Curea Distributie Rupta !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curea Distributie Rupta !!

    SaLL aLL !!!
    Ieri am avut o zi Proastaa.. Mi so Rupt curea de distributie la un Logan Dci 65
    Aveam vro 70 - 80 km/h .. si mi so oprit motorul .. imediat am oprit motorul , si am descis capota si am constat ca curea de Distributie e Rupta .. !!
    Intrebarea Mea este urmatoarea .. :
    Pot sa Schimb numai Curea ? .. sperand ca nu mi so intimplat altceva ( supape , axu came ... ) sau mai bine o desface motorul mecanicu .. sa Constatam cam ce pagube am ..
    Si daca nu scap numai cu curea cam cat ma coasta toate piesele .. !!?
    Primul rand intreb Persoane care erau in acealas problema ...
    Si mecanici care au habar cam cum trebuia sa Procedam . !!
    Multumesc .. si aspet raspururi .. !
    Last edited by Seba; 27 July 2011, 23:52.

  • #2
    de schimbat nu ai doar cureaua ci si supape, scaune , daca ai noroc sau alta chiuloasa daca te aflii printre ghinionisti. cati kilometrii aveai cu ea?
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      Desfa' si chiulasa ca sigur s-au indoit si niste supape pe acolo si sper sa ai noroc sa fie afectata si axa cu came sau sa se fi rupt vre'un capac de la axa cu came.

      Succes cu reparatia si cat mai repede inapoi pe strazi.
      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

      Comment


      • #4
        Treb descfacuta chiuloasa...supape strambe...axa came(posibil)....te pot ajuta cu detalii...am lucr in service mult timp
        sigpicmasina personala pare cea mai deosebita

        Comment


        • #5
          Sigur nu doar aia de accesorii?

          Comment


          • #6
            Maine urmeaza sa Desfacem si sa vedem cum si cat .. am 1500 ron la dispozitie .. Si daca am noroc :

            Curea de D. : 400
            Garnit Ghiuloasa : 200
            Reparatie Chiulasa : 200
            Supape aprox : 200
            ( ax came : 200 )

            Total : 1200

            + vro 300 la mecanic bun prieten ...

            Sper sa nu am cum avazut pe forum Pistoane crapat .. si alte minuni sparte pe acolo

            Masina II in 80 k ... am scimbat Curea la 60 k ..
            Dar din pacate omul zgarcit manca ***** la sfarsit .. am Pus un Cit Numit : Flenor .. era numai 160 ...
            mai bine luam una original si nu as avea problemle la cap .. si linstit Bani astea am fi pus la revizie total la masina .. ;)

            Mentionez ca 1 an si 21k am umblat cu Curea ... Sfat : Luativa ce tre in masina .. ca daca nu platim ca sclavi

            Va pun poze Cu curea .. ca sa-il ocoliti ...
            Last edited by csibi15; 28 July 2011, 08:07. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Poate a fost pusa gresit cureaua, nici asta nu ai de unde sa sti, poate sa fie si kit original si sa dai 200 de euro pe el, daca nu e pus corect se va rupe cu siguranta, cunosc cel putin 10 taxiuri care folosesc kituri flennor ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                .. Nu stiiuu .. am circulat mult Cum am precizat 21 k .. fara probleme .. si curea nu era rasa .. sau nu sa rupt pt ca era uzat pe parti .... so rupt in 2 pur si simplu ... daca ii bun flenoru poate numai cutia era flenor.. sau cine stie ce curea turcesc am cumparat si eu .. ! Mecanicu care mi lo montat .. are 2 taxi uri si mai repara vro 20 de la firma.. deci nu cred ca el o gresit cumva.. !!

                sper sa scap cu curea noua .. vro 4 5 supape .. chiuloasa .. si dorm linistit fara nervi ..
                Last edited by csibi15; 28 July 2011, 08:48.

                Comment


                • #9
                  Pacat ca s-a rupt, sper sa ai noroc sa o repari cum trebuie si sa n-ai batai de cap ... oricum dupa parerea mea distributia rupta e ca masina lovita si reparata, e clar ca n-o mai scoti ca din fabrica ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #10
                    @csibi15 - cureaua contrafacuta in ambalaj bun,nu are nici o treaba mecanicul ... curerelele contrafacute tin in medie 20 mii de km

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cos_min_i View Post
                      @csibi15 - cureaua contrafacuta in ambalaj bun,nu are nici o treaba mecanicul ... curerelele contrafacute tin in medie 20 mii de km
                      da stiu la asta mam gandit si eu ....
                      Curea contra facut in cutiie originala ..

                      Si cum vam promis o sa va pun cateva poze cu curea , poate va intilniti cu astfel de curea .. Si il ocoliti
                      ...
                      Acuma maine urmeaza sa desfacem motorul si sa vedem ca care is problemele....

                      Comment


                      • #12
                        Ca si cunoscator de cauza pot sa iti zic urmatoarele.. ca sa aflii daca nu a facut daune inainte sa o desfaci sa invarta mecanicul cu cheia axul cu came.. si supalele supalele sa fie aliniate la mijloc si axul cu came sa se invarta atunci nu ar trebui sa ai probleme... sau poti sa pui cureaua sus si sa o misti cu mana sa vezi cum merge daca merge bine nu ar trebui sa ai probleme.. dar... daca nu..(cazul meu) poti sa te astepti la supape 300 ron setul de 8 bucati adica cel putin nu are rost sa pui doar 5-6.. bucati..

                        Si ce-a mai mare probleme de care o sa te bati ii sa gasesti ax cu came respectiv capacele.. cu capacele te pot ajuta eu.. dar axul cu came nu stiu unde gasesti.. nimeni nu vinde axul cu came sau capacelele separat doar chiuloasa cu totul.. :| + de asta ai grija la injectoare cat timp stau fara presiune cand dai jos chiuloasa sa nu pice si alea.. daca mai ai alte nelamuriri suna-ma 0743028440 sunt din cluj...

                        Da si inca ceva foarte important cand dai jos chiuloasa sa iti ridice toate pistoanele sus sa vezi daca culca bine sa nu fie indoita vre-o biela... si sa nu observi.
                        Last edited by KeanuRev; 28 July 2011, 18:53. Reason: Automerged Doublepost
                        LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                        Enter the Matrix

                        Comment


                        • #13
                          keanu tu ce ai rezolvat cu dci tau? l-ai refacut?bafta
                          http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                          Comment


                          • #14
                            multumesc foarte frumos pt informati . Sunt informatii utile care o putem folosii maine . Daca avem ceva ceva probleme te sun ... Da sper sa nu avem ... Si ms inca odata .

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by FLR View Post
                              keanu tu ce ai rezolvat cu dci tau? l-ai refacut?bafta
                              L-am facut ma costat aproape 1600 de lei.. si dupa ce l-am facut au picat injectoarele...
                              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                              Enter the Matrix

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google