Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cezar, asa de prosti sunt francezii aia care dau o masina de 2 ani si DOAR 78,000km cu 4500 de euro? Ma rog, totusi astept alte masini in afara de c4 (la care de asta am si explicat ca sunt asa ieftine, pt ca e o situatie speciala cu echiparea asta enterprise). Astept alte masini din 2008 la 5000 de euro.
    Iar c4 al tau e un enterprise mai smecher(climatronic, motor 110cp), posibil sa fi fost al vreunui sef si sa nu se fi carat cu ea, dar alea ALBE si cu motor de 92cp majoritatea sunt praf;
    Apropo, un c4 cumparat de nou din romania crezi ca gasesti la 6000 de euro din 2008?
    si totusi chiar si asa am ajuns de la 5000 la 6000 de euro. iar 1000 de euro inseamna f mult pt cineva care cumpara o masina de 5000.

    In rest perfect de acord cu tine, e incomparabil un logan cu un c4. singurul lucru unde puncteaza loganul e intretinerea ieftina dar diferenta de calitate dintre masini e mult mai mare decat diferenta de intretinere.
    Last edited by bossake; 14 December 2010, 02:04. Reason: Automerged Doublepost
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • Da bre, sunt prosti, pt ca acum sunt niste sarantoci. Nu le merg afacerile mult prea bine.
      Sa vezi Ferrari la pret de acadele...

      Adevarat este ca un Citroen C4, cu aceleasi dotari, aici este 7500-8000.

      Plus de asta, ai dreptate in legatura cu acele Citroenuri C4: se achizitioneaza la 3000-3500 maxim, in jur de 150 000 (cele din 2007).

      Eu nu am spus ca Loganul ar fi o alegere proasta, departe de mine gandul, caci doar am avut in ograda asa ceva, si a fost o masina excelenta.
      Doar am vrut sa punctez un singur aspect: exista variante, daca te apuci sa cauti.

      PS: nu am fost corect in totalitate: am comparat o oferta excelenta, cu ce se gaseste actual pe piata. Deci la fel de bine, cred ca se pot gasi si 16v, cu putini km, intretinuta si 4000 si ceva de euro.

      Comment


      • Se pare ca am gresit topicul nu am stiut ca aici se discuta doar despre vs-uri....

        sigpic

        Comment


        • Originally posted by SoNyKeL View Post
          Se pare ca am gresit topicul nu am stiut ca aici se discuta doar despre vs-uri....
          ce atent esti )
          Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

          Comment


          • Mda, .. s-a transformat in versus ...
            Deci - sa revenim, pareri despre 1.6 16V


            off topic:
            apropo - la o masina sh, proprietarul are libera alegere sa o dea si gratis daca vrea - e alegerea lui.

            Comment


            • Si versusul nu ar face parte dintr-o discutie generala?
              Am comparat 2 masini SH.
              Tot cred ca 5000 euro nu face un Logan de 3-4 ani. Poate doar daca stii proprietarul.

              Comment


              • Eu nu as da 8000 E pe un Logan nou. Cu atat mai putin, 5000 pe unul de 4 ani.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Da' nici nu stiu de ce mai postezi p-aci atunci ) (gluma da?).

                  Oricum au trecut vremurile cand un Logan SH (si cu motorizarea ''minune'') se vindea usor cu 4500-4800 Euro.
                  Cu asa zisa criza cred ca acum ne apropiem de adevar, adica masini la pretul real, masini bune (la Cezar referire) care daca sapi le gasesti la pret decent.
                  As da 5000 pe un 1.6 16V cu km putini si daca ar fi posibil sa cunosc propitaru cat de cat, desi asta nu e edificator, adica baiat bun, dar la volan e drac/zmeu.

                  Comment


                  • Originally posted by Niki B View Post
                    Eu nu as da 8000 E pe un Logan nou. Cu atat mai putin, 5000 pe unul de 4 ani.
                    La 5000 il gasesti de 2 ani nu de 4.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Am facut referire la ceea ce zicea Cezar.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • La 3000 imi luam un Logan Van bricolam o bancuta din lemn si ramaneam si eu cu 2000 sa fac o masa mare de Craciun.

                        Comment


                        • Da! S-au ieftinit loganurile! Pe al meu prestige am dat 10150 eur în 2007. Am mai pus folie 90 eur, am luat 4 jante de aliaj rial milano cu 500 eur, am luat 4 gume de iarnă cu 150 eur, am remampat cu 40 eur, am schimbat 2 difuzoare stoc cu doua sony cu 40 eur, am pus cârlig cu 100 eur, am pus incălzire în scaune cu 40 eur. Să nu uit covorașele originale cu 30 eur!Am ajuns la 11140 euro (aproximativ). Acum am numai 25000 km din care vreo 5000 pe atostrăzi, vreo 10000 pe extravilan și restul în oraș. Sunt mulțumit că am ales să cumpăr o mașină nouă în locul uneia second hand. Totul e să fii conștient de deprecierea mult mai mare pe care o are orice mașină în primii 5 ani. Exemple sunt și cu audi de la 25000 nou la 15000 în câțiva ani sau bmw la 40000 nou și 20000 după 5 ani. Eu nu sunt interesat de căt mai valorează loganul meu (6000eur după polița casco!) pentru că nu am luat-o ca s-o vând. Concluzia e că cineva trebuie să mai cumpere și mașini noi mai ales într-o civilizație plină de second hand. Oricum, feelingul e altul când apuci la ceva ”virgin” și trebuie să-i faci ”rodajul” chiar și dacă e de la ”țară”.
                          (Cine știe- cunoaște!)
                          Suntem prea săraci ca să mai luăm second hand!

                          Comment


                          • Eu am tot respectul insa pentru baietii care au reusit pe praful asta sa ravneasca la un credit de nevoi personale si sa isi cumpere o masina la mana a doua...asta e modelul de gandire sanatoasa si tipic romaneasca.
                            PS am zeci de prieteni care au recurs la aceeasi metoda din disperarea de a avea o masina "De top" si folosesc cauciucurile de vara(si alea vai de capul lor sau in cel mai bun caz tot SH din Vitan) in toate sezoanele ca acum nu isi permit achizitionarea unora de iarna dat fiind pretul destul de ridicat al modelelor cu care trebuiesc incaltati bolizii.
                            Oricum pe E85,A1 si pe A2 sunteti zei vara...manele, blituri si geamuri jos.

                            Comment


                            • In Germania preturile sh de la dacia sunt mai mari decat la noi.

                              Comment


                              • @ ferar(r)ifan - e vorba de BMW-uri de 60 000 euro noi si 12 000 euro dupa 5 ani (sunt atatea Seria 5 cu motoare de 3000 si o sacosa de dotari care se dau la banii astia) nu 40 000 noi si 20 000 dupa 5 ani, ar visa ei la asa ceva. Toate masinile noi isi pierd masiv din pret in primii 3 ani apoi din ce in ce mai putin.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google