Despre Filtrul De Particule DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu ma refeream la o aplicatie pe care sa o folosesc oricand vreau, in masina, impreuna cu o interfata elm327 cu conexiune bluetooth.


    Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk

    Dar ce rau poti sa faci unei masini daca poti sa vezi anumiti parametri(cei care se afiseaza in aplicatia Torque). Ce rau poti sa ii faci daca stregi o eroare aparuta la un moment dat? Oricum, acea eroare va aparea din nou daca problema e una reala.
    Ce rau poti face masinii daca vezi pe telefon cati kilometri ai facut de la ultima regenerare a DPF-ului? Sau daca aplicatia iti spune ca acum are loc regenerarea?
    Exista sau nu o aplicatie dedicata pentru Dacia(sau Renault) care sa arate acesti parametri?

    Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk
    Last edited by bciprian82; 22 September 2017, 10:39. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Atat iti explic si mai mult nu are rost sa intru in detalii, ca oricum nu o sa intelegi. Erorile nu se sterg fara a repara cauza erorii respective. De aia testerele sunt de diagnoza pentru a diagnostica un defect nu pentru a citi si sterge coduri. Iar un tester de 3 lei care doar iti afiseaza niste erori, fara a te putea uita pe niste parametrii si a intelege de ce de fapt afiseaza eroare respectiva, e useless, la fel si capacitatea de a detine un CAN Clip si de a fi incapabil sa intelegi ce e prin parametrii pe acolo. Atata timp cat nu ai idee ce faci, poti face mai mult rau decat bine. Au fost cazuri, mai ales pe modelele noi cand au venit cu bordul pom de craciun dupa ce au incercat sa se conecteze cu ELM si altele.


      Stiu ca era ceva Carly for Renault in Google Store.
      Last edited by Cristi_Xp; 29 January 2019, 14:11.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • La mine a aparut pe tester că ultima regenerare s-a făcut acum 6500 km. Eu zic ca e ok, nu? Logan 2, 90 cai Dci, 58100 km

        Comment


        • Probabil o pocnitoare de tester sau vreo versiune de clip ne-updatata.
          Eu zic ca nu e ok, dar nah... daca tu zici ca e ok... fie asa )
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Of, eu am vreo 270k km făcuți la viața mea, dar vin de pe benzinare și găzare, abia de 2 ani sunt tractorist.Nu știu cum stă cu km la regenerări, la revizie mecanicul de la reprezentanța Dacia a intrat cu un laptop-tester Panasonic de fabrică și a cercetat parametrii și mi-a spus asta, plus că erau doar 2 grame de cenușă în filtru. Eu fac deseori drumuri lungi prin țară și în afară și probabil de aici ritmul rar la regenerări.
            Last edited by alexinno; 12 May 2019, 22:48.

            Comment


            • 2g e ok, dar ultima regenerare, nu cred ca e ok in clip valoarea respectiva, Imi amintesc ca am mai vazut-o si eu la mai multe. Probabil la mers mult afara, o valoare in jur de 1000-1500 km intre regenerari e ok. La mers in oras, undeva la cateva sute oricum km nu au nicio relevanta, pentru ca depinde foarte mult de cum se merge.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • La 124k km aveam 4 g cenusa in filtru, masina din semnatura, 2/3 din kilometri facuti extraurban. Eu zic ca e rezonabil...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google