Probleme Ambreiaj

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai asa ar trebui sa scartaie cat timp am cuplata treapta 1 dar se aude numai la plecarea de pe loc.
    tema, ideea si morala este banii
    banii este fericire restu' tot e amagire

    Comment


    • Stiu ca s-a mai discutat pe forum dar nu-mi mai amintesc:
      Cum trebuie reglat ambreiajul(sa prinda cu pedala mai jos sau mai sus) pentru o uzura mai redusa?

      Comment


      • Daca prinde foarte sus va patina mai mult. In consecinta si uzura va fi mai mare.
        tema, ideea si morala este banii
        banii este fericire restu' tot e amagire

        Comment


        • Sa prinda nici jos nici sus, undeva la mijlocul cursei.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • probleme ambreiaj cred?

            Am citit toate postarile de pe acest forum dar din pacate nu am gasit ceva care sa ma lamureasca pe deplin.
            Ieri dimineata am vrut sa plec cu masina (Logan 1.4,3 ani, 28500km)si cand am apasat ambreiajul ca sa o scot din viteza,am observat ca pedala este foarte tare.Am bagat in marsarier ca sa pot scoate masina din parcare,a intrat fara probleme in viteza,si dupa ce am dat cu spatele am bagat masina in viteza intai (la fel aintrat fara probleme) ca sa pleca de pe loc.Masina pleaca foarte incet de pe loc dar fara sa se tureze foarte tare.La fel intra intra in toate vitezele dar abia am prins 60 de KM/si am mers pe avarii pana acasa.Am icercat sa plec de pe loc ,bagand masina in viteza 1 si am ridicat usor ambreiajul fara sa apas acceleratia si masina a plecat de pe loc .Am sunat la Dacia Meridian si mi-au spus ca pretul Kit-ului de ambreiaj +manopera face in jur de 1850 RON( 1300 kit-ul ambreiaj si 550 Ron).Am intrebat pe mai multi referitor la aceste simptome si marea majoritate mi-au spus ca s-a dus discul de ambreiaj dar au fost si altii chiar mi-au spus ca s-ar putea ca, cablul de ambreiaj sa fie ciupit pe undeva si sa nu se mai miste liber in camasa care-l protejeaza.Mentionez ca pana ieri nu am avut nici un simptom de ambreiaj defect(turactie excesiva fara ca masina sa prinda viteza,mirou de ambreiaj incins ,sa nu intre in viteza etc.As fii recunoscator daca cineva care a mai avut probleme asemanatoare sau cineva care mi-ar putea raspunde.Orice parere sau sfat mi-ar fii de mare ajutor.La fel daca aveti idee de unde ar trebuii sa cumpar un kit de ambreiaj mai ieftin decat ceea ce vide Dacia dar care sa nu fie facatura .Multumesc si astept cu nerabdare orice raspuns

            Comment


            • In primul rind cauta un mecanic cara sa se uite la garda ambreiajului si dupa aia demontati ambreiajul nu cred ca poate pica un disc de ambreij la 28000 doar daca faceti liniute

              Comment


              • Problema cu zgomotul la plecarea de pe loc, mi se intimpla si mie dar nu tot timpul.Am observat ca se aude cand sunt in rampa sau cand folosesc a.C.-ul

                Comment


                • probleme ambreiaj

                  Multumesc pentru raspuns.Nu ,nu fac liniute cu masina,dar o folosesc mai mult in oras.Din pacate programul pe care il am nu imi permite sa merg decat saptamana viitoare la mecanic cu ea.Am venit cu un coleg astazi acasa si s-a uitat un pic la ea .Am tras de cablu de ambreiaj si merge foarte usor ,deoarece am crezut ca poate s-au rupt fire de otel din el si se blocheaza undeva pe camasa,deci asta clar nu e.In schimb filetul de prindere si de reglare al ambreiajului era foaret slab ,iar pedala cand o apas pana la capat ,jos in pedalier se aud niste zgomote parca ar merge sacadat,si e toat un pic mai tare decat de obicei .

                  Comment


                  • @andrei in legatura cu desenul de la postul 107,la mine am gasit altceva si anume x1=50mm si x2=80mm,e bine asa,il mai las sau il reglez conform desenului?
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • Originally posted by burtosu View Post
                      @andrei in legatura cu desenul de la postul 107,la mine am gasit altceva si anume x1=50mm si x2=80mm,e bine asa,il mai las sau il reglez conform desenului?
                      Daca ai x1 la 50 inseamna ca tine foarte jos, si masina e foarte sportiva.
                      Eu azi am reglat x1 de la 61 mm la 56 mm. Mi se pare mai ok acum, dar nu fantastic. Dar la tine la 50 cred ca merge ok, nu stiu daca cumva nu e reglat prea strans...Poate ne zice Andrei. Nu imi dau seama care sunt contraindicatiile ambreiajului prea jos, ce se strica, sau ce nu se strica.

                      Comment


                      • Andrei ne ajuti cu reglajul ambreiajului ?
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • Mai bine regleaza-l la X1=60 si X2=80, e cel mai bine pentru a nu aparea uzura prematura si a functiona la parametrii normali.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Dupa parerea mea daca este prea jos reglat ambreiajul toteauna lucreaza si tot timpul este frecat.Si eu am reglat ambreiajul nu-i mare lucru.

                            Comment


                            • Si daca e reglat sa prinda sus e mai rau ca patineaza mult.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Dupa parerea mea cand cotele spuse de @andrei se maresc(ambreiajul tine jos) nu are ce sa se uzeze ptr ca furca nu mai apasa pe rulmentul de presiune si implicit pe placa de presiune,cu cat sunt mai mici cu atat furca ataca mai mult rulmentul si implicit placa facand ca ambreiajul sa patineze.Gresesc cumva????
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google