Dacia Logan facelift

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @catalin27182 Sa te bucuri la maxim de masina!

    @grecu george nu mai este "regula de aur". Loganurile nu mai vin cu Conti sau Michelin. Astea sunt acum puse pe Sandel.

    Comment


    • Asa e, daca are ABS nu mai vine neaparat cu Michelin/Continental.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Cineva acolo sus la renault sau la dacia a dat-o rau de tot in gard cu strategia de marketing de se ajunge sa se scoata bara de torsiune , reglaj lombar , si pe masinile cu ABS sa nu se mai puna cauciucuri bune . Dumnezeu stie ce vor mai scoate . Macar puteau sa scoata toate astea de la inceput sa le puna pe lista de optionale .

        Comment


        • N-are nimic baieti "asa face toate" astea PH2, o am de 2 luni si ceva si deja am o herghelie de greieri, dar culmea, daca stau in spate nu mai aud nimic (o singura data am stat si eram beat). Eu sunt multumit daca nu pica ceva important dpdv mecanic sau electric! In rest sanatate maxima, kilometri foarte multi si fara evenimente, ca daca citesti prea multe pe forumul asta si esti incepator cu Loganul, poti sa faci ulcer perforat!

          Comment


          • Intra pe orice forum de masini si o sa constati o gramada de "probleme" mai mult sau mai putin tehnice indiferent de marca
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • @grecu george nu mai este "regula de aur". Loganurile nu mai vin cu Conti sau Michelin. Astea sunt acum puse pe Sandel.[/QUOTE]

              din acelas motiv au conti sau michelin pe sandero pentru ca are abs standard mie la dealer mia propus daca nu vreau abs imi schimba rotile de la alta cu abs contra cost bine inteles

              Comment


              • Oooops!Ce baieti saritori si dealer-ii astia...Ma gandeam si eu...Nu mai sunt cauciucuri Michelin de la fabrica sau undeva pe drum...
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • In halul asta o sa se ajunga sa comandam numai 90% din masina de fabrica. Adica fara cauciucuri (Kormoran) ca le aducem de acasa (Continental), fara stergatoare (punem noi AERO), fara faruri (punem noi angel eyes) .. Si poate se mai gaseste cate ceva.
                  Cam incep sa o dea de gard daca tot scot cate ceva de pe masina.
                  It's nice to be important but it's more important to be nice!

                  Comment


                  • Multumesc tuturor pentru urari!

                    Imi place masina dar trebuie sa stim la ce ne putem astepta din partea producatorului:

                    - echipare cu cauciucuri necorespunzatoare (inclusiv pe versiunea de varf); asta duce implicit la cresterea costului de achizitie cu aproximativ 200 euro (pentru achizitionare de cauciucuri noi)
                    - control de calitate "cu scapari" in fabrica - mici defecte de finisare trec neobservate... Iar cand observi asta dupa ce ai semnat procesul verbal de primire nu mai e nimic de facut
                    - montaj deficitar al anumitor componente - daca ai noroc si muncitorul care iti face masina strange un surub mai bine in portiera nu ai greierasi daca nu... vei avea

                    Din fericire sunt chestii minore, usor de remediat si sa speram ca in viitor nu vor mai apare!
                    Last edited by catalin27182; 26 November 2008, 14:12.

                    Comment


                    • Am vazut o chestie ciudata... Probabil stiti ca au iesit ieri testele euroncap pentru sandero; masina iese prost in varianta de baza (la fel ca loganul de acum 4 ani) si accepabil (zic eu) la versiunea cu echipamente de siguranta.

                      Si acum surpriza - cei de la Dacia au trimis pentru testul cu echipamente de siguranta o masina echipata cu airbagi laterali tip cortina! ("Side head airbags"). Asta pe langa airbagii frontali si airbagii laterali ("Side body airbags").

                      (Detalii la http://www.euroncap.com/tests/dacia_...08/100340.aspx)

                      Adica se pot monta mai multi arbagi decat cei disponibili la achizitionarea masinii dar asta numai pentru teste la euroncap...

                      Oare vom putea cumpara in viitor si noi optiunile astea de siguranta pe berlina?

                      Comment


                      • Nu. Trebuie sa fie o greseala...Uita-te la film si-o sa vezi ca nu are airbag cortina...Nu se declanseaza....Airbagul lateral a fost alaturat celui pt cap....Un rezultat multumitor pt cei 200 euro...4 stele...
                        Last edited by Rick; 27 November 2008, 13:03. Reason: Greseala

                        Comment


                        • Eu zic ca se refera la faptul ca airbagul laterale e mai mare si ocupa si locul airbagului cortina...
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • @andrei Eu inclin sa nu-ti dau dreptate.... M-am tot uitat la poza aceea si nu prea cred ca ala este airbag lateral. Se poate sa ma insel.

                            Comment


                            • Pentru nici o tara unde se comercializeaza Sandero nu se pot pune optional airbaguri cortina, deci eu cred ca nu au facut o masina de preserie special pentru asta.
                              Greseala nu cred ca e, deci asta e cam singura varianta viabila.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Nu am gasit o poza de la Sandel, dar nu cred ca au 2 sau mai multe tipuri de airbag-uri.
                                Eu totusi zic ca nu este acelasi lucru. Spuneti voi.

                                PS: cred ca ar fi mai bine sa mutam discutia asta in alta locatie.... Doar o propunere.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google