatul dar despre rodaj sa vorbit girla, cauta postarile mai vechi sa dezbatut pe toate partile.

      Comment


      • Daca se merge normal cu ea si nu ii dai talpa in disperare masina este ideala!
        Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

        Comment


        • salut in legatura cu rodajul cel mai bine este sa urmezi manualul de utilizare unde parca primii 1500 km inseamna "rodaj" in sensul sa nu depasesti 3500 rotatii iar ca viteza 120 km /h , in rest eu am 54000 km in 2 ani si pot sa va spun ca masina trage cu adevarat de pe la 40.000 km in sus , asa o "simt "eu in rest benzina sa fie ca de talpa nu sufera...., aveti grija de masinile voastre si drumuri bune sa aveti dragi colegi

          Comment


          • salutare,am facut schimbul de ulei(la 1,6 16v)si nu mia intrat decat 4litri de ulei,cu toate ca alti colegi au zis ca lea intrat 4,7 litri,cARE O FI EXPLICATIA?,AM LASAT sa se scurga uleiul din baie cam 15 min,motorul era cald,posibil ca prestige 2009 1,6 16 v sa vina cu baie de ulei mai mica decat 1,6 16 v?????

            Comment


            • tot 4 litri imi intra si mie. am tot prestige 2009.

              la 4 litri este la maxim. daca bag mai mult imi depaseste nivelul maxim

              Comment


              • la mine au intrat 4,5 l am schimbat si filtrul de ulei .Masina este prestige din 2009.

                Comment


                • conform cartii este 4.8L. dar eu bag 4.5,
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • daca eu bag 4.5 mi se ridica la un deget peste nivelul maxim de pe joja.

                    cam 3.8 4 litri trebyie sa bag maxim si e full

                    Comment


                    • La mine intra 4,7-4,75 si nivelul pe joja e undeva la mijloc
                      Loganul Meu !

                      Comment


                      • Din cate stiu eu, conform cartii maxim este 4.6 litri de ulei (cu tot cu filtru). Alte variante de K4M au 4.2 litri sau 4.8 litri. In orice caz, mai ramane putin prin motor si de obicei daca bagi 4.6 litri depaseste putin maximul, 4.2-4.3 litri e cel mai ok.

                        Mi se pare foarte ciudat sa bagi 3.8-4 litri si sa fie full la fel cum 4.7 litri si sa fie intre minim si maxim...
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • la mine in carte scrie clar 4.8 L . poate cine are ph2 si o avea alt tip de carte sa scrie altceva. chiar sunt curios
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • la mine a intrat 4 litri in capat,lasat uleiul sa se scurga din motorul cald cam 15 min

                            Comment


                            • Daca tot suntem la ulei am rugamintea sa imi spuneti ce tip de Mobil1 este recomandat pentru 16.16v si unde anume ar putea fi gasit.
                              Pana acum am avut Castrol (trebuie sa cobor in beci sa vad ce tip era) dar tot aud laude la adresa lui Mobil1.

                              Comment


                              • Motul 8100 x-cess 5w40

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google