Cine mai are 1.5dci euro 5? Pareri, Fiabilitate, Probleme Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    asa spunea si cineva care are o skoda ca masina a inceput sa consume mai putin abea dupa 25 000 ,cel putin asa zicea omu

    Comment


    • #77
      eu am avut 7,6% la euro 4 mcv dar dupa vreo 10 mii km a scazut la vreo 5,8 la mers frumos,cu asta de 90 cp euro 5 am 5,2% dar la mers frumos cam 110 km afara si am 3700km cu iel,cit am mai avut motorina de afara in el consumu era de 4,8 afara...

      Comment


      • #78
        dieselul is da drumul mai tarziu,depinde cum mergi cu el,daca mergi mai turat is da drumul mai repede,daca mergi incet is da drumul mai tarziu,orcum ai consumul mare,mie la 160 am consum de 6,5.
        lenard- pana acuma ce ai schimbat la el,ca vad ca ai facut 305.000 km.

        Comment


        • #79
          Nu stiu cati o sa ma creada dar puna acum am schimbat ambreajul la 293.000km si debitmetru de aer(asa mi-a spus mecanicul ca se numeste) la vreo 240.000km,injectoarele si turbo is neatinse,pompa la fel,dar regulatorul de presiune face figuri din cand in cand.Puna si egr-ul nu a fost desfacut niciodata. Am mai schimbat discurile de frana o data,sabotii pe spate,bateria o data,3 rulmenti,vreo doua seturi de capete de bara,furca dreapta,vreo 3 sau 4 seturi de bucse,in rest revizii normale.Placute si becuri sau alte consumabile nu are rost sa le enumar ca au fost multe.

          Comment


          • #80
            Atasez poze cu DCI de 90 CP, super masina si poate si mai mult.....

            Atentie! la turatie in raport cu viteza..
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • #81
              mi-s tare curios cat are durata de viata filtru de particule la logan, sper sa merga macar 150 de mii de km...

              Comment


              • #82
                Merge lejer cu aproape 200Km/H.Testata in Germania,batea vantul foarte tare.Consum mediu Romania-Spania si retur,aprox 8500 Km 3,88/%

                Originally posted by Nunu View Post
                Merge lejer cu aproape 200Km/H.Testata in Germania,batea vantul foarte tare.Consum mediu Romania-Spania si retur,aprox 8500 Km 3,88/%
                Am mers plin pe plin nu dupa CB
                Last edited by Nunu; 13 May 2012, 11:21. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Nunu View Post
                  Merge lejer cu aproape 200Km/H.Testata in Germania,batea vantul foarte tare.Consum mediu Romania-Spania si retur,aprox 8500 Km 3,88/%

                  Am mers plin pe plin nu dupa CB
                  Eu zic ca le infloresti putin , asta e parerea mea .

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by ionut CIA View Post
                    Atasez poze cu DCI de 90 CP, super masina si poate si mai mult.....

                    Atentie! la turatie in raport cu viteza..
                    Pana la urma a ta este de 85 sau de 90 de cp? Eu nu inteleg o chestie la ~180 km/h pe ceas, a mea dci de 85, tot ph2, ar fi mai turata ca a ta tot la 180 km/h.

                    Stiu ca doar dci de 90 are a 5-a mai lunga ca dci 85. Nu stiu sa se fi facut dci de 85 cu a 5-a lunga ca la dci 90 daca ma intelegi.
                    Attached Files
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by dumi777 View Post
                      Eu zic ca le infloresti putin , asta e parerea mea .
                      Crezi ce vrei,eu iti spun ca asta a fost consumul la sfarsit de concediu,plin pe plin,raportind Km facuti la litrii consumati.

                      Comment


                      • #86
                        N-are cum sa consume 3,88%, a mea intre 5,7 si 7,4 % depinde de traseu viteza etc.
                        Cutia de viteze la 90 CP e o porcarie, tre sa mesteci la ea mereu, Tr.5 e praf, o fi ea mai lunga dar la primul camion prins din urma tre sa-i dai a 4-a ca sa nu mergi subturat.
                        In rest 28.000 km, merge tun.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by proteinman View Post
                          ... Tr.5 e praf, o fi ea mai lunga dar la primul camion prins din urma tre sa-i dai a 4-a ca sa nu mergi subturat.
                          In rest 28.000 km, merge tun.
                          Confirm din plin cele scrise mai sus, treapta a V-a pot spune însă că este perfectă pentru Autostradă !

                          Comment


                          • #88
                            Schimat ulei si filtru ulei la 30.000 , mi-o cam cazut fata cand am vazut ca am dat 420 RON (fata de 311 RON anul trecut in septembrie) mama lui de EURO!
                            In rest nici o problema.

                            Comment


                            • #89
                              am facut prima revizie la 19400 km ,
                              shimbat ulei,filtru de ulei,de motorina, de aer,placute frana,filtru de polen,costul reviziei 1000ron
                              acum la 19700 mi s-a aprins in bord martorul care ma atentioneaza ca trebuie sa schimb uleiul,si inca se aprinde ,isi revine de la sine sau trebuie sa ma duc la service sa-i faca ceva?
                              in rest nu sunt probleme masina merge bine ,consum multumitor 6,5/100 in oras si cu aer conditionat

                              Comment


                              • #90
                                voi scrieti la misto sau v-a dat factura 1000 ron o revizie de 20k la un lesinat de logan?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google