discuri de frana pe spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • exista discuri ventilate si pentru spate? de la ce masina se poate lua tot sistemul spate dar cu discuri ventilate?
    ​​​​​​

    Comment


    • Cati cai putere ai si ce anvelope ti-ai luat de iti trebuie si pe spate discuri ventilate, sau e doar asa in parcare la un pahar de vorba sa spui "bai eu pe logan ma frane ventilate pe spate"... Nu o sa va inteleg niciodata. Cumparati cauciucuri potente. Dupa ce cumparati cauciucuri foarte bune si, in cazul in care nu ai abs si franezi blana nu blocheaza rotile, sau daca ai abs si la blana nu intra abs-ul inseamna ca iti trebuie alte frane. Pana atunci schimba rotile!

      Comment


      • Personal nu stiu nici o masina cu discuri ventilate pe spate, sint suficiente cele neventilate pentru nivelul nostru de performante, poate decit la Formula 1.
        Asa ca un sistem de frine spate Megane, discuri normale sint arhisuficiente.

        Chiar asa, discuri ventilate pe spate, stie cineva ? Mitsu evo 9, evo 10 ceva ?
        Subaru Impreza STX nu are ventilate pe spate, decit frine ceramice....

        Comment


        • Originally posted by burtosu View Post
          Am la munca un Navara de 2 tone si ceva,190 cp si culmea are tamburi pe spate,franeaza de n-are aer.
          Da, dar ai vazut ce bucati de tamburi are? zici ca au 12"

          Comment


          • Originally posted by o8MeLC View Post
            Cati cai putere ai si ce anvelope ti-ai luat de iti trebuie si pe spate discuri ventilate, sau e doar asa in parcare la un pahar de vorba sa spui "bai eu pe logan ma frane ventilate pe spate"... Nu o sa va inteleg niciodata. Cumparati cauciucuri potente. Dupa ce cumparati cauciucuri foarte bune si, in cazul in care nu ai abs si franezi blana nu blocheaza rotile, sau daca ai abs si la blana nu intra abs-ul inseamna ca iti trebuie alte frane. Pana atunci schimba rotile!
            masina are abs din fabrica, era full option la vremea ei (varf de gama-ambition)
            o sa trec in timp nu foarte indepartat la motor si cv de laguna 2 2000cmc 16v turbo benzina, cu tot cu unichip ajunge la 200cp
            se pune de asemenea planetarele de pe dci
            asa ca este intemeiata intrebarea mea legata de upgrade de frane , mai ales pe spate, cu discuri ventilate
            pe fata am sa optez pentru discuri de 280 afthermarket (tarox, zimmermann sau ebc turbogroove) si etrieri+portetrieri de logan van

            apropo ce cauciucuri profil V 185/65/15 de vara imi puteti recomanda?
            Last edited by Leo0608; 12 January 2013, 17:43.
            ​​​​​​

            Comment


            • Mercedes are discuri ventilate pe spate(de la C Classe 250 CDI in sus) dar nu uita, are de la 1515 kg si 240 cp in sus si are masa mult mai bine distribuita (punte fata-spate) decat loganu care e usor de spate si nu necesita discuri

              Comment


              • Dupa parere mea, masa masinii intra in calcul in primul rand, in ceea ce priveste sistemul de franare pe spate si in al 2-lea rand caii putere; baniesc faptul ca nu folositi ambele pedale in acelasi timp, acceleratie si frana asa ca daca la Logan nu se mareste masa considerabil, discurile pe spate sunt un..moft
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • si atuncea la 200hp cu noul motor , sa maresc doar pe fata discurile la 280 cu etrieri de logan van, iar pe spate sa las tamburii originali?
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • dupa ce o sa ai 200 cp, daca o sa ai(fara suparare, multi au zis, putini au facut), pune discuri, placute si lichid de frana de calitate si nu in ultimul rand CAUCIUCURI DE CALITATE!!!! Din cate stiu eu, etrierii de van nu merg pe discuri de 280mm ci pe 260mm. Daca nu ma insel, dusteru are discuri de 280

                    Comment


                    • Nu, pune pe spate discuri de Megan, e destul. Masina pe spate e foarte usoara.

                      Comment


                      • Dupa cum am spus si in PM daca ramai la 185 65 r15 poti sa pui si 1000 de cai si 3 seturi de discuri ventilate pentru ca rotile nu vor face fata si vei frana ca orice alt logan. Loganul nu are discuri ventilate deoarece are roti inguste si o masa mica si nu aveau niciun sens sa puna niste discuri imense daca vor fi cu 10 clase peste cauciucuri, bani aruncati aiurea.

                        Comment


                        • inteleg. Ce cauciucuri 185/65/15 profil V imi poti recomanda?
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • Mergi pe alta dimensiune . Nu trebuie neaparat 185/65/15 , incearca si 195/55/15 sau 195/50/15 sau 195/45/15. Ca profil V poti alege fie intre Toyo Proxes T1r , Maragoni Zeta Linea . Ca pret sunt undeva la egalitate(maragoni fiind ceva mai scumpe chiar) , Toyo fiind mai bune (parerea mea , eu unul o sa merg pe Toyo la anu ) . Mai poti merge si pe NANKANG NS 2 . Daca nu ma insel , pe 185/65/15 mai greu cu profil V si in orice caz , mult mai scumpe

                            Comment


                            • Originally posted by total View Post
                              inteleg. Ce cauciucuri 185/65/15 profil V imi poti recomanda?
                              BF Goodrich Profiler2
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • La puterea la care se viseaza pentru a putea avea sanse sa puna ceva jos trebuie sa sara de 205 latime. Tot ce e sub 205 inseamna burn pe primele 3 trepte.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google