Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stie cineva cat cantareste o roata la Prestige ? (janta model specific + anvelopa 185/65/15 Energy E3A)
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Originally posted by Seba View Post
      siguranta aia o puteti pune cat de "agresiva" vreti voi, la prima apasare in podea a pedalei de gaz, agrafa va sari si se cablul se va autoregla.
      Agrafa respectiva nu realizeaza nici o autoreglare. Reglarea se face prin scoatere si montarea intr-o alta pozitie (cu mana, patentul sau ce mai vreti voi) Maestre, nu mai scrie chestii din astea inchipuite.

      Comment


      • stie cineva ce putem face sa nu mai trosneasca oglinzile laterale atunci cand sunt pliate? la mine cel putin scot un zgomot oribil de zici ca se rup de tot...
        Stock is boring...
        My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

        Comment


        • "maestre" ion_r5, cand o sa stii la ce foloseste agrafa aia si cum se regleaza, sa vii sa mai postezi. pana atunci, scuteste-ne pe astia mai prosti, care am intins camasa cablului de acceleratie si am vazut cum sare singura, de teorile matale! esti cumva mecanic la dacia? daca da, mi-e clar de ce injura oamenii service-urile...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by mihai.85 View Post
            stie cineva ce putem face sa nu mai trosneasca oglinzile laterale atunci cand sunt pliate? la mine cel putin scot un zgomot oribil de zici ca se rup de tot...
            Nu prea ai ce sa le faci.Si ale mele cand le-am pliat prima data m-am speriat ca se vor rupe dar nu e asa.Dupa un timp nu o sa mai pocneasca asa tare pentru ca se mai tocesc elementele alea de plastic pe acolo.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • Mihai 85,,te referi la arcurile alea care scartaie atunci cand o pliezi si o depliezi??
              Daca la alea te referi,,atunci ungele cu un spray cu vaselina si problema o sa dispara.
              Oglinzile or sa mearga mai bine decat atunci cand sunt noi!

              Comment


              • da, la acele arcuri ma refeream. multumesc pentru sfat. asa o sa procedez!
                Stock is boring...
                My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                Comment


                • Deci eu pe alea le-am uns si numai am nici o problema,,dai/pulverizezi cu spray pe arcuri si rabatezi de cateva ori oglinda pana se unge tot pe acolo,,inclusiv si plasticul care freaca pe plastic.
                  Or sa mearga ca "unse" apoi...ca sincer iti zic ca imi era rusine sa mai pliez oglinzile ca se uitau toti ce SCARTAIE si nu stiau ce este

                  Comment


                  • exact asta se cam intampla si la mine. imi este rusine sa rabatez oglinzile din cauza zgomotului pe care il fac. daca familia addams ar fi avut masina, sigur ar fi fost un logan
                    Stock is boring...
                    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                    Comment


                    • stiti cumva ce se poate face la arculetele din discul de ambreiaj sa le intaresc ?

                      cand merg mult si se incinge ambreiajul imi trepideaza la plecarea de pe loc.

                      exista vreo combinatie / tziganeala / manareala sa le fac ceva ?

                      Comment


                      • Evident ca exista ! Iti cumperi un kit sport, dupa ca iti blestemi zilele in oras pana te inveti cu el
                        sigpic

                        Comment


                        • sau cauti niste arcuri dintr-un disc vechi sau unul uzat de pe la vreun amic si daca se potrivesc, pe inlocuiesti. ca sa nu desfacui ambreiajul tau, mergi la magazin, zici ca vrei disc de 16volti si masori arcurile cu subleru', sa stii ce dimensiune tre' sa aibe alea de le cauti prin schrott-uri
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            stiti cumva ce se poate face la arculetele din discul de ambreiaj sa le intaresc ?

                            cand merg mult si se incinge ambreiajul imi trepideaza la plecarea de pe loc.

                            exista vreo combinatie / tziganeala / manareala sa le fac ceva ?
                            acelas lucru il aveam si eu la un passat de servici am fost cu el in service si a trebuit sa schimb ambreajul dupa care totul a revenit la normal

                            Comment


                            • eu nu inteleg de ce face asa. nu mi se pare normal sa se duca asa repede.

                              o sa mai maerg cu el asa pana la vara si o sa imi pun un kit mai rezistent.


                              - aveti idee daca pot sa gasesc o axa cu came care sa modifice doar lungimea deschiderii supapei ?
                              - fara sa afecteze si durata deschiderii ?

                              Comment


                              • eu n-am gasit, nici la catcams, nici la schrick si nici la alte 2-3 firme cand am cautat axa. oricum, sunt mult prea scumpe pt castigul oferit, daca nu faci si alte modificari pe langa ele.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google