Probleme Ambreiaj

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by PAULIC View Post
    Mihai, daca deschizi capota la motor si te uiti, inmediat dupa ventilator o sa vezi cablul de ambreiaj. In capatul cablului o sa vezi doua piulite de 10(metric 6). Una din acele piulite este pusa pentru a nu se defileta cealalta . Iei o cheie de 10, slabesti contrapiulita iar pe urma misti a doua piulita in functie de cum vrei tu sa iti tina ambreiajul. Mai sus sau mai jos. Daca slabesti va tine mai jos iar daca stringi, mai sus. Cred ca am fost destul de explicit. Daca ai modelul cu ambreiaj hidraulic, este o alta mincare de peste, dar daca esti interesat iti voi spune cum se regleaza si acela dar este putin mai dificil pentru unul care se pricepe mai putin.
    Desi loganul meu pleaca normal, am constatat ca ambreiajul prinde undeva si mai sus decat prindea in primii 5000 de km(de ex). Nu mai ramane decat foarte putin spatiu de eliberat pedala dupa ce acesta pune masina in miscare(1-2 cm max.) As dori si eu un tutorial de reglare a cursei ambreiajului ca la carte(nu dupa ureche), fara sa slabesc piulitele prea mult sau prea putin, ca apoi dau in alte probleme. Am citit pe un forum ca la solenza ambreiajul vine din fabrica reglat la 40 mm sau mai sus, iar aceasta valoarea trebuie micsorata la 30 prin slabirea piulitelor. Nu am inteles ce reprezinta aceasta distanta, si daca la logan este aceeasi. De asemenea imi cer scuze daca nu am postat corect, sau daca pe acest forum se afla un topic cu privire la reglarea corecta a ambreiajului.

    Multumesc anticipat.

    Comment


    • Ai atasata schema de reglare, la ambreiajul normal, nu hidraulic.
      Attached Files
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • PAULIC te rog mult ,explica-mi si mie cum se regleaza ambreiajul hidraulic??? Raman Dator


        PS.Andrei cred ca stiu ce vrei sa zici...
        Don`t worry be happy

        sigpic

        Comment


        • Te-ai uitat macar putin la contactorul de sub pedala? Ca iti dai seama repede cum sta treaba. E mai greu de explicat.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Nu m-am uitat... Dar stiam ca nu se poate regla
            asta ma asteptam sa-mi zici

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by andrei View Post
              Ai atasata schema de reglare, la ambreiajul normal, nu hidraulic.
              Multumesc pt raspuns.
              Sa inteleg ca pedala trebuie sa fie in repaus (neapasata), cand fac masuratorile, iar la logan distanta x1 sa fie 60 mm, sau dist. X2 sa fie 86 mm. In functie de acesti parametri va trebui sa fac reglajul din piulita, respectiv contra piulita. Gresesc?

              P.S. Este vorba de ambreiaj pe cablu, deoarece e un logan 1.4 din 2005.

              Comment


              • Normal, pedala trebuie sa fie in repaus si reglajul se face din piulita existenta pe cablu.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Adica cea de la extremitatea acestuia. Am urmarit mai atent imaginea, si scrie acolo ca piulita se afla langa cutia de viteze. Nu este piulita de la sfarsitul cablului vizibila in apropierea radiatorului? Sau este vorba de alta piulita? Intreb pt ca s-ar putea sa fi interpretat gresit schema. Multumesc.
                  Last edited by Seba; 4 August 2008, 11:26.

                  Comment


                  • Da, este vorba de piulita de la extremitatea cablului, dinspre radiator, cea vizibila.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Am si eu o problema cu ambreiajul in sensul ca se aude un scartait cand eliberez pedala in treapta 1 pentru plecarea de pe loc. Nu este vorba de scartaitul cablului pentru ca este hidraulic si se aude clar ca vine de la ansamblul ambreiaj. Treaba asta se intampla numai la plecarea de pe loc. Masina are 7000 Km. In rest nu ma supara dar sper sa nu degenereze problema. A mai patin cineva asa ceva?
                      tema, ideea si morala este banii
                      banii este fericire restu' tot e amagire

                      Comment


                      • Esti sigur ca ai ambreiaj hidraulic? Daca da, poate fi zgomotul de la cilindrul ambreiajului.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Sigur este hidraulic. Dar daca ar fi cilindru s-ar auzi la fiecare schimbare a vitezei.
                          tema, ideea si morala este banii
                          banii este fericire restu' tot e amagire

                          Comment


                          • Pai atunci nu e de la ambreiaj ci de la CV.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Asta ar fi tare nasol! Cu toate astea mi se pare ca este un scartait intre placa si disc ambreiaj. Ciudat este ca se aude numai in treapta 1.
                              Totusi la cutie ce ar putea sa scartaie asa?
                              tema, ideea si morala este banii
                              banii este fericire restu' tot e amagire

                              Comment


                              • Pinioanele sau levierul de comanda.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google