Noul motor 1.5 dci 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pe mine nu ma deranjeaza sticker-ul ala,e micut acolo ,e ok

    Comment


    • Pai de ce te-ar deranja cotiera? Ce am condus pana acum a fost numai cu cotiera, si nu m-as vedea fara
      Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

      Comment


      • Pe mine ma deranjaza cand vreau sa pun centura si cand vreau sa trag frana de mana, si scuze de off topic.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • Salutari tuturor, sunt nou aici desi am mai urmarit ceva vreme forumul inainte sa ma inscriu.
          Revenind la subiect pot spune ca am fost ieri la drive test pentru noul DCI la Verbita care este reprezentat Dacia in Arad.
          Ce pot sa spun, asa cum a mai zis si un coleg aici pe forum la noi in Arad (cel putin la Verbita, nu stiu la cealalta reprezentanta IATSA parca) aveau pentru test doar MCV, eu intentionam sa testez berlina.
          Oricum pot sa spun ca pot sa ma declar multumit de noul motor insa imi pare rau ca nu am testat si cel de 70 CP sau 65 CP ca sa am si un criteriu de comparatie insa comparativ cu actuala masina pe care o detin (de fapt este a familei) un Mondeo Mk3 125 CP pot spune ca si Loganul trage bine.
          Astept si alte pareri ale voastre deoarece chiar daca mai stau in asteptare cu achizionarea unei masini (deoarece vreau sa fie numai a mea si nu a familiei) pot spune ca pana acum sunt destul de hotarat sa imi iau un Logan DCI de 85 CP, ramane sa mai fac si rost de bani.
          Inca o precizare, la noi in Arad acest motor este disponibil deocamdata doar pe variantele de echipare Prestige si Logan Kiss FM, eu vroiam sa imi iau un Laureate pt ca asa am inteles din configuratorul de pe situl oficial dacia.ro ca este prima varianta de echipare cu noul DCI, oricum un Laureate ar fi costat 9850 Eu iar varinata Kiss FM costa 10250 dar are ABS, volan de piele, schimbator in piele, mp3 player si alte chestii de design imprumtate de la Prestige.
          Chiar daca nu vroiam sa depasesc pargul psihologic de 10.000 Eu eu cred ca varianta Kiss Fm ar fi o optiune buna, totusi astept sa vad ce mai spun si altii despre noul DCI.

          Numai bine!

          Comment


          • Go

            primele impresi adevarate vor aparea atunci cand vor iesi aceste motoare pe strada ..dar mai e ceva timp pana atunci ..cand mi-am achizitionat loganul kissfm cu motorul de 85 de cai mi-ar fi venit masina mai repede doar daca o luam alba ..(la inceputul lui octombrie) cum am vrut-o rosie o sa vina intre 15 si 20 octombrie :P.. asa ca stati cu ochii pe cei cu loganurile albe ca la ei o sa apara primele modele

            Comment


            • stie cineva mcv-u pe la ce culoarea a ajuns???

              PS. scuze de off topic

              sigpic

              Comment


              • @Jonivip,

                M-ai compelat exact cu ceea ce am uitat sa precizez, culoarea. Eu unul as opta pentru alb pentru ca nici nu e asa pretentios si d.p.m.d.v Loganului ii sta bine in culoarea asta.

                Comment


                • eu nu am ales alb pentru ca m-am gandit ca se vede cel mai repede praful pe ea ...desi daca stau bine sa ma gandesc ai dreptate ca ai sta destul de bine mai ales cu o folie pe spate si spalata la cel putin 2-3 zile e oki...:P

                  Comment


                  • chiar mi-ar face placere sa conduc noul DCI, pana acum am condus doar ala de 65 de cai si loganul meu 1.6

                    Comment


                    • Astazi am fost la reprezentanta de unde mi-am luat masina si am facut un drive-test cu noul dCi de 85 CP. Din pacate singurul model disponibil cu aceasta motorizare era MCV-ul, dar mi s-a promis ca in aprox 3 saptamani o sa aiba la test si berlina cu acest motor. Oricum si pe MCV se simte clar diferenta de putere fata de cel de 70 CP, chiar daca nu trage asa cum ma asteptam. Urca putin cam greu in ture, dar am iesit cu ea si in afara orasului si la drum lung este o placere sa-l conduci, mai ales daca stii cand sa accelerezi in depasiri (trebuie sa te obisnuiesti cu acel "gol turbo"). Pentru un sofer care se multumeste sa ruleze cu viteze de 130-140 km/h si nu are chiar pretentii sportive este chiar o masina excelenta. Eu am mers cu viteza maxima de 165 km/h (pe bord) dar nu este recomandabil acest stil de condus, inclusiv zgomotul interior fiind destul de prezent la asa viteza. Sunt curios cum se comporta motorul pe berlina. De la reprezentanta am luat o fisa unde scrie si performantele acestei motorizari pe berlina. Viteza maxima este de 167 km/h si acceleratia de la 0 la 100 km/h se produce in 13 secunde, pentru 1000 metri cu start de pe loc fiind necesare 36 secunde. Inca un detaliu pe care probabil multi dintre voi nu-l stiati este ca acest motor va fi disponibil si pe versiunea Prestige. Pretul va fi de 10950 euro. In concluzie s-a facut un pas important inainte, totusi pentru MCV parerea mea fiind ca ar trebui introdusa o motorizare de 1.9 dCi, simtindu-se nevoia unui cuplu motor mai mare, mai ales in sarcina.
                      sigpic

                      Comment


                      • da ..cam peste 3 saptamani vor aparea primele modele cu aceasta motorizare iar cei care au optat ptr culoarea alb vor beneficia de el si in proprile parcari :P s-ar putea ca masina de test drive sa aiba alta culoare ..ptr ca aceste masini sunt primele dupa bancul de asamblare :P

                        Comment


                        • Originally posted by mareom
                          ar trebui introdusa o motorizare de 1.9 dCi, simtindu-se nevoia unui cuplu motor mai mare, mai ales in sarcina.
                          man, cum e in comparatie cu a mea?
                          si legat de motorul de 1.9 dci, e nasol ca trebe schimbata si cutia. cuplul distruge tot.
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment


                          • Pai poate il pun pe ala de pe Laguna 2, cu tot cu cutie, atunci sa te ti bine de scaune... .
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • daca modifica motorul si cutia, apar probleme la scaune, se vor rupe.
                              or sa intareasca scaunele si o cedeaza podeaua. intaresc podeaua si o sa creasca greutatea. din cauza greutate creste consumul..etc
                              concluzia e ca trebuie sa fim optimisti )
                              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                              Comment


                              • Originally posted by crististreulea
                                man, cum e in comparatie cu a mea?
                                In comparatie cu a ta e clar mai slaba, mai ales la reprize. Dar repet ca era MCV, care este mai greu si mult mai putin aerodinamic decat berlina. Si mai este o chestie: masina avea doar 300 km la bord, asa ca motorul mai are ceva km de facut pana isi da drumul. Oricum avand in vedere ca am fost mai demult si cu 1.5 dCi de 70 CP pe MCV, diferenta este mare.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google