Despre Filtrul De Particule DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci aviz celor care dau jos dpf si incearca varianta cu emulator, ecu tot va comanda regenerari (mai rare). La un moment dat o sa aveti o surpriza si va intra in avarie cu tot cu emulator.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • Cand se calculeaza consumul mediu al masinii (urban, extraurban, mixt, [l/100km]), ma refer la cel trecut in cartea tehnica, se tine seama si de regenerarea care se face la aproximativ 1000 Km si care creste consumul?

      Comment


      • Nu, consumul se face conform cu ciclul NEDC pe o "proba" de max 100 km.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Anulare DPF

          A facut cineva aceasta operatiune?Sincer, as vrea sa-l anulez din motive financiare.Masina care o detin o folosesc la taxi, daca nu ii pui ulei cu norma C4, in maxim 4000km ti se aprinde martorul de schimbare al uleiului.Explicatia primita a fost urmatoarea:"in momentul regenerarii filtrului de particule, din cauza temperaturii foarte mari, uleiul "se duce"", astfel, norma C4 fiind cea care rezista la acele temperaturi.
          Scuze daca acest thread se mai afla pe undeva, eu unul nu l-am gasit.
          SUCCES!

          Comment


          • Pentru motoare echipate cu DPF, se recomanda ulei cu RN 0720, in speta FullTech FE 5w30 de la ELF.
            Motivul financiar il constituie faptul ca nu-ti permiti acest ulei? Sincer, asta nu e un motiv, pentru care sa anulezi filtrul.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • @p.sebyy ; sint multi care au anulat, merge motorul perfect, dar chestia asta nu se spune public, pe motive de " prieteni " care te pot ciripi si daca vine " organu " ISCTR RAR etc si te masoara nu iese la numar si ti-a umflat talonu, autorizatie etc....Mai ales la voi la taximetristi sinteti " prieteni " intre voi, de ce sa-i furi tu clientii unuia cu DPF tu care nu ai DPF ?

              Comment


              • @p.sebyy: Explicația primită e bună dar fără legătură directă cu OCS (OilControlSistem), vezi partea marcată cu galben:
                Attached Files
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Pentru motoare echipate cu DPF, se recomanda ulei cu RN 0720, in speta FullTech FE 5w30 de la ELF.
                  Motivul financiar il constituie faptul ca nu-ti permiti acest ulei? Sincer, asta nu e un motiv, pentru care sa anulezi filtrul.
                  Recomandarea asta am primit-o si eu la prima revizie. Mau scump decat dacia oil dpf, insa mult mai bun.
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • De când s-a mai încălzit afară, coroborat şi cu câteva drumuri parcurse în afara oraşului, ultimele două regenerări ale filtrului de particule s-au făcut la un interval de aproximativ 700 de kilometri.
                    Actualmente maşina are la bord în jur de 65.500 de kilometri.

                    Comment


                    • Regenerare Dpf

                      salutare tututor
                      masina mea este cea din semnatura, logan 1.5dci, 65kw.
                      in momentul regenerarii dpf se reseteaza datele legate de consum de pe computerul de bord?
                      daca da, inainte mi se reseta pe la vreo 10-12 litri consumati de motorina.
                      acum am 30 de litri consumati, deci nu s-a resetat de vreo 500 de km.aici vroiam sa ajung.e ceva in neregula?
                      precizez ca acele conditii de regenerare(minim un sfert de motorina in rezervor din capacitatea totala)
                      multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                      sebi.

                      Comment


                      • La voi la ce interval de kilometri se face regenerarea filtrului de particule?
                        La mine ultima regenerare s-a făcut undeva în jur de 450 de kilometri, regim de mers 50% Urban cu 50% Extraurban.

                        Ce am remarcat după atâtea regenerări efectuate de-a lungul timpului este faptul că, de fiecare dată după regenerarea propriu-zisă, motorul "respiră" altfel şi "trage" mult mai liniar.

                        Comment


                        • Dupa 320 km, regim de mers Urban (ore de varf ).
                          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                          Comment


                          • la mine a fost ceva dubios acum vreo saptamana, imi intrase regenerarea, turatia a stat ca la oricare regenerare dar s-a oprit in maxim 2-3 minute, in conditiile in care o regenerare se termina in 10-15 min asa.De ce oare mi a facut figura asta?
                            laureate 1.5l, albastru marin

                            Comment


                            • Probabil, nu au fost intrunite toate conditiile ,banuiesc

                              Poate ne ajuta Ampt,este mai vechi in ale DPF-ului!
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • aveam plinul la motorina, nu am oprit-o...
                                laureate 1.5l, albastru marin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google