Cine mai are 1.5dci euro 5? Pareri, Fiabilitate, Probleme Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu le incurc tizule , am vrut sa spun ca au facut schimbul la 20 000 km ,(ca de aia ma dusesem la revizie) si urmatorul la 40 000 km ca doar nu era tatra sa aiba rulmenti in loc de cuzineti.
    Si totusi cred ca si 20 000 km pentru un ulei de motor oricare ar fi el, este prea mult daca mai luam in calcul si mersul in gol al motorului.

    Comment


    • #32
      Originally posted by zeegermans View Post
      pai preturi de reprezentanta:
      placute ~ 200 ron
      ulei, filtre ~200 ron
      manopera ~ 50 ron

      si evident, un litru de antigel de reprezentanta 475 ron
      Sunt curios de unde acele preturi.
      Preturile reale sunt :
      Filtru de polen : 67 ron
      Antigel : 30 ron
      5L Ulei : 230 ron (ca deh e pentru DPF)
      Filtru Motorina: 128 ron
      Placute frana : 180 ron
      Filtru Ulei : 35 ron
      Filtru de aer: 100 ron un total de aproximativ 770 roni numai piese

      Comment


      • #33
        Nu stiu cum vorbiti voi de cosnsumul asta mic d 4,7 sau 4,5 ca eu am de 4 luni un logan diesel de 90 cp si am venit in dec pana la intrare in franta cu el, dar mai putin de 5,8 nu am scos, e drept ca am venit cu 140-160 km la ora in medie, acum am doar 6500 km cu el

        imi puteti spune de ce am consumul asa mare daca e adevarat ca ar trebui sa am 4,5 sau 4,7
        ?
        va rog
        Last edited by nelo20td; 16 February 2012, 23:14. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #34
          E ok un consum de 5,8 daca zici ca te-ai si dat la ea....

          Originally posted by proteinman View Post
          Sunt curios de unde acele preturi.
          Preturile reale sunt :
          Filtru de polen : 67 ron
          Antigel : 30 ron
          5L Ulei : 230 ron (ca deh e pentru DPF)
          Filtru Motorina: 128 ron
          Placute frana : 180 ron
          Filtru Ulei : 35 ron
          Filtru de aer: 100 ron un total de aproximativ 770 roni numai piese
          Cum sa fie 100 de ron un amarat de filtru de aer?? Mai mult decat enorm pretul asta.... si ce ulei ti-au pus cu 230 ron? Mie asta imi suna a jecmaneala...

          Comment


          • #35
            Uleiul este Dacia Oil la 230 Ron/ 5 litrii. Nu prea ai ce sa pui decat Dacia oil sau Elf Solaris.
            Asa e la Renault masina mai ieftina si piesele scumpenu vw unde masinile sunt scumpe si piesele ieftine.

            Comment


            • #36
              dacia oil auzi acolo MOtorul e renault nu dacia. Da este oil dacia,nu neg,dar mi se pare hilar daci aoil din moment ce e motor renault.

              Comment


              • #37
                Nelo20td daca ai mers in medie cu 140-160 km/h ,care a fost viteza maxima?
                De consum nu te mira ca este mare ca nu este ,,daca ai mers cu acea viteza,,.
                Fac si eu lunar Austria (poate de doua ori ) dar cu viteza asta eu nu te cred.

                P.S. tot cu logan 1,5 90 cp
                Last edited by lucian voi; 17 February 2012, 19:38. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #38
                  Originally posted by fanrenault View Post
                  dacia oil auzi acolo MOtorul e renault nu dacia. Da este oil dacia,nu neg,dar mi se pare hilar daci aoil din moment ce e motor renault.
                  Este produs tot de Total ca si elf-ul deci probabil acelasi ulei cu alt ambalaj.
                  Din pacate oferta de uleiuri care respecta norma RN0720 e cam saraca: Dacia Oil, Elf, Motul si Gulf ultimile doua nu se cam gasesc la noi.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by proteinman View Post
                    Uleiul este Dacia Oil la 230 Ron/ 5 litrii. Nu prea ai ce sa pui decat Dacia oil sau Elf Solaris.
                    Asa e la Renault masina mai ieftina si piesele scumpenu vw unde masinile sunt scumpe si piesele ieftine.
                    Sa stiti ca la noile motorizari VW (1.6TDI CR, 1.4TSI, 1.2TSI) de pe Golfuri VI sau Octavii 2 sunt cam la fel preturile la reprezentante.
                    Eu momentan am Octavia 1.4TSI-122CP(dupa 5 ani jumate cu logan 1.6mpi - fiabilitate de vis) si la revizia de 30 000km 4 litrii de ulei m-au costat 210 lei (Mobil 1 ESP formula 5W-30), filtru aer 108 lei, filtru polen 88 lei, filtru ulei 66 lei, filtru benzina 150 lei si manopera si maruntisuri. 800 lei...deci tot acolo ca si cu un 1.5DCI euro V. Mitul cu piese VW ieftine nu se mai aplica la noile modele...vw a complicat cat se poate de mult ce se putea complica(afectand si fiabilitatea care iarasi este un mit deja provenind de pe modele sale din anii 90)
                    Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by proteinman View Post
                      erau sub jumate la grosimea placutelor noi, urmatoaerea revizie e la 40.000 de nu am vrut sa ma duc cu masina la service doar pentru placute.....

                      Am MCV care are 1335 kg masa proprie, lacutele sunt la fel ca la loganul obisnuit e normal sa se uzeze mai repede.
                      Placutele de frana nu sunt la fel "ca la loganul obisnuit".

                      Comment


                      • #41
                        Ba sunt cel putin la dimensiune nu sunt mai mari asta chiar m-a mirat....

                        Comment


                        • #42
                          Ştie cineva codul la filtrul de ulei, filtrul de aer şi la filtrul de motorină pentru Logan Dci, Euro 5, DPF ?!
                          Mă pregătesc de revizia de 1 an şi aş vrea să-mi cumpăr singur consumabilele, sigur ies mai ieftin decât dacă le-aş achiziţiona direct de la service-ul autorizat Dacia !

                          Comment


                          • #43
                            Cand ajung casa ma uit pe factura si iti zic.

                            Comment


                            • #44
                              cam devreme pt revizia proprie

                              Comment


                              • #45
                                ati trecut careva de pe E 4 dci pe E5 dci,stiti cam care e diferenta de consum si alte celea...am avut vreo 2 ani un mcv 70 cp dci am renuntat la iel si acum imi aduc unul din germania E5 90 CP 3500 km...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google