Cine mai are 1.5dci euro 5? Pareri, Fiabilitate, Probleme Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    eu nu incerc sa conving pe nimeni in privinta facturi...si bravo Cristi-bc,cine stie stie...deci daca vrei manevre in germania cu nemti nemti,spunemi„ lucian voi”si se rezolva,cred ca ai o parere MULT prea buna despre nemti in privinta corectitudini,sint si la ei uni unsi cu toate alifiile...deci bafta si drumuri bune.Dar nu generalizez si repet mai intilnesti si la ei oameni cu nevoi...NEAMT NEAMT

    Comment


    • #62
      srinescule scuza-ma dar nu te cred

      Comment


      • #63
        mai bine asa,lasa ca sint probleme mai grave pe lumea asta nu trebe sa ma crezi tu tocmai pe mine...

        Comment


        • #64
          laso asa cum a cazut bine ca nu sa spart

          Comment


          • #65
            mare dreptate ai...

            Comment


            • #66
              Sorinescu,asa au uni o parere supraevaluata despre vestici si subevaluata despre noi dar uita ca oameni sunt oameni oriunde te duci.am vazut suedez care acum conduce afacerile unei multinationale pe toata europa, am vazut comportindu-se fix ca un romin cind i sa bagat pe git o fetita ca secretara si am mai vaut multe la viata mea .nu mai departe de ieri, ca ne tot pligem ca la noi este murdar in paduri,taind ieri drumul intr-o regiune rurala din anglia am constata cu uimire cit de multe peturi sunt peste tot si pungi si gunoaie si te asigur ca nu sunt 10 straini pe raza a 4 localitati.in rest numai bine si aici fentatul statului este sport national.Sigur vor fi uni care sa ma contrazica da nu am sa raspund la baieti doritori de contrazicere de dragul contraziceri,am vazut ce am vazut si am trait ce am traiet deciiii nu va obositi(nu zic ca este peste tot asa sunt foarte corecti cind este necesar dar cind se poate nu se dau in laturi )

              Comment


              • #67
                Ronalde de la peturile din anglia si pana la,, manaria,, unei facturi si a anui impozit la nemti e ste cale lunga.si ce are suedezu cu secretara ,crezi ca lui nu i place sau o fi ..pe invers..ca alia nu i negociaza un pret sii da altu,(sau la asta se poate ca nu i cere factura),

                Comment


                • #68
                  stii cum sa sperii un american ? :P zici ca vine fiscul in control ...

                  hai luciane inchide subiectul asta ca nu ai dreptate si sa trecem la ligheanul euro 5.

                  azi iar am facut 400 de kilometri cu ligheanul de 90 de cai E5. aceeasi senzatie de cutie mult prea... turata si lunga. la 120 rage motorul de ti-e mila sa-i dai mai mult. i-am dat pe portiuni si 180 pe bord , dar din lung .

                  a inceput sa trancane schimbatorul de viteze la actionare si la decelerare- accelerare face cate un zgomot scurt. 20k si ceva de km ...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #69
                    Nici eu nu sunt incintat de schimbator. Eu am 6500km si trancanitul de care vorbesti tu inca nu il aud dar il simt cind tin mina pe el. Probabil ca urmeaza.
                    Mie nu imi place nici ca nu pot schimba rapid vitezele fara sa vocifereze. Probabil ca asa sunt astea pe cablu. Alte schimbatoare testate de mine sunt pe fabia de 2l si pe ford focus de 1.6, si merg la fel de prost. Supernova era parfum la schimbator si galeata cu suruburi in rest.

                    Comment


                    • #70
                      lucian voi, fac europa de vreo 4 ani deci ...exact asa-i cum spui tu...apropo daca vre-o data vrei masina cu un pret si factura cu alt pret , poti sa ma cauti sa-ti arat cum se fac banii si in germania,daca cumva sti unde e sau ce eeee(glumeam nu impusca pianistul)

                      Comment


                      • #71
                        "...ligheanul de 90 de cai E5 aceeasi senzatie de cutie mult prea... turata si lunga.." Aici te cam contrazici, cele scurte urca repede in ture,trage bine pe reprize, cele lungi urca mai greu in ture, nu prea ai senzatia ca ar trage, dar se face economie de carburant la viteze mari unde motorul nu e asa turat. "...la 120 rage motorul de ti-e mila sa-i dai mai mult..." probabil in treapta 3-a..., in treapta 5 are pana in 2500U/min. la 3000U/min are ~145Km/h pe bord, iar daca ai prins 180 cu un motor de 90cai pus pe un dulap ca loganul fara aerodinamica, eu zic ca e ok.

                        Comment


                        • #72
                          ma contrazic pt ca nu stiu cum sa va explic exact senzatia.

                          "cele scurte urca repede in ture,trage bine pe reprize, cele lungi urca mai greu in ture, nu prea ai senzatia ca ar trage, dar se face economie de carburant la viteze mari unde motorul nu e asa turat. "

                          urca repede 1-2-3 . apoi 4-5 is prea lungi. nu m-am uitat atent ce turatie am la 120. data viitoare te contrazic sau iti dau dreptate. si la 150 ... si parca lipseste a6-a. de la 120-130 as vrea a 6-a ca sa merg la consum. 7.2 % consum exterior e ok ? medie de 80 si ceva
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #73
                            7,2% in afara localitatii ?!? mi se pare exagerat de mult,eu am euro 4 si o singura data am reusit sa ii fac consum de 6,5% afara si am tras de ea ca un tampit.La ultimul drum afara a fost scurt-120 km,am mers cu viteza legala si multa frana de motor din cauza clientului si a radarelor iar la bord mi-a aratat 3,8% si am cu ea 305.000km.Eu ma gandeam sa trec in curand la euro 5,dar asa mai bine stau cu tractorasul meu asta batran cat o mai duce....

                            Comment


                            • #74
                              7.2% e cam mult pt diesel. poate mai trebuie sa mai faci ceva kilometri sa-si mai dea drumul. nu stiu. si cu un benzinar daca mergi linistit consumi mai putin. eu scot 7.5% cu 1.6 in exterior, dar mers destul de tare.
                              internal combustionizer

                              Comment


                              • #75
                                A mea a consumat fix 7.2 % pana pe la vreo 22.000 km cand a scazut consumul la 5,8 % .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google