Greseli Filtru Ulei Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Acum am reusit sa gasesc si alte informatii in catalogul lor online, SCT, se pare ca au acelasi filtru de ulei atat pt. Mpi inclusiv solenza 1.4 cat si pt Dci si solenza 1.9D. Cam ciudat avand in vedere ca pe filtrul meu scria OC309 ceea ce pe Purflux e similar cu LS932 adica filtre pt. diesel
    . Sa fie oare 2 modele? Al tau cum arata si ce scrie pe el?
    Tot ciudat e si faptul ca, cele mai multe filtre de ulei pt logan au aceleasi caracteristici tehnice atat pt diesel cat si benzina, asta la mai multe firme:
    Last edited by lord_wader; 14 May 2010, 12:17.

    Comment


    • #92
      nu-i mai bine sa avem filtre de origine?

      Comment


      • #93
        E mai bine dar e mai scump. Revizia asta a picat in cea mai proasta perioada posibila si nu mi-am permis sa cumpar ce piese am vrut eu...

        @ lord_wader - nu mai stiu ce scrie pe el, din cate imi aduca minte parca e vopsit gri si are dimensiuni "normale". Cam cat o portocala, sau cam asa ceva, nu e nici scurt nici mare.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • #94
          Am facut eu azi prima revizie si m-am uitat pe filtrul original si scrie 309.
          Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

          Comment


          • #95
            Da dar si sa dau pe un injector 12 milioane parca nu ma indur.

            Comment


            • #96
              Buna seara. Imi puteti spune unde gasesc codul pentru filtrul de ulei la 1.5 dCI , 65 CP, 48 KW, Euro 3 sau este cel scris de colegul mai sus Filtru ulei diesel 65 si 70 cp E3
              LS288=LS309 (Replaced by LS932 on 10/10/2008)= 8200867976=8200768913
              Height : 54 mm
              Ø exterior : 76 mm
              1,3 - 1,5
              ?

              Nu vreau sa ma duc la service Dacia si sa imi vanda de bun nu stiu ce filtru de benzina si de aceea intreb. Multumesc.

              Comment


              • #97
                Bun... si pana la urma:

                V-ati lamurit care e diferenta dintre filtrul Logan DCI si cel MPI???
                V-ati lamurit care este rolul supapei aia by-pass si presiunea de deschidere la care ar trebui sa se deschida???
                Daca poti pune cel de DCI pe cel de MPI si invers?
                Si daca totusi pui, ce se poate intampla?? Care sunt riscurile???

                Mai aveti nevoie de lamuriri de la un producator de filtre auto pentru gama Logan?

                Comment


                • #98
                  Foarte bune întrebările ) , de diferențe s-a mai discutat, aș putea spune că e lămurită, riscurile folosirii necorespunzătoare (filtru de mpi la dci, și invers) nu s-au clarificat totuși. Explicații suplimentare sunt oricând bune, nu?
                  Succesul nu e determinat de ceea ce obţii când ajungi la destinaţie, ci de ceea ce devii de-a lungul drumului. [Zig Ziglar]

                  Comment


                  • #99
                    fratilor fugiti de NORAUTO au la oferta 28.02-10.04.2011filtru ulei dacia logan. "OFERTA SPECIALA" 1.4-1.6-1.5 toate au acelasi cod 311670 la pretul de 6.40 ron adio turbina cu astia

                    Comment


                    • Si eu am luat la 1.6 MPI filtru ulei Renault cod 8200768913, care citesc acuma ca este pentru variantele pe motorina.Oare sa-l schimb, sau pot merge si cu acesta?

                      Care ar fi dezavanajele pastrarii celui pus initial?

                      Comment


                      • Mi-am cumparat alt filtru pentru benzinarul meu 1.6, mai exact un Mann W75/3.Corespondentul acestuia de la Purflux(vad pe cutie) este LS917, iar de la Mahle-OC 309.

                        Acest site va poate ajuta in privinta filtrelor folosite(in cazul in care alegeti Mann):
                        Entdecken Sie im MANN-FILTER Katalog 6.800 Premiumfilter für Ihre Bedürfnisse. Mit allen Infos online und gedruckt. Jetzt den richtigen Filter finden!


                        Numai bine!

                        Comment


                        • tare... pana si mann considera ca k9k792 e euro3...
                          din tot ce am citit, sandero euro4 dCi = filtru ulei w79, nu w75 cum scrie la ei pe site...
                          h = 64 mm (cel lung)
                          gone CrAzY! back soon...

                          Comment


                          • Pentru mine e clara treaba LSOK si LSOW , Sandero e la fel. Am facut rost de o poza.
                            Attached Files
                            Last edited by mdi_pro; 11 August 2011, 19:05.
                            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                            Comment


                            • Ai facuto rost de la Balays?

                              Comment


                              • No..no.. no .. alte surse.. n-am vorbit cu el de 2 ani.
                                http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google