Cine mai are 1.5dci euro 5? Pareri, Fiabilitate, Probleme Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by pitts View Post
    O am de pe 01.10.2011. Fabricata in 26.09.2011. Parcurs 1800 km numai in Bucuresti. Consum 5,9 cu cauciucuri de iarna.Merge.
    fi cuminte cu asa consum in bucuresti nu ai cum!!!! poate nu stii sa citesti bn pe display o fi diesel dar nu-i scuter dal draq

    Comment


    • #17
      Logan 1,5 Dci, 75 cp, Euro 5, 31.03.2011 ridicata de la reprezentanta, actualmente are pe bord 14.250 km.
      Atasez poze facute la un drum Bucuresti - Oradea, drum facut in luna Octombrie. In cadrul acestui drum am incheiat si monitorizarea celor 10.000 de kilometri de cand nu am resetat C.B-ul masinii, rezultatul fiind de 471,5 litri consumati, adica un consum de 4,715 l/100 km.
      Dupa resetarea automata a C.B-ului, masina a inregistrat pe o distanta de 812kilometri un consum de 3,9 litri/100 km (resetarea s-a produs pe "bucăţica" de Autostrada Transilvaniei, cand ma indreptam catre Oradea).
      Am verificat din nou consumul masinii prin metoda plin-plin, am alimentat plin in Bucuresti si dupa aceea in Oradea, dupa C.B aveam in Oradea 25,1 litri consumati, la pompa mi-au intrat 25,33 litri, diferenta este sub ... 1 % (230 de grame mai exact) !!!
      Şi acum, câteva poze !
      Attached Files

      Comment


      • #19
        Originally posted by proteinman View Post
        Deci revizia de 20.000 + Placute frana +1l Antigel : 925 RON
        N-ai schimbat prea devreme placutele?Eu le-am schimbat la 50000 km dar mai mergeau.

        Comment


        • #20
          Originally posted by vily pisica View Post
          N-ai schimbat prea devreme placutele?Eu le-am schimbat la 50000 km dar mai mergeau.
          erau sub jumate la grosimea placutelor noi, urmatoaerea revizie e la 40.000 de nu am vrut sa ma duc cu masina la service doar pentru placute.....

          Am MCV care are 1335 kg masa proprie, lacutele sunt la fel ca la loganul obisnuit e normal sa se uzeze mai repede.

          Comment


          • #21
            Pfaii,cum ai schimbat placutele la 50k si mai mergeau,in 50k eu le schimb de 3 ori ,mai mult de 20 de mii nu merg, la berlina.

            Comment


            • #22
              cum nu merg si eu le-am schimbat prima oara la 30000 si erau la jumate ma mergeau linistit inca 20000 si a doua oara la 75000 bineinteles ca nu erau originale reno.

              Comment


              • #23
                Le-am schimbat in reprezentanta.Cred ca au fost de origine.Oricum uzura mai tine si de stilul de conducere.

                Comment


                • #24
                  Ampt da ce cutie ai pe masina,ca vad ca la 120km nu ai decat vreo 2300rpm,pai la 100km cat ai,cred ca 2000rpm,tot nu mi-ai raspuns la o intrebare de mai jos,se simte difernta de cuplu dintre logan dci de 70 cp asta daca ai condus vreodata intreb?

                  Comment


                  • #25
                    Stati linistiti placutele merg in functie de cat de agresiv e soferul la franari. Daca nu folosesti mult frana si fara apasari puternice ale pedalei tin mai mult daca abuzezi le poti schimba si in 10.000km. Eu le schimb de obicei la 30.000km,masina e condusa de doi soferi si face taxi,de obicei la km astaia is aproape terminate.

                    Comment


                    • #26
                      Inainte sa cumparati placutele, treceti pe la service sa le verifice, placutele de fabrica tin in medie 30000 km in functie de stilul de condus, eu le-am schimbat la 35000km si mecanicul mia zis ca mai mergeau pana la 40000km lejer.Deci verificati inainte sa le schimbati ca aruncati cu banii pe geam.Numai bine
                      https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                      Comment


                      • #27
                        de la fiabilitatea masinii , ati ajuns la schimbat de placute.
                        Va rog reveniti la ideea topicului.
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • #28
                          am mers cu un mcv de 90 de cai aproape nou si sincer nu m-a impresionat deloc. parca era lesinat. alte masini de 90 de cai si aceeasi greutate se infing altfel. cutia e de vina ?
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #29
                            conduc si eu un mcv la serviciu de 90 de cai din luna a 8 a 2011 si am 23700 km si am fost cu ia la revizia de 20 000 si mi-au schimbat placutele care mergeau lejer la 45- 50 000 km si schimbul de ulei mi-au spus ca il vor face la 40 000 km si legat de injectoare vor merge lejer la 130 000 km daca alimentezi motorina de la PETROM si sa nu mergi sub 2000-2500 rot/min(mcv-ul este a 2 a masina de la servici pe care o am -prima tot logan 1,5 dci care am duso la 130 000km si nu am avut probleme cu nimic ,am schimbat decat consumabile )

                            Comment


                            • #30
                              Uleiul nu il vor schimba in nici un caz la 40 000 de km.

                              In mod sigur trebuia schimbat la 20 000 de km.

                              Cred ca incurci uleiul cu filtrul de motorina sau cu altceva.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google